Kapat

Domates basuru tetikler mi ?

Anasayfa
Sağlık Domates basuru tetikler mi ?
domates

Basur hastalığı bazı dönemlerde şiddetini artırmaktadır. Basuru tetikleyen kimi zaman mevsimsel koşullar (sıcak havalarda basur tetiklenebilmektedir) kimi zaman da yenilen gıdalardır.

Basur hastalarının dikkatli tüketmesi gereken ürün grupları:

Unlu mamuller: İster marketten hazır alın, isterse de evde kendiniz hazırlayın son zamanlarda bolca hamur işi yiyecek tüketiyorsanız basur tetiklenebilir. Çünkü unlu mamulleri fazla tüketmek kabızlığa neden olur. Kabızlık, makat kaslarının daha fazla çalışmasına sebep olduğu ve buna bağlı olarak bölgedeki toplardamarlarda daha fazla kan toplanmasına ve şişmesine sebep olduğu için basur hastaları için istenmeyen bir durumdur.

Kızartmalar: Kızartmalar (et veya patates) sindirim sistemini fazla zorladığı ve kabızlığı tetiklediği için sınırlı tüketilmesi gereken yiyecek grubudur.

Pizza, pide, lahmacun, kebap vs: Un ve yağ oranı yüksek gıdalar sindirimi zorlamakta ve kabızlığı tetiklemektedir.

Tuz oranı yüksek yiyecekler: Salamura gıdalar, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri ve konserve ürünler yüksek oranda tuz ve katkı maddesi içerdiği için basur memesini büyütücü etki yapmaktadırlar.

Alkollü içecekler, çay, kahve, asitli içecekler

Süt ürünleri: Fazla miktarda tüketildiği zaman alerji ve kaşıntıya sebep olmaktadır.

Keskin tadı olan meyveler: Greyfurt gibi turunçgiller familyasından meyveler bazı kişilerde basuru tetikleyebilir.

Acı baharat: Baharatlı gıdalardan genel olarak sakınılmalıdır. Acı grubu baharat basur için daha da zararlıdır.

Çikolata: Bazı kişilerde kaşıntıya sebep olabilir.

Domates basuru tetikler mi ?

Domatesin fazla tüketilmesi bazı kişilerde basur bölgesinde kaşıntıya sebep olarak basuru tetikleyebilir. Ancak basurun tetiklenmesinden tek başına domatesi sorumlu tutmamak gerekir.