Kapat

Diaformin karaciğer yağlanmasına iyi gelir mi ?

Anasayfa
Sağlık Diaformin karaciğer yağlanmasına iyi gelir mi ?
diaformin nasıl kullanılır aç mı tok mu

Karaciğer sorunları ile şeker hastalığı paralel gitme eğilimindedir. Bir kişide hem diyabet hem de karaciğer yağlanması var ise kilo almasına neden olan kısır döngüye girer şöyle ki;

Şeker hastalığı zamanla bir çok doku ve organa hasar oluşturmaktadır. Şeker hastalığı ve fazla kilo problemleri karaciğer yağlanmasına yol açmaktadır.

Başlangıçta sadece karaciğer yağlanması olan kişilerde daha sonradan şeker hastalığının gelişmesi muhtemeldir. Yani bu iki hastalık birbirini tetiklemektedir. Bir kişide her iki hastalık da var ise tedavisi zorlaşmaktadır. Çünkü karaciğer fonksiyonlarında sorun olan bir kişi çoğu ilacı kullanamaz. Şeker hastalığı ise düzenli ilaç kullanmayı gerektirir.

Diaformin insülin direnci ve şeker hastalığı gibi metabolik problemleri tedavi etmede kullanılan bir ilaçtır. Hastayı hem tedavi eder hem de kilo vermeyi sağlar. Fazla kilo hem karaciğer yağlanmasında hem de şeker hastalığında önemli bir problemdir. Dolayısıyla Diaformin fazla kiloları vermeyi sağlayarak karaciğer yağlanmasını da tedavi eder.

Şişmanlık (Özellikle bel ve karın bölgesindeki kilolar) karaciğer yağlanmasına, karaciğer yağlanması da şişmanlığa neden olur. Bu kısır döngüyü kırmak için hastanın kilo vermesidir. Eğer Diaformin kullanıyorsa hastanın iştahı azalacak ve kan şekeri dengelendiği için tatlı krizlerine girmeyecektir.

Karaciğer yağlanması olan kişiler Diaformin kullanırken beslenmesine azami derecede dikkat etmeli, hergün veya haftada birkaç gün mutlaka düzenli spor vermeli ve uzun vadede kilo vermeyi hedeflemelidir.

Diaformin kullanılması kesilince kilolar yeniden alındığı için diyet ve spor alışkanlık haline getirilmelidir.

İşlenmiş gıdalar, öğünlerde fazla yemek yeme, alkol, tatlı tüketimi, aşırı meyve tüketimi, ilaçlar ve kimyasal bileşik içeren her türlü gıda karaciğeri yorar ve karaciğer yağlanmasını artırır. Karaciğer yağlanmasının ileri seviyesi siroz olup ölümcül bir hastalıktır. Karaciğer yağlanmasının tedavisi mümkündür fakat siroza dönüştüğünde geri dönüş zordur.

İleri derecede karaciğer sorunları olan kişiler bazı ilaçları kullanamayacağı için kendinde karaciğer yağlanması tespit edilen kişi vakit geçirmeden tedaviye başlamalıdır.