Kapat

Advantan krem göz çevresine sürülür mü ?

Anasayfa
Sağlık Advantan krem göz çevresine sürülür mü ?
Advantan krem göz çevresine sürülür mü

Advantan krem nasıl kullanılır, ne kadar süre kullanılır, göz çevresine iyi gelir mi, hangi durumlarda kullanılmaz, sorularına bu makalede cevap verilecektir.

Advantan krem göz çevresine göze fazla yaklaşmamak kaydıyla ve ince bir tabaka halinde sürülebilir. Ancak bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bu hususlara makalemizin ilerleyen bölümlerinde yer verilecektir.

Advantan krem nedir nasıl kullanılır ?

Advantan krem viral veya bakteriyel kaynaklı olmayan cilt sorunları için kullanılır. İçerdiği metilprednisolon aseponat etken maddesi iltihabi ve alerjik deri reaksiyonlarını baskılamakta, bu sayede kaşıntı, ödem, deri kalınlaşması, döküntü ve yanma gibi şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

Advantan kremin en yaygın kullanım alanı egzema türleri ve sebebi bilinmeyen kronik deri hastalıklarıdır.

Aşağıdaki cilt sorunları için doktor bilgisi dahilinde Advantan kullanılabilmektedir:

  • Ani gelişen (akut) egzema
  • Temas egzeması
  • Sulu egzeması
  • Sinirsel egzema
  • Madeni para şeklinde egzema
  • Kronik deri iltihabı

Dahil olmak üzere sebebi bilinmeyen bir çok egzema türünde Advantan krem kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar kaşıntı, döküntü, iltihap, ödem, yanma, rahatsızlık hissi, kızarıklık, kabuklanma, deri kalınlaşması gibi şikayetlere neden olmaktadır.

Advantan kremin kullanılması gayet basittir. Günde bir defa olmak kaydıyla tedavi süresinde her gün parmağın ucuna bir miktar Advantan krem alınır gayet ince bir tabaka halinde şikayet görülen deriye sürülür ve krem kaybolana dek hafifçe ovalanır.

Bu işlemden sonra bir süre cilt yıkanmamalı, cildin kremi emmesi sağlanmalıdır. Advantan kremin tedavi süresini ilacı reçete eden doktor belirleyecektir. Genellikle maksimum tedavi süresi yetişkinlerde 12 haftayı çocuklarda ise 4 haftayı geçmez.

Çocuklarda kullanım dozu daha düşük olmalıdır. Kremin gebelik ve emzirme döneminde kullanılmasına doktor karar verecektir.

Advantan krem doktor bilgisi dışında veya belirlenen tedavi süresini aşacak kadar kullanılmamalıdır. Çünkü bu krem kortizon içermektedir ve bilinçsiz kortizonlu ilaç kullanmanın sağlığa ciddi zararı olmaktadır.

Ayrıca bu ilacın kullanılmaması gereken bir durum için kullanılması ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Örneğin Advantan krem sivilce için veya frengi için kullanıldığında istenmeyen sonuçlar alınacaktır.

Advantan kremi aşağıdaki sorunların olduğu deride kullanmayınız:

Advantan krem açık yaraya, mukozaya, göze ve ağıza temas etmemelidir.

Derideki şikayetlerin kaynağı viral hastalıklar (suçiçeği, herpes), gül hastalığı, ağız civarında dermatit, deride yara, akne, atrofik deri hastalıkları, aşı sonrası reaksiyon veya verem hastalığı kaynaklı tahribat ise Advantan krem kullanılmamalıdır.

Mantar hastalığı için de Advantan krem kullanılmamalıdır.

Advantan krem tedavisi esnasında ciltte kuruma olursa daha yağlı bir ürün olan Advantan pomada geçmek gerekmektedir.

Advantan krem tedavisi esnasında glokom başlarsa tedavi kesilmelidir. Krem sürülen bölgenin sarılması, yan etkiyi artıracağından uygun değildir.

Advantan krem göz çevresine sürülür mü ?

Advantan krem göz çevresine sürülebilir. Ancak bu durumda hastada glokom gelişme riski doğmaktadır. Bu yüzden tedavi sürecinde glokom sorunu olup olmadığı takip edilmelidir.

Advantan krem göze temas etmemelidir. Ayrıca göz çevresindeki cilt dokusu hassas olduğundan buraya fazla miktar krem sürülmemeli ve ciltte kurumu, yanma şikayetleri yakından takip edilmelidir.

Advantan krem mikrobik enfeksiyonlu deriye uygulanmaz. Bu nedenle sivilce, arpacık gibi şikayetler için Advantan krem kullanılmamalıdır.

Advantan göz kapağına sürülür mü ?

Bazı kişilerde göz egzaması denilen bir hastalık görülmektedir. Göz egzaması için göz kapağına ve göz çevresine Advantan krem sürülebilir. Fakat kremin göze kaçmaması için dikkatli olunmalıdır.

Göz egzeması için tavsiyeler

Egzemanın yaygın sebeplerinden birisi cildin yabancı gördüğü maddelere tepki vermesidir. Göz çevresi için kullanılan bir çok ürün cildi hassas kişilerde göz egzamasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle göz egzeması geçiren kişilerin göz kalemi, kaş kalemi, güneş kremi, makyaj ürünleri seçerken dikkatli olmaları, mümkün olduğunca bunlardan uzak durmaları gerekmektedir.

Sahte kirpikler, lens takmak, göz damlaları, yanlış gözlük seçimi, yüz temizleme ürünleri göz egzamasını tetikleyebilmektedir.

Havuz veya denizde iken göze tahriş edici maddeler sızması, kirli ellerle gözün kaşınması, göze toz veya kimyasal madde kaçması, el ve kıyafet yıkamada kullanılan sabunlar, deterjanlar da göz egzamasına zemin hazırlayabilmektedir.