Kapat

Denflor nedir ne için kullanılır

Anasayfa
Sağlık Denflor nedir ne için kullanılır
Denflor nedir ne için kullanılır

Yetişkin ve çocuklarda bağırsak sorunlarını gidermek için Denflor gibi ürünler kullanılmaktadır. Peki denflor nedir ne için kullanılır ?

Denflor nedir ?

Çocuk ve yetişkinlerde ishal ve benzeri sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde kullanılan probiyotik mikroorganizma içeren takviye edici gıdadır. Piyasada iki çeşidi satılmaktadır:

 • 4,5 gr 10 kapsül
 • 700 mg 10 şase

Denflor içeriği

Denflorun ana içeriği Saccharomyces boulardii adlı antibiyotiğe dirençli mayadır ve bağırsak dostu bir probiyotiktir. Patojenik olmayan bu maya ilk olarak 1920 yılında Fransız Indochina bölgesinde Henry Boulard tarafından keşfedilmiştir. (Boulardii isimlendirmesi Henry Boulard’dan gelmektedir.)

Saccharomyces boulardii seyahat ishalini önlemede, antibiyotik tedavisi nedeniyle bozulan bağırsak florasına bağlı ishalin tedavisinde, akut ve kronik ishalin tedavisinde ve sindirim sistemindeki zararlı bakteri ve mantarların temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Denflordaki saccharomyces boulardii liyofilize edilmiş haldedir. Yani özellikleri kaybolmayacak şekilde süblimasyon tekniği ile kurutulmuş durumdadır. Raf ömrünü uzatmak için ayrıca  maltodekstrin ilave edilmiştir.

Denflor ne için kullanılır ?

 • Turist ishali denen seyahat esnasında meydana gelen ishal vakalarını önlemek için
 • Sebebi bilinmeyen her türlü ishal için
 • Antibiyotik tedavisi nedeniyle oluşan ishalin tedavisinde
 • Kronik ishal şikayetleri için
 • Bağırsaklardaki patojenik mikropları temizlemek için
 • Mideye zarar veren H.Pylori bakterisini temizlemek için tıbbi tedaviye yardımcı olarak
 • Candida Albicans  tedavisinde
 • Clostridium Difficile tedavisinde

Denflor kullanılır.

Denflor probiyotik nasıl kullanılır ?

4,5 gr kapsülün kullanımı: Çocuklarda günde bir kapsül, yetişkinlerde iki kapsül kullanılır. Kapsül bir bardak su ile birlikte yemekten az bir saat önce veya sonra alınır.

Denflor şase kullanımı: Denflor şase 4 yaş üzeri çocuklar için uygundur. Yetişkinler de kullanabilir. Su veya yoğurt ile karıştırılarak ağızdan alınır.

Denflor bebeklerde nasıl kullanılır ?

Denflor 4 yaş üzeri çocuklar için uygundur. Eğer bebek için kullanılması düşünülüyorsa doktora danışılmalıdır.

Bebeklerin gastrointestinal sistemi oldukça hassas olup doktor bilgisi olmadan Denflor veya başka bir hazır probiyotik kullanmak uygun değildir. Bebeklerde kronik olarak seyreden gaz, kabızlık veya ishal şikayetleri için doktorlar Denflor şase önerebilmektedirler. Denflor kullanılmasını öneren doktor kullanımını tarif etmediyse akşam veya sabah (öğünü bir saat geçtikten sonra) bebeğe bir ölçek Denflor verilir.

Denflor şasenin bebeğe verilebilmesi için kaynamış soğumuş suyla sulandırılması veya yoğurda eklenip yedirilmesi gerekmektedir.

Denflor probiyotik yan etkileri

Denflor probiyotiğin kısa süreli kullanımda genellikle yan etkisi bulunmamaktadır. Uzun süreli kullanımda gaz veya ishal şikayeti görülürse kullanımı bırakılmalıdır. Ayrıca probiyotiklerin uzun süreli kullanımda veya yüksek doz kullanımda baş ağrısı, histamin seviyesinin artması ve enfeksiyon riski gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Denflor probiyotik fiyatı

 • Denflor şase fiyatı (10 şase) 13 TL dir.
 • Denflor kapsül fiyatı (10 kapsül) 15 TL dir.