Kapat

Aknetrent zayıflatır mı ?

Anasayfa
Sağlık Aknetrent zayıflatır mı ?
Aknetrent zayıflatır mı

Farklı amaçlar için kullanılan ilaçların zayıflatıcı etkisi olabilmektedir. Peki sivilce tedavisi için kullanılan aknetrent zayıflatır mı ?

Aknetrent ne işe yarar ?

Aknetrent şiddetli formlarının ve antibakteriyel tedaviyle düzelmeyen akne çeşitlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.Etken maddesi İzotretinoin olup bu madde inatçı akneleri %85-90 başarı ile tedavi etmektedir. Fakat yan etkileri de fazladır.

Aknetrent kullanananların tamamında dudaklarda kuruma ve inflamasyon görülmektedir.

Aknetrent kullanananların yaklaşık yarısında cilt kuruluğuna bağlı döküntü ve pullanma görülmektedir.

Aknetrent kullananlarda yaygın görülen diğer yan etkiler ise şunlardır:

  • Burun kanaması
  • Mide bulantısı
  • Dermatit
  • Halsizlik
  • Sinirlilik
  • Gözde kuruma

Aknetrentin zayıflatıcı bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Aknetrent nasıl kullanılır ?

Aknetrent tedavisine 0,5 mg/kg ile başlanır ve şiddetli vakalarda günlük 2 mg/kg a kadar çıkabilir. Hastaya verilecek toplam doz 120-150 mg/kg arasıdır. Akne tedavisi 16 veya 24 hafta sürmektedir.

Kapsüller öğün esnasında veya yemeğin ardından biraz suyla çiğnenmeden ağızdan alınır. Doktor önerisine bağlı olarak günde bir veya iki kapsül alınır.

Aknetrent etkisini ne zaman gösterir ?

Aknetrent kullanmaya başladıktan bir iki gün içerisinde yan etkileri görülmeye başlanacaktır. Fakat sivilcelerde azalma görülebilmesi için birkaç hafta geçmesi gerekebilir. Sivilcelerin tamamen temizlenmesi 8 ayı bulabilir.

Aknetrent kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

İlacın gayet uzun prospektüsü bulunmaktadır. Hasta kutudan prospektüsü çıkarıp sonuna kadar okumalıdır. Çünkü bu ilaç çok kuvvetli yan etkileri olan ve akne tedavisinde alternatif tedaviler işe yaramazsa veya işe yaramayacağı bilindiğinde “son çare” olarak hastaya verilen bir ilaçtır.

İyileştirme gücü gayet başarılıdır fakat kullanılmaya başladıktan sonra dudaklarda ve yüzde ciddi derecede kuruluk yapması, bazı hastalarda ruh halini depresyon hissi verecek derecede bozması, yukarıda sayılan yan etkilerin nadir değil yaygın görülmesi nedeniyle hasta tedaviye başlarken bunların bilincinde olmalıdır.

Dudak ve ciltteki aşırı kuruluğa karşı doktordan bakım kremi tavsiyesi alınmalıdır, gelişigüzel bakım kremi veya sivilce kremi kullanılmamalıdır. Gebeliğe olan etkileri nedeniyle kadın hastalar bu ilacı gebelik ihtimali olan zamanlarda kullanmamalıdır.

İlaç lipid mekanizmasını etkilediği için tedavi süresince hastanın serum lipid  değeri takip edilmelidir.

Aknetrent zayıflatır mı ?

Aknetrent’in prospektüsünde bu ilacın zayıflattığına ilişkin bir bilgi yer almamaktadır. Bununla birlikte ilaç vücudun lipid mekanizmasını etkilemekte, açlık kan şekerini yükseltebilmektedir. Dolaylı olarak ilacın bazı hastalarda kilo almaya, vermeye, yağ yakmaya bir miktar etkisi olabilir.

Aknetrent genel olarak bir zayıflama ilacı değildir, kişi zayıflıyorsa bunun başka nedenleri olması muhtemeldir. İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra aşırı kilo kaybı görülürse doktora başvurulmalıdır.

Aknetrent iştahı açar mı  kapatır mı ?

İlaç kandaki şeker oranını yükseltebilir. Bunun iştaha bir miktar etkisi olabilir.

Aknetrent kullananlar memnun mu ?

Tedaviyi sonuna kadar uygulayanlar genellikle memnun oluyorlar. Çünkü sivilceler tamamen kalıcı olarak kaybolabiliyor. Fakat tedavi süreci zor bir süreç.

Aknetrent kullananlar ne yememeli ?

A vitamini içeren gıdalar fazla yenilmemelidir.