Kapat

Sülüsü aldıktan kaç gün sonra teslim olunur

Anasayfa
Genel Sülüsü aldıktan kaç gün sonra teslim olunur

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyenlerin aklına takılan birçok soru var. İnternette yapılan araştırmalar bazen yetersiz kalabiliyor. Bir bilgiyi bir kaynakta bulabilmişken, merak ettiğiniz bir başka konuyu bulamamış olabilirsiniz. Eminiz ki bu yazımızda merak ettiğiniz her şeyi bulabilir ve planınızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

Öncelikle karıştırılan bir belgeyle başlayalım: Sülüs, bazen sevk belgesi olarak geçmektedir. İkisi de aynı şeydir. Bunu unutmamakta fayda var; çünkü sıklıkla bu belgelerden birine sahip olanlar, diğerini farklı bir belge sandığı için onu da aramaya kalkmaktadır. Bu belge, elinize hemen geçmez, belli zaman aralıklarında edinebilirsiniz. Ya e-Devlet üstünden ya da Askerlik Şubesinden… e-Devlet üstünden bu belgeyi alırken doğrudan yazdırmamanızda fayda var. Belge oluşturulduğunda, hemen kaydetmeli ve kaydettiğiniz belgeyi bastırmalısınız. Unutmayın, bu belgeyi ikinci kez oluşturamazsınız. Bir yanlışlıkla sildiyseniz veya başka bir sorun olduysa, belgeyi Askerlik Şubesinden almak durumundasınız. Ayrıca bu belgede, PTT’ye TCKN yazılı kimliğinizle gittiğinizde alacağınız ödeme tutarı ve kalemleri de yazılı: İaşe ve yol olmak üzere toplam bir tutar birliğinize teslim olmadan tarafınıza ödeniyor. Miktarı da, kütüğünüzün olduğu yer ile teslim olacağınız birlik arasındaki otobüs biletleriyle orantılı oluyor.

Bu yazımızı okuyorsanız, büyük olasılıkla e-Devlet üstünden edinmiş olduğunuz ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama belgeniz bulunuyor. Bu belge üstünde Sevk Tarihi, Evrak Alma Başlangıç ve Evrak Alma Bitiş tarihleri bulunuyor. Sevk Tarihiniz, birliğinize teslim olabileceğiniz tarih oluyor. Evrak Alma Başlangıç tarihi ise, daha erken bir tarih. O tarihten itibaren sülüsü, yani sevk belgesini alabilirsiniz.

Birliğe Ne Zaman Teslim Olacaksınız?

Sülüsü almadan, yolculuk planınızı yapmamanızı öneririz. Son iki hafta içerisinde alabileceğiniz evrakta “Katılacağı Tarih” diye bir ibare var. Bu tarih, sevk tarihinizden daha ileri bir günü gösterir. İkisinin farklı olmasının nedeni ise izin hakkınız. Kütüğünüzün bulunduğu il ile, teslim olacağınız birliğin bulunduğu il arasındaki mesafe işte o iki tarih arasındaki farkı belirleyen etken: 800 kilometreden daha az yol almanız gerekiyorsa 1 gün, 800 kilometre ile 1600 kilometre arasında ise 2 gün ve1600 kilometreden de daha fazlaysa 3 gün yol izniniz oluyor. Bu da sevk tarihiniz ile katılacağınız tarih arasındaki farkı oluşturuyor.

Sevk tarihiniz 15 Mayıs ise, o tarihte katılımınızı engelleyen bir durum yok. Öte yandan, sülüste belirtilen 16, 17, 18 Mayıs olabilecek tarihte kesinlikle katılmış olmanız gerekiyor. Aksi durumda hakkınızda tutanak hazırlanması ve bulunmadığınız gün kadar geç terhis edilmeniz söz konusu olacaktır.

Neler Alınmalı?

Boyna asılan cüzdanlar oldukça mantıklı bir seçenek: Kimlik kartınızı, nakit paranızı ve kredi kartınızı burada muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca, kuvvetle muhtemeldir ki tüm birliklerde nakit olayı neredeyse yok gibi. Yapıp gelenlerin iddiasına göre en fazla 150 TL yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Yanınızda ayrıca patik çorap yerine uzun çoraplardan götürmeniz ve botun vurmasına karşın evdeki eski bir ceketten alabileceğiniz vatka tutmanız öneriler arasında. En azından 4-5 iç çamaşırı ve yeterli sayıda haki renk atlet ya da desensiz t-shirt (V yaka olmamalı) bulundurun. Deodorant ve roll-on da öneriler arasında yer alıyor.

Tırnak makaslarıyla ilgili farklı söylentiler olsa da, tırnak makaslarının sıkı şekilde kontrol edildiği ve uygun görülmeyenin sokulmadığına ilişkin bir duyuma rast gelmedik. Evinizdekini almanızı öneririz. Aksilik yaşanması durumunda telafi edilebilir.

Bazı kışlalarda akıllı cep telefonlarıyla ilgili aramaların zayıf olduğu söylentisi var. Bizim önerimiz tuşlu ve kamerasız telefon bulundurmanız. Diğer yandan üç hafta kadar telefonsuz durmak iyi bir meditasyon aracı da olabilir. İnternetten ve telefondan uzak durmak, emin olun sizi rahatlatacaktır. Merak edenleri isterseniz ankesörlü telefondan arayabilirsiniz.

Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulunmamaktadır ne demek ?

İlgili celp döneminde askerliğinizin çıkmadığını göstermektedir.