Kapat

Tiroid nodülü kaç mm olursa ameliyat gereklidir

Anasayfa
Sağlık Tiroid nodülü kaç mm olursa ameliyat gereklidir

Eskiden tiroid bezinde nodül tespit edilirse boyutlarına, karakterine ve ilaca yanıt verip vermemesine bakmadan doktorlar daha sonra kansere dönüşür endişesiyle hastalara ameliyat tavsiyesinde bulunurlardı. Teknoloji geliştikçe ve tiroid bezindeki nodüllerin davranışları ve çeşitleri araştırıldıkça ameliyat olmadan da tedavi seçeneklerinin olduğu görüldü.

Tiroid nodülünde ameliyata karar vermeden önce “ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB)” yöntemi ile nodülden parça alınır. Bu yöntem cerrahi bir müdahale değildir. Şırınganın ucuna ince bir iğne takılır ve nodüle batırılarak çok minik bir parça çekilir. Koparılan bu parçada hücreler bulunur. Bu hücreler mikroskobun altında incelenerek nodülün zararsız bir nodül mü olduğu, yoksa kanser potansiyeli mi olduğu, ayrıca ne tür yapıda olduğu belirlenir.

Biyopsiyi yapan kişi işinde uzman ise “İİAB” sonuçları hasta için gayet yararlı olur. Tiroiddeki nodüllerin, “sıcak nodül”, “Soğuk nodül” ve “kistik nodül” gibi çeşitleri vardır. Sıcak ve kistik nodüller fazla tehlikeli değilken “soğuk nodül” sınıfına giren nodüller kanser potansiyeli nedeniyle tehlikelidir ve fazla büyük olmasa bile ameliyatla alınması gerekebilir.

Tiroid nodülünün tek çaresi ameliyat değildir, duruma göre  ilaçla baskılama veya sadece izleme ile yetinilebilir.

Tiroid nodülü için ne zaman ameliyat gereklidir ?

Ameliyata karar vermek için şu kriterlere bakılır:

Nodül aktif mi: Bazı nodüller aktiftirler ve tiroid hormon salgılanmasını fazlaca etkileyebilirler. Bazıları ise pasif ve zararsızdır.

Nodülün konumu ve büyüklüğü: Nodülün konumu ve büyüklüğü estetik açıdan kişiyi psikolojik olarak rahatsız ediyorsa ameliyata karar verilebilir.

Şikayetler: Nodül yemek borusunu baskılıyorsa, ses kısıklığına yol açıyorsa veya nefes borusuna baskı yapıyorsa büyüklüğüne bakmadan ameliyata karar verilebilir.

Kanser potansiyeli: İİAB sonuçlarında kanser potansiyeli görülürse ameliyat gerekebilir.

Tiroid nodülleri yüzde 95 iyi huylu ve kansere yol açmayan nodüllerdir. Genellikle 3 cm’nin altında olanlara biyopside kötü bir sonuç çıkmadıkça ameliyat yapılmaz ilaç tedavisi uygulanır. Hatta sadece periyodik olarak izlenmesi yeterli olabilir. İlaç tedavisine rağmen nodül büyürse ameliyat gerekir.

Ameliyat konusunda kritik sınır 3 cm dir. Nodül 3-4 cm’den büyük ise bir şikayete neden olup olmadığına ve hormonları etkileyip etkilemediğine bakılmaksızın doktor tarafından ameliyat tavsiyesi verilebilir.