Kapat

Scalp ne demek kripto ?

Anasayfa
Kripto Para Scalp ne demek kripto ?
Scalp ne demek kripto

Scalp İngilizce’de kafa derisi manasına gelmekte olup scalping ise kafa derisini yüzmek anlamına gelir. Fakat scalp kelimesinin kripto para piyasalarında anlamı çok farklıdır.

Kripto para piyasalarında uzman ve grafik analizlerinde ciddi deneyim sahibi olan yatırımcılar scalping yoluyla kısa vadede günlük kazanç elde etmeyi hedeflerler.

Scalp ne demek kripto ?

Kripto para piyasalarında scalp çok kısa vadeli olarak alım satım yapmaktır. Şöyle ki;

Şimdi alıyorsunuz, 5-7 dakika sonra da satıp cüzi bir kar elde ediyorsunuz. Normalde kripto para piyasalarında bir gün sonrasını veya bir saat sonrasını tahmin etmek kolay değildir.

Fakat tahmin süresi kısaldıkça tahmin doğruluğu artmaktadır. Örneğin bir şey hacimli olarak yükseliş trendine girmiş ise 5 dakika sonra da yükseliş trendinde olması muhtemeldir.

Scalping yapmak isteyen kişi bu tür bariz yükseliş, düşüş olan durumlarda en fazla 10 dakika sonra pozisyonunu kapatmak üzere pozisyon açar.

Bu işte yıllarını vermiş, piyasayı yakından takip eden, takip ettiği coinin geçmişini, karakterini yakından tanıyan, hatta piyasadaki yatırımcıları bile az çok tanıyan kişiler piyasalarda 5-10 dakika sonrasını yaklaşık %90-95 doğrulukla tahmin ederler ve bu bilgilerini paraya çevirmek için scalping yaparlar.

Normalde kısa vadeli alım-satımın sağlayacağı kar oranı çok düşüktür. Fakat kripto para piyasaları yüksek kaldıraçlara izin verdiğinden dakikalar içinde baş döndürücü kazançlar elde edilebilmektedir. (Bkz. Binance 10x ne demek ?)

Bu konuda önemli bir hatırlatma yapmak isterim. Kripto para piyasasında scalpingden para kazanmak isteyen ve kazanan yığınla kişi olmakla birlikte kaybedenlerin oranı kazananlara göre ezici çoğunluktadır.

Şöyle ki;

Scalping işi bilgi, deneyim, sağlam psikoloji ve disiplin ister. Çok az sayıda kişide bu özelliklerin 4’ü bir arada bulunur.

Scalping ile üst üste 50 kez kazanabilmeniz mümkündür. 51. işlemde daha önceki 50 kazançlı işlemin kazancından daha fazla zarar etmeniz de mümkündür.

Özetle çay kaşığı ile kazanır, kepçe ile kaybedersiniz. Scalping işine bulaşanları %98’i toplamda zarar etmektedir. Çünkü piyasayı elinde tutan büyük balinalar vardır ve bu balinalar ellerindeki sermaye gücü ile olmayacak zamanda, tahmin edilemeyecek para hareketleri yaparak scalping yapan yatırımcıları bir güzel silkelerler.