Kapat

Hamile Kalma Günleri Nelerdir? Hamile Kalmak için Öneriler

Anasayfa
Sağlık Hamile Kalma Günleri Nelerdir? Hamile Kalmak için Öneriler
hamile kalma önerileri

Hamile kalma günleri nelerdir? Hamile kalmak için öneriler, hamile kalmak için ne yapılmalı? Kadınlarda yumurtlama sadece belli zamanlarda yani adet döneminin belli günlerinde olduğu için hamile kalma yeteneği her gün mevcut değildir. Adet (mens) kanamasının başladığı ilk gün adet döngüsünün başlangıcı kabul edilir, bir adet döngüsü bir daha ki adet kanaması başladığında son bulur.

Hamile kalma zamanı için en uygun dönem adet döngüsünün orta dönemidir yani ayda bir düzenli adet gören bir kadında yaklaşık adet kanaması başladıktan 14-15 gün sonrasıdır. Adet araları bir aydan uzun olan kadınlarda eğer bir dahaki adet kanamasının başlayacağı tarih tahmin edilebiliyorsa yumurtlama tarihi adet kanaması başlamadan 14 gün öncesine denk gelecek şekilde hesaplanmalıdır.

Yumurtlama gününe yakın bu günlerde kadında rahim ağzı (serviks) ve vajina salgılarında artış olur, sıvılar daha akışkan hale gelir. Kadın vücudu adeta spermin rahim içerisine doğru daha rahat ilerleyebilmesi için hazırlanır.

Hamile Kalma Günleri Nelerdir?

En uygun gün yumurtlama zamanına yakın günlerdir: Aşağıdaki otomatik hesaplayıcı yumurtlama gününüzü hesaplamaya yardımcı olabilir ancak kesin bilgi için mutlaka doktorunuza danışınız. Yumurtlama gününden 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası arasında gün aşırı (2 günde bir) ilişkiye girilerek gebe kalma şansı arttırılabilir. İlişkiden sonra 15 dakika sırt üstü yatılması tavsiye edilir. her gün ilişkiye girmek tavsiye edilmez çünkü sperm sayısı çok azalır bu şekilde, o nedenle iki günde bir ilişki uygun olandır.

Hangi dönemde, hangi günlerde hamile kalmak zordur?

Adet kanamasının olduğu günlerde ve bundan hemen öncesi ile hemen sonrası gebe kalmanın en düşük ihtimal olduğu günlerdir. Ancak imkansız değildir çünkü başka kanamalar adet kanaması sanılabilir ve yumurtlama bazen normalden çok farklı zamanlarda olabilir. Bu nedenle çocuk istemeyen ve korunmak isteyen çiftlere bu dönemde bile korunmaları önerilir.

Hamile kalmanın en uygun günleri nelerdir?

Hamile kalma şansının en yüksek olduğu zaman adet kanamasının başladığı günden itibaren sayılarak 10. ve 19. günler arasında kalan dönemdir.

Hızlı hamile kalmak için yapılması gerekenler

Hamile kalma günleri her kadın için farklılık gösterebilir. Sağlıklı bir şekilde hamile kalmak için önerilere dikkat etmek gerekmektedir. Hamile kalma günleri kadının ve erkeğin yaşam tarzına göre de farklılık gösterebilir.

Hamile kalma günleri

Düzenli Seks

Uzmanlar düzenli seksin çocuk sahibi olma şansınızı artıracağını bildiriyor. Sık birliktelikle kadının bağışıklık sistemi spermlere alışıyor ve kadının döl yatağında spermlerin tutunması daha kolay hal alıyor. Düzenli seksle bağışıklık sistemine alışan kadın vücudu, yumurtayla döllenmeyi sağlıyor. Bu sayede sorunsuz bebek sahibi olunabiliyor.

Sigarayı Bırakın

Sigara içmek özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar ve evlat sahibi olmak isteyen erkekler için kaçınılması elzem şeylerdendir. Sigara bedenin oksijen alımını düşürerek, kanın oksijenle beslenmesini önlüyor, bu durum kadınlarda yumurta üretimini, erkeklerde ise sperm sayısını düşürüyor.

Kilonuzu Koruyun

Obezite, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin önünde büyük engel oluşturuyor. Öyle ki Vücut Kitle İndeksi 29’un üzerinde olan kadınlarda her birim artışta, hamile kalma oranında yüzde 4’lük azalma oluyor. Kilonuzdaki dalgalanmalar, österojeni düzensiz hale getiriyor bu da hamile kalmanızı güçleştiriyor.

Stresten Uzak Durun

Ekonomik sorunlar, iş yerinde sorunlar, kahve, kola gibi kafeinli içecekleri çok tüketmek, günlük sıkıntılar, daha pek çok şey stresi tetikleyerek ovulasyonu zorlaştırır, erkekte sperm oranını düşürür. Doğmamış çocuğunuza vereceğiniz en büyük hediye stres kontrolünüzdür. Yani stresinizi alacak, sizi relaks konuma getirecek şeylerle meşgul olmak. Bu arkadaşlarınızla zaman geçirmek, spor yapmak, sevdiğiniz programı izlemek, kitap okumak, yoga yapmak, yürüyüş yapmak daha pek çok şey olabilir.

Kafein Alımını Azaltın

Gebe kalmanız zor oluyorsa veya tüp bebek yapılması planlanıyorsa kafeinli içecekler tamamen kesilebilir. Kafein, kan damarlarını büzerek rahme giden kan akımını azaltır ve yumurtanın bırakılmasını zorlaştırabilir. Kafeini birden bire bırakmak baş ağrısına neden olabilir. Bu yüzden kafein alışkanlığınız varsa onu yavaş yavaş bırakmanız daha uygun olur. Her gün bir fincan daha az içerek bunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca içemediğiniz kahvenin yerine süt koyarsanız vücudunuz için gerekli kalsiyumu da sağlamış olursunuz.

Yumurtlama Döngüsünü Takip Edin

Hamilelik için en uygun zamanın hesaplanması için yumurtlama (ovulasyon) döneminin belirlenmesi çok önemlidir. Bu tarihlere yakın günlerde bulunulan cinsel ilişkiler sonucunda gebelik elde edilme ihtimali daha yüksektir. Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir, yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yolu budur. Hamile kalma günleri bu tavsiye ile doğrudan bağlantılıdır.

aşermek-nedir-psikolojiyle-alakasi-var-midir-hamilelikte-aşermek

Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14. günü olur, adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 14. güne denk gelir yaklaşık. Bu günden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunda 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.

Alkollü içkilerden kaçının

Gebelik konusunda, alkol kadını ve erkeği olumsuz etkiliyor. Hamile kalmaya çalışan kadında alkol, yumurtlamayı teşvik eden östrojen hormonunu düşürüyor. Erkeklerde ise alkol sperm sayısını düşürerek, kadının hamile kalmasını güçleştiriyor.

Sıcak küvetlerden saunalardan uzak durun

Erkekler için sıcak banyolar, hamamlar, saunalar, dar pantolonlar, testis fonksiyonunu sınırlıyor ve sperm sayısını düşürüyor. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkekler çok sıcak su altında duş almamalı, dar giysilerden de kaçınmalıdır.

Sağlıklı Beslenin

Bazı besinler yumurta kalitesini ve sperm sayısını artırır. Günlük diyet listenize bu besinleri ekleyerek beslenmenize devam edin. Folik asit, çinko, kalsiyum, C vitamini ve D vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenin bu gıdalar sperm sayını artıracaktır.