Kapat

Anti TPO normal değerleri kaçtır

Anasayfa
Sağlık Anti TPO normal değerleri kaçtır

Tiroid bezi ile ilgili sorunları olan hastalarda doktor anti TPO testinin yaptırılmasını isteyebilir. Anti TPO testi, tiroid bezi fonksiyonlarındaki yavaşlamanın bağışıklık sistemi ile alakalı olup olmadığını belirlemede yardımcı olur.

TPO nedir ?

Tiroperoksidaz (TPO) tiroid hormon sentezinde rol oynayan bir enzim olup, triiyodotironin ve tiroksin (tetraiodotironin) sentezi için iyodürün tiroglobulin içindeki tirozin kalıntıları üzerindeki oksidasyonunu katalize eder.

İyi derecede tıp bilgisi olmayanlar için özetlersek; TPO tiroid hormonlarını üreten bir enzimdir.

Anti TPO nedir ?

Anti TPO, tiroid bezini baskılamak için vücudun ürettiği antikorlardır. Bu antikorlar aynı mikroba saldırdıkları gibi tiroid bezine saldırarak onun hormon üretimini azaltır. Eğer bu saldırı sürekli devam ederse tiroid bezi de zarar görür.

Vücut neden Anti TPO üretir ?

Bunu arabadaki fren gibi düşünebilirsiniz. Arabanın aşırı sürat nedeniyle kaza yapmaması veya viraja girince savrulmaması için zamanında frene basmak gerekir. Vücudun bağışıklık sistemi tiroid bezinin gereğinden fazla çalıştığını düşünürse Anti TPO üreterek duruma müdahale eder.

Fakat bazı kişilerde bağışıklık sistemi doğru şekilde çalışmaz.  Tiroid bezini “yabancı bir organ” gibi görebilir veya gereğinden fazla hassas yanıtlar verebilir. Başına konan sineği tabanca ile öldürmeye çalışan kimseyi düşününüz.

Anti TPO testi neden yapılır ?

Bir kişide tiroid fonksiyonları bozuk ise bunun sebebini araştırmak gerekir. Tiroid bezi baskılanmış ise bunun altında bağışıklık sistemi kaynaklı bir sorun var mı diye anti TPO testi yapılır.

Anti TPO normal değerleri kaçtır ?

Antikorlar bağışıklık sistemimiz tarafından üretilen proteinlerdir. Belirli bir proteinin konsantrasyonunun belirlenmesi, daha küçük bir molekülün konsantrasyonunu belirlemekten biraz daha zordur. Yine de bunun için çeşitli yöntemler vardır – antikorlar için bunlar çoğunlukla immünolojik analizlerdir.

Aynı örneği çeşitli yöntemlerle test ederseniz, farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Anti TPO değerlerini belirlemek için birçok farklı metodoloji vardır ve her biri farklı referans (normal) aralıklara sahiptir. Kıyaslama yapabilmek için aynı test yöntemi ve aynı laboratuvarın kullanılması gerekir.

Test yaptırdığınızda testin normal değerleri raporda yazılıdır. Genellikle Anti TPO normal değerleri 0 ile 9.0 IU / mL arası olarak kabul edilse de farklı bir test yöntemi kullanıldığında referans aralığı değişebilmektedir.