Kapat

Gizli müşteri nasıl olunur

Anasayfa
Genel Kültür Gizli müşteri nasıl olunur

Bu makalede “Gizli müşteri olmak istiyorum” diyen kişilere “Gizli müşteri nasıl olunur” bunun püf noktaları verilecektir.

Gizli müşteri (gölge müşteri olarak da bilinir) eğitimle veya diplomayla edinebilecek bir meslek değildir. Gizli müşteri olabilmek için Allah vergisi bazı yetenekler ve hayat üniversitesinden iyi dereceyle mezun olmak gerekir.

Gizli müşteri nedir ?

Gizli müşteri firmaların satış yaptıkları şubelerini, mağazalarını, bayilerini müşteriymiş gibi dolaşıp bazı konularda rapor hazırlayan kişidir. Firmalar bünyelerinde tam zamanlı gizli müşteri istihdam edebilirler veya bu tür raporlama işleri için piyasadaki araştırma/danışmanlık şirketleriyle anlaşabilirler.

Bu tür raporlamanın amacı firmanın kendi eksikliklerini tarafsız biri tarafından yazılan raporla görebilmek, hizmet kalitesini ölçmek ve çalışanların performansını değerlendirmektir. Bazen firmalar rakip firmalara da gizli müşteriler göndererek rakiplerinin hizmet kalitesini, piyasadaki artı ve eksilerini görmek isteyebilirler.

Gizli müşteri nerede çalışır ?

Büyük kurumsal firmalar tam zamanlı gizli müşteri istihdam ederler. Otomotiv firmaları, giyim firmaları, restoran (fastfood dahil) zincirleri, bankalar ve kurumsal olarak oturmuş firmalar genel merkezlerinde gizli müşteri kadrosunda eleman çalıştırabilecekleri gibi, gizli müşterinin yapacağı işleri bir araştırma/danışmanlık firmasından hizmet satın alma yoluyla da yaptırabilirler.

Gizli müşteriyi genellikle kamuoyu araştırması yapan firmalar veya büyük şirketlere danışmanlık hizmeti sağlayan firmalar çalıştırmaktadır. Bu tür firmalar gizli müşteri işi için çoğunlukla üniversite diploması aramamakla birlikte bir alanda uzman olmak ve bir mesleği uzun süre yapmış olmak gerekir.

Örneğin bir danışmanlık firması 5 tane gizli müşteri işe alacaksa bir tanesini deneyimli bir satış elemanı, bir tanesini emekli bir bankacı, bir tanesini deneyimli bir fasfood çalışanı, bir tanesini deneyimli market müdürü, bir tanesini otomobil üzerine uzman bir kişi şeklinde seçerek pörtföy oluşturabilir.

Araştırma şirketleri tam zamanlı gizli müşteri istihdam etmek yerine esnek zamanlı ve daha düşük ücretli çalışan kişileri istihdam etmeyi tercih edebilirler. Çünkü şirket aldığı işe göre para alacak, iş yoğunluğu da ona göre değişecektir. Bu yüzden herhangi bir yerde fiilen çalışan kişiler hafta sonları veya zaman zaman görevlendirilmek üzere araştırma şirketlerinde gizli müşteri olarak çalışmaktadır. Dolayısıyla gizli müşteri işi çoğunlukla ek iş olarak yapılan bir uğraşıdır.

Detaylara önem veren, hafızası kuvvetli, duruma göre rol yapabilen kişiler ideal gizli müşteri adaylarıdır. Polislik ve öğretmenlik gibi meslekler insan ilişkilerini ve detaylara önem vermeyi geliştirdiği için bu tür meslekleri yapan kişiler de gizli müşteri işi için öne çıkmaktadır.

Gizli müşteri ücretleri

Eğer firmanın kendisinde çalışıyorsanız maaş + işe göre prim şeklinde çalışırsınız, aylık 3000-5000 TL arasında bir geliriniz olur. Fakat firma sizinle esnek çalışmayı tercih ettiyse, yani ek iş olarak gizli müşteri işi yapıyorsanız ve iş çıkarsa çalışıyorsanız alacağınız ücret ev geçindirecek bir ücret olmayacaktır. Bazen de ücret olarak indirim kuponu veya alışveriş çeki teklif edilir.

Araştırma şirketlerinde esnek çalışan gizli müşterilerin ücretleri de esnektir. Araştırma şirketinin anlaştığı firma ile anlaşmasına göre ve yapacağınız iş yoğunluğuna göre bir ücret verilir veya sadece indirim kuponu da teklif edilebilir.

Araştırma şirketleri geniş bir gizli müşteri pörtföyü olmasını isterler. Bu yüzden çok kişiyle anlaşıp, anlaştığı kişilere iş üzerinden cüzi prim verirler. Kısacası ek iş olarak gizli müşteri işi yapıyorsanız fazla bir ücret beklemeyiniz.

Gizli müşteri nasıl olunur ?

Doğrudan bir firmaya tam zamanlı olarak gizli müşteri olarak işe başlamanız zordur. (Tanıdığınız yoksa) Çünkü firmalar deneyimli kişileri tercih edeceklerdir.

Ama bir araştırma şirketinin eleman portföyüne girmeniz kolaydır. Eğer bir konuda iyi derecede uzmanlığınız varsa internetteki başvuru formunu doldurarak iş başvurunuzu yapabilirsiniz. Gizli müşteri işine girmek için mülakat performansınız çok önemlidir. Mülakatta sizden Ayaz gibi bir performans sergilemeniz beklenir. Aşağıdaki hikayeyi okuyunuz.

Gazneli Mahmut ve Ayaz hikayesi

Gazneliler Devletinin meşhur hükümdarı Gazneli Mahmut’un Ayaz adında özel bir hizmetçisi varmış. Bu hizmetçiye devlet adamları, komutanlarından ve vezirlerinden bile daha fazla değer verirmiş. Hükümdarın Ayaz’a verdiği değeri diğerleri kıskanırmış.

Bir gün birkaç tane komutan ve vezir bir araya gelerek ve cesaretlerini toplayarak Gazneli Mahmut’a Ayaz’a neden bu kadar hürmet gösterdiğini sormuşlar. Gazneli Mahmut bunun üzerine Ayaz’a olan sevgisinin ve hürmetinin büyük olduğunu bir örnekle açıklamak istemiş.

O esnada uzaktan bir toz bulutu görünmüş. Gazneli Mahmut vezirlerinden birine toz bulutunun sebebini sormuş. Vezir hemen atına atlayıp gitmiş, yarım saat sonra tekrar gelerek “şehre bir kervan geliyor” demiş.

Gazneli Mahmut “Peki nereden geliyor bu kervan ?” diye sorunca vezir cevap verememiş.

Vezir soruyu cevaplayamayınca diğer vezirini göndermiş. Diğer vezir kervanın yanına gidip geldikten sonra “İrandan geliyor” demiş. Gazneli Mahmut “Nereye gidiyormuş?” diye sorunca cevap verememiş.

Gazneli Mahmut bir komutanını kervanı araştırmaya göndermiş. Komutan çarçabuk kervana doğru gidip gelmiş “Hindistana gidiyorlar” demiş. Gazneli Mahmut komutana “kervanın yükü neymiş?” diye sorunca komutan cevap verememiş.

Gazneli Mahmut bu sefer Ayaz’ı yanına çağırtmış. Ona ufukta yaklaşan toz bulutunun nedenini öğrenmesini emretmiş. Ayaz yarım saat içinde kervanın yanına gidip gelmiş ve şunları söylemiş:

-İrandan gelen kurutulmuş gıda yüklü 500 develik kervan falanca şahsın himayesinde Hindistandan baharat almaya gidiyor. Bir aya kalmaz malı yükleyip geri döneceklermiş. Bu kervanın arkasından bir kervan daha yoldaymış..

Şeklinde detaylı malumat vermiş. Gazneli Mahmut başka bir şey söylemeden yanında bulunan devlet adamları Gazneli Mahmut neden Ayaz’a bu kadar değer verdiklerini anlamışlar.

Gizli müşteri olabilmek için Ayaz’da bulunan detaycılık, kendinden istenileni kavrama, hafıza ve iş bitiricilik gibi yetenekler gerekmektedir.

Eğer mülakatta başarılı olursanız size bir eğitim verilecek ve işin ana hatları anlatılacaktır.

Gizli müşteri olmak istiyorum ama nasıl ?

Eğer bazı konularda iş deneyiminiz var ise mülakatta bu konuları öne çıkararak ve ücret konusunda da “ne verirlerse” ona razı olarak şansınızı deneyiz. İşe girmenin en önemli iki kriteri olabilecek en düşük ücrete (hatta boğaz tokluğuna, indirim kuponu karşılığında vs) razı olmak ve daha önce gizli müşteri işi yapmış olmaktır.

İlk birkaç işinizi yaptıktan elinizde referans olacaktır. Bu referanslar diğer firmalara başvuru yaparken elinizi güçlendirecektir.

Gizli müşteri ne iş yapar ?

Gizli müşteri firmanın şubelerinin verdiği hizmet kalitesini raporlar. İş yerinin havalandırmasından, ürünlerin raflara düzenli dizilip dizilmediğine, kasadaki yoğunluk durumundan iş yeri temizliğine kadar bir çok konuda rapor vermesi beklenir. Bu işi yapmak için süresi de kısıtlı olacaktır. Bu yüzden zamanını verimli kullanarak mümkün olabilecek en kısa sürede ve olabildiğince fazla konuda detaylı ve kaliteli bilgiyi raporuna yansıtmalı. Raporunda kendinden istenilen bilgiler tam yansıtılmakla birlikte gereksiz kelime kalabalıkları olmamalı, tikler eksiksiz atılmalıdır.

Gizli müşteri şube personelinin görevlerini layıkıyla yapıp yapmadığını da kontrol eder. Mesela personelin yaka kartı var mı, müşteriye tavrı nasıl, müşteriye gelince hoş geldin diyor mu, müşteri ile göz göze geliyor mu, kasiyer kredi kartını verirken ismiyle hitap ediyor mu gibi firmanın personeline şart koştuğu bazı şeylere uyuluyor mu kontrol eder.

Ayrıca WClerlerdeki malzemeler tam mı, servis takımları çizik mi, reyon camları temiz mi gibi çok sayıda teferruatlı konuyu da hafızasına alıp raporlamak durumundadır.