Kapat

ilk Sinema Filmi Ne Zaman Çekilmiştir? Kim Çekmiştir?

Anasayfa
Genel Kültür ilk Sinema Filmi Ne Zaman Çekilmiştir? Kim Çekmiştir?

Sinema bazı kesimler tarafından sanat olarak kabul edilmese de ortaya çıkışı 19.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Ayrıca bilinen ilk sinema filmi ilginç bir hikaye sahiptir. Sinema herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işidir.

Film göstermeye yarayan özel bir makineyle görüntülerin beyaz perdeye yansıtıldığı salon veya yapıya da sinema denir. İlk film cihazına büyülü fener (lanterne magique) denmişti.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundaki Madde 5’e göre sinema:

tespit edildiği materyale bakılmaksızın, elektronik veya mekanik veya benzeri araçlarla gösterilebilen, sesli veya sessiz, birbiriyle ilişkili hareketli görüntüler dizisidir. Sinema, yedinci sanat olarak kabul edilir.

ilk sinema filmi

Auguste ve Louis Lumiêre Kardeşler Sinematograf adını verdikleri aleti kullanarak ufak görüntüler çekmeye başlamışlar ve günümüz sinemasının temelini atmışlardır. İlk gösterimlerini 28 Aralık 1895 tarihinde Paris’de Garden Cafe’de 33 kişilik zengin bir gruba yapmışlardır. Gösterimini yaptıkları ilk film belgesel türünde olan Trenin Gara Girişi’dir. Bu yeni icadı izleyenler kardeşlerin sihir yaptığını düşünmüşler. Rivayete göre trenin ekrana geldiği sahnede insanlar çığlık atıp, kaçmışlar. İlk gösterim pek beklenildiği gibi geçmemiş ve insanların bu durumu kabullenmeleri zaman almıştır.

ilk sinema filmi

Lumiêre Kardeşler fotoğrafları art arda dizerek hızlı bir şekilde oynatmış ve hareketli görüntü elde etmişlerdir. Lumiêre Kardeşler 16 kare kullanmışlardır. Günümüzde sinema filmleri 24 karenin birleştirilmesiyle oluşturulurken, televizyonda ise 25 kare kullanılır. Yani günümüzde hala Lumiêre Kardeşler’in bulduğu bu teknik kullanılmaktadır.

İlk Senaryolu Film

Lumiêre Kardeşler’in gösteriminde bulunan George Melies 1902 yılında Le voyage dans la lune (Ay’a Yolculuk) filmini çekmiştir. Bu film tarihteki ilk senaryolu film olarak kabul edilmektedir. Senaryosunu yazan Melies’e ilham veren iki eserden ilki Jules Verne’nin Ay’a Yolculuk romanı diğeri ise H.G.Wells’in Aydaki ilk adamlar romanıdır. Filmde Ay’a seyahet etmek isteyen bir grup insanın hayatını anlatılmıştır. Ayrıca bu film bilimkurgu türündeki de ilk filmdir. Melies görsel efektler kullanarak filmi daha da ilginç hale getirmiştir.

İlk Türk Filmi

Türklerin sinema sahnesine ilk çıkışı ise Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı film ile olmuştur. Osmanlı ordusunda yedek subay olan Fuat Uzkınay tarafından 14 Kasım 1914 tarihinde Yeşilköy’de çekilmiştir. Belgesel türünde olan bu eserin görüntüleri günümüze ulaşamamıştır ancak canlandırması Londra Sinema Müzesi’nde sergilenmektedir.