Kapat

Awww ne demek ?

Anasayfa
Genel Kültür Awww ne demek ?
awww

Sosyal medya sayesinde konuşma ve yazım dilimize yabancı kelime ve ünlem ifadeleri hızla karışmaya başlamıştır. Bunlardan henüz az bilineni awww ünlem ifadesidir. Henüz awww ne demek bilmeyenler için bu ünlem ifadesinin manası örneklerle aşağıda açıklanmıştır.

Awww ne demek ?

Bir tane A ve üç tane W’den oluşan bu ünlem ifadesinin ne manaya geldiği yabancı internet sözlüklerinde açıklanmış durumdadır.

Urban dictionary de Awww manası

Awww genellikle cevap cümlelerinde kullanılan beğeni, merhamet, şaşkınlık, hayranlık bazen de hayal kırıklığı manalarından en az birini taşıyan bir ünlem ifadesidir. Çoğunlukla kadınlar kullanmaktadır.

Örneğin bir erkek kadına iltifat cümlesi kurar, kadın erkeğin kurduğu bu cümleden memnun ise awww ile başlayan bir karşılık verir. Örneğin:

-Mary ne tatlı kızsın !
-Awww, sen de öylesin.

Awww sıcak bir duyguyu ifade etmek için de kullanılır. Örneğin:

-Oyuncak ayıyı kucaklayan çocuk ne de tatlı görünüyor.
-Aww, ne de sıkı sıkı sarılmış !

Awww her zaman olumlu karşılık değildir, beklemediği bir teklif ile karşılaşan kız, şaşırmıştır, teklifi reddeder ama karşısındakini üzmek istemez. Şöyle ki;

-Jane, sen benim için bir arkadaştan fazlasısın. (Sana aşığım)
-Awww, çok şekersin ama seni sadece bir arkadaş olarak görüyorum.

(Erkek dumura uğrar)

Awww hayal kırıklığı için de kullanılır:

-Konser biletleri tükenmiş.
-Aww, ama çok gitmek istiyordum.

Awww kelimesini bir erkeğin bir kadına kullanması ne manaya gelir ?

Awww ünlemi de %90 kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Bazen erkekler tarafından da kullanılabilmektedir. Ancak bir erkeğin dikkatli kullanması gereken bir ünlem ifadesidir. Çünkü Awww kelimesi genellikle kadınlar tarafından kullanıldığından bizdeki ay, ayol, gibi feminen bir kelime olarak algılanabilmektedir.

Bu yüzden uluslararası bir yazışma ortamında, eğer yazıştığınız kişilerle fazla samimiyetiniz yoksa gelişigüzel şekilde awww kelimesini kullanmanız yanlış anlaşılabilir.

Öte yandan bazı erkekler kadınların sıcakkanlı cümlelerine awww ile başlayan yanıtlar vererek onlara daha kolay yakınlaşabilmektedirler.

Bir erkeğin başka bir erkeğin cümlesine awww ile başlayan yanıt vermesi hali

Genellikle bir erkeğin diğer bir erkek ile yazışmasında awww şeklinde bir ünlem ifadesi kullanılmaz. Eğer yazışanlar yakın arkadaş değillerse biri awww diye cümleye başlarsa, diğer onun için yanlış düşüncelere kapılabilir.