Kapat

En Uzun Gece Ne Zaman? Hangi Tarihte Yaşanır?

Anasayfa
Genel Kültür En Uzun Gece Ne Zaman? Hangi Tarihte Yaşanır?
en uzun gece kaç saat sürecek

En uzun gece ne zaman? Hangi tarihte en uzun gece yaşanıyor? Dünya’nın, Güneş’in çevresinde dönmesi ve eksek eğikliği dört önemli güne sebep olmaktadır. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. Peki, en uzun gece ne zaman yaşanır?

21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks tarihleridir. Yani Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde olmak üzere yılda iki kez gerçekleşir. 21 Aralık ve 21 Haziran ise solstis yani gün dönümü tarihleridir. Güneşin, Dünyaya en uzak olduğu tarihlerdir. Gecelerin uzamaya ya da gündüzlerin kısalmaya dönmesi olayıdır. Buna göre en kısa gece 21 Hazirandır. Peki, en uzun gece ne zaman yaşanır?

EN UZUN GECE NE ZAMAN YAŞANIYOR?

Kuzey yarım kürede gölgelerin en uzun olduğu gündür. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise 15 saat 6 dakika ile Kuzey’deki Sinop’ta yaşanıyor. En kısa gece ise 14 saat ile Güney’deki Hatay’da yaşanacak. En uzun gecenin yaşandığı gün, gün dönümü olarak adlandırılır.

en uzun gece ne zaman

Güneş ışınları 21 Aralık‘ta oğlak dönencesine dik açı ile geldiği andır. Böylece 21 Aralık Kuzey yarım kürede en uzun gece yaşandıktan sonra 23 Aralık’tan itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlayacak. 21 Aralık Kuzey yarım kürede kış başlangıcıdır.

21 Aralık Güney yarım kürede ise yazın başlangıcı olup, gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar.

21 Aralık günü en uzun gece, en kısa gündüz olarak yaşanır. Aynı zamanda kış mevsiminin başlangıcı olarak bilinir. (Kuzey yarım kürede)

DİĞER GÜN DÖNÜMLERİ VE EKİNOKS TARİHLERİ

21 Mart ekinoksun da: Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarım küre sonbahara girer.

bedelli-askerlik-2018

21 Haziran yaz gündönümünde: Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gün dönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

23 Eylül ekinoksunda: Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarım kürede ise bahara geçiş olur.