Kapat

Martıya uçmayı öğreten kedi özeti

Anasayfa
Eğitim Martıya uçmayı öğreten kedi özeti
Martıya uçmayı öğreten kedi özeti kisa

Zorba limanda yaşayan bir kedidir. Annesi ona küçükken sepetten dışarı çıkmamasını tembihlemiştir. Çünkü sepetin dışarısı yavru kediler için oldukça tehlikelidir. Ayrıca Zorba’nın tüyleri simsiyah olduğu için insanlar onu uğursuz saymaktadır.

Ancak yine de yavru kedi Zorba merakının peşinden giderek sepetten çıkar. Onu gören bir pelikan Zorba’yı yemek ister. Bir çocuk bunu fark eder ve Zorba’yı kurtarır. İyi kalpli çocuk Zorba’yı evine götürür ve besler. Zorba çocuğun evinde yaşamaktadır.

Çocuk ve ailesi 2 aylığına tatile gitmiştir. Bir dostları Zorba’ya her gün mama vermektedir. Bu esnada Kengah ile tanışır.

Kengah isimli martı okyanusu geçerken, etrafa saçılmış petrol nedeniyle zehirlenir. Ölmek üzereyken karaya ulaşır ve orada Zorba isimli kedi ile tanışır. Ömrünün son zamanlarında yumurtlayan martı Kengah yumurtasını kedi Zorba’ya emanet eder. Kendisi ölecektir ama en azından yumurtadan çıkacak olan yavrusunun yaşamasını ister. Bu nedenle yumurtasını yeni tanıştığı Zorba adlı kediye emanet edip üç konuda ondan söz vermesini ister.

Birincisi bir etobur olan Zorba’nın yumurtayı yememesidir. İkincisi Zorba’nın yumurtayı sıcak tutup yavrunun çıkmasını sağlaması ve ona sahip çıkmasıdır. Üçüncüsü ise Zorba’nın yavruya uçmayı öğretmesidir.

Bu istekler bir kedi için yerine getirilmesi oldukça zor isteklerdir ama yine de Zorba martının yaşadığı durumu görünce üzülür ve yardım etmek ister. Kendinden istenilen sözü verir.

Zorba’nın verdiği sözleri tutması özellikle de uçmayı öğretmesi için çok gayret göstermesi gerekir. Yumurtadan çıkan martı yavrusuna Şanslı ismi verilir.

Verdiği sözleri tutabilmesi için Zorba’ya kedi dostları Sekreter, Albay ve ansiklopedilerinden yardım alan Profesör yardım eder. Yavruya uçmayı öğretmeleri için insanlar ile iletişim kurmaları gerekiyordur ama kedi yasasına göre insanlarla iletişim kurmaları yasaktır.

Çünkü yunuslar insanlarla iletişim kurmaya çalışınca insanlar tarafından su gösterilerinde onları eğlendirmek için kullanılmışlardır.

Zorba martı Kengah’a verdiği sözü tutmak için yavruya uçmayı öğretmek zorundadır. Bu sebeple de kedi yasasına rağmen güvenilir bir insan olan Şair ile konuşur. Şair kedinin konuştuğuna başta inanamaz ama sonradan kediye yardım eder.

Kitabın sonunda verilen sözler tutulur.

Martıya uçmayı öğreten kedi sınav soruları

Martıya uçmayı öğreten kedi kahramanları

Kengah:Okyanusu geçmeye çalışırken petrolden zehirlenen ve yumurtasını Zorba’ya emanet eden martı.

Zorba: Kebgah’a verdiği sözleri tutmaya çalışan liman kedisi.

Sekreter:Zorba’ya yardım eden kedi arkadaşı

Albay:Zorba’ya yardım eden kedi arkadaşı

Çocuk: Zorba’yı pelikandan kurtarıp evine götüren kişi

Profesör: Ansiklopedi okuduğu için kendisine Profesör denilen kedi.

Şair:Zorba’ya yaedım eden insan.

 

Martıya uçmayı öğreten kedi olayın geçtiği yer

Şili’de okyanus kenarında bir liman

 

Martıya uçmayı öğreten kedi konusu

Denize dökülen petrolün zehirlediği martı Kengah yumurtasını liman kedisi Zorba’ya emanet eder. Zorba tüm zorluklara rağmen arkadaşlarından yardım alarak verdiği sözleri yerine getirmeye çalışır.

 

Martıya uçmayı öğreten kedi ana fikri

Verilen sözler, ne kadar zor olursa olsun yerine getirilmelidir.

 

Martıya uçmayı öğreten kedi yazarı

Kitabın yazarı Luis Sepulveda’dır. Şili’li yazar politik faaliyetleri nedeniyle ülkesinden uzaklaştırılmış ve dünyanın pek çok yerini gezmiştir. Luis Sepulveda Greenpeace üyesidir ve UNESCO faaliyetlerine katılmıştır.