Kapat

Bilişim Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Anasayfa
Eğitim Bilişim Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?
bilişim-uzmanı-hakkında-herşey

Bilişim uzmanı ne kadar maaş alır? Bilişim uzmanlığı bölümü nasıldır? Bilişim uzmanı olabilmek için neler yapmak gerekir? Bilişim uzmanlığı bölümü hakkında aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Bilişim Nedir?

Bilişim, her tür mekanik hesap ve bilgi işlevini inceleme ve bilgiyi elektronik ortamda makineler aracılığı ile düzenli biçimde işleme bilimidir. Bilişim’in kelime anlamı bilgisayar bilimidir. Daha detaylı bir şekilde tanımlarsak, bilgi ve hesaplamanın temellerini oluşturan ve bunların bilgisayar sisteminde uygulanabilmesini sağlayan pratik teknikleri araştıran yapısal bilim dalına verilen isimdir. Bu alan ile ilgilenenler, bilişimci ya da bilgisayar bilimci olarak anılırlar.

Bilişimciler; bilgi oluşturan, tanımlayan ve dönüştüren algoritmik süreçler bulmak ve uygun soyutlamalar formüle etmek ile uğraşırlar. Ünlü bir bilgisayar bilimci olan ve dijkstra algoritmasını icat eden Edsger Wybe Dijkstra bilişim hakkında, “bilişimin bilgisayar ile ilgisi, astronominin teleskop ile olan ilgisi kadardır” demiş ve bilişim işinin temelinin algoritmalar icat etmek olduğunu belirtmiştir.

Bilişim Uzmanı Nedir?

Bilişim Uzmanı; gelişen teknoloji içerisinde kendini yazılım, veri tabanı, proje ve ağ güvenliği gibi konulardan birinde ya da tümünde geliştirmiş kişilerdir. Bilişim Uzmanı; tek bir konu üzerinde profesyonelleşse de diğer alanlarda da bilgi sahibi olmak zorunda ve kendini geliştirmek zorundadır. Değişken ve sürekli büyüme halinde olan teknoloji içerisinde bilişim uzmanı olan kişilerin kendilerini yenileyen bir yapıda olması gerekmektedir.

Bilişim Uzmanı Ne İş Yapar?

Bilişim uzmanı olarak tanınan kişi bulunduğu görev itibari ile gerekmesi halinde;

+Bilgisayar programlama,
+Verilerin yeniden yapılandırılması ve düzenlenmesi,
+Algoritma oluşturma ve yapılandırma,
+Bilişim teknolojisine dair yenilikleri takip etme, uyarlama gibi işleri yerine getirebilecek düzeyde olmalıdır.

Bilişim Uzmanı Nasıl Olunur?

Bilişim uzmanı olmak ciddi bir çalışma ve teknik bilgi gerektirmektedir bu nedenle kişilerin mutlaka iyi bir kuruluşta sertifika programına yazılması ya da üniversitenin ilgili bölümlerinde öğrenim görmesi gerekmektedir.

bilişim uzmanı

Bilişim uzmanı olmak için;

4 senelik olan bilgisayar, yazılım, elektrik ve elektronik, endüstri mühendisliği gibi bölümlerde öğrenim görmeniz gerekmektedir.

4 senelik bir okul okumadıysanız son dönemde bilgisayar üzerine etkili öğrenim imkanlara sağlayan kurslar ve üniversitelerin açtığı çeşitli sertifika programları da size yardımcı olabilir. Sertifika programları tek başına yeterli değildir bu nedenle birden fazla eğitim ile desteklemeniz ve mutlaka deneyim kazanmanız işe başlamanız açısından önem arz etmektedir.

Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Bilişim Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Bilişim uzmanları yaptıkları işe ve çalıştıkları sektöre göre farklılıklar gösteren maaşlar alırlar.

Devlet kurumlarında çalışan bir bilişim uzmanı; 4000 TL maaş ile başlar ve ilerleyen dönemlerde çalıştığı zaman dilimine ve yaptığı işe göre 8000 ile 10.000 arasında bir maaşa ulaşabilir.

formen-nasıl-olunur

Özel sektörde bilişim uzmanı deneyimine göre 1750 TL ile 2500 TL arasında bir maaş ile işe başlar bu durum sektöre ve yapılan işe göre ilerleyen zamanlarda maaşın 6000 TL – 7000 TL gibi rakamlara çıkması açısından değişiklik göstermesine neden olur. Özel sektör bilişim uzmanı için çok daha yüksek para kazanma imkanları sunar. Bu imkanları bulmak için kurumsal bir firmada çalışmak önemlidir.