Kapat

Formen Nasıl Olunur? Formen Nedir? Ustabaşı Maaşları

Anasayfa
Eğitim Formen Nasıl Olunur? Formen Nedir? Ustabaşı Maaşları
formen-nasıl-olunur

Formen nasıl olunur? Formenlik mesleği yapanlar ne kadar para kazanırlar? Ustabaşı ne anlama gelmektedir? Formenlerin yaptıkları işler ve diğer detayları hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz.

Formen Nedir?

Herhangi bir firmada işçilerin denetimini ve kontrolünü sağlayan tecrübeli kişiye formen denilmektedir. Ustabaşı olan kişiler yaptıkları işte deneyimli ve işleyişi bilir. Ustabaşı olan kişi işçilerin çok daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayarak, işin kaliteli ve sağlıklı yürümesini sağlar. Formenin diğer adı ise ustabaşı olarak geçmektedir. İşinde usta kişiler ustabaşı kalıbını oluştururlar. İşçilerin ve işin başında bu kişiler bulunmaktadır.

Formen Hangi İşlerle Meşguldür?

Bir kişinin ustabaşı olabilmesi için tecrübeli ve deneyimli olması gerekir. Bu sebeple ustabaşı olan kişiler daha öncede işçi olarak çalışmıştır. Burada mantık tamamen ustabaşı olacak kişinin yaptığı işi ve işleyişi tamamen bilmesidir. Ustabaşı olan kişi yapılacak olan işi işçilerden daha iyi bildikleri için işin ve işçilerin başında durur. Ustabaşı olan bir birey kalfadan üstte olup işini yaptığı mühendisin hemen altında çalışmaktadır.

formen

Diplomasız sadece deneyim ile tüm işçilerin yükselebileceği en yüksek konum, mevki formen yani usta başıdır diyebiliriz. Bu sıralamada işçi belirli bir süre sonra kazandığı deneyim ile kalfa ve daha sonra ustabaşı yani formen olur. Ustabaşı olabilmek için ayrıca inşaat firmalarında mühendislerin altında anlaşmalı olarak çalışması gerekmektedir. Belirlenen plan ve projenin zamanında bitimi için işçilerini kontrol eder ve çalışmalarını sağlarlar.

Formen Nasıl Olunur? Aranan Şartlar Nelerdir?

Ustabaşı olmak için diplomanızın veya herhangi bir belgenizin olmasına gerek yoktur. Ustabaşı olan kişi şirketler için oldukça önemli olduğundan referans ve tecrübe seviyeniz altın değerinde olacaktır. Ustabaşı olabilmek için işleyici ve işçi yönetimini iyi bilip daha önce bu alanda çalışmış olmanız gerekir. İşini iyi yapan bir ustabaşı deneyimiyle her şirket tarafından aranan eleman olabilir.

Formen Maaşları Ne Kadardır?

Bazı formenler genel itibariyle 2-3 bin TL arası kazanırken, alanında iyi olan, tercih edilen formenler de 5-6 bin TL dolaylarında maaş alabilmektedir. Tabi bu tutarlar şirketten şirkete farklılık göstermektedir.

bilişim-uzmanı-hakkında-herşey

Eğer gerçekten işinizi iyi yapıyorsanız maaşınız 10 bin TL civarında olabilir. Bu yazımızda ustabaşı hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.