Kapat

Üniversiteliler Erken Seçimde Nasıl Oy Kullanacak?

Anasayfa
Eğitim Üniversiteliler Erken Seçimde Nasıl Oy Kullanacak?

Üniversiteliler erken seçimde nasıl oy kullanacak? Oy kullanmak için memleketlerine gitmeleri gerekecek mi? tüm bunlar akıllarda takılı kalan sorular. Kazandığı üniversiteyi okumak için memleketinden ayrılıp başka şehirlere giden öğrenciler erken seçimde okudukları yerde de oy kullanabilecekler.

Üniversiteliler Erken Seçimde Nasıl Oy Kullanacak?

18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımızın yapılacak olan genel seçimlerde oy kullanma hakkı bulunmaktadır. Ancak öğrencilerin ikamet adresleri ile öğrenim sebebi ile yaşamış oldukları adres genel itibariyle farklıdır. Üniversite öğrencileri, lise öğrencileri bu durumda oylarını nerede kullanacaklarını, oy kullanmak için memleketlerine gitmek zorunda kalıp kalmayacaklarını merak ediyorlar. Peki öğrenciler oy kullanmak için ikametgah değişikliği yapmak zorunda mıdır?

Öğrencilerin oy kullanabilmesi için memleketlerine gitmesi veya ikametgah değişikliği yapmaları gerekmemektedir. 

Üniversiteliler erken seçimde nasıl oy kullanacak

Hal böyle olunca üniversite öğrencileri hem memlekete gidip masraf etmemiş olacak, hemde bu sıkıntıdan kolayca kurtulacaklardır.

Yurtta Kalan Üniversite Öğrencileri Nasıl Oy Kullanacak?

Devlet yurtlarında veya özel yurtlarda kalan üniversite öğrencileri erken seçimde oy kullanabilmek için yurt müdürlüklerinden ve okudukları okulun öğrenci işlerinden alacakları iki belgeyle yurtlarının bulunduğu yerdeki ilçe nüfus müdürlüğüne başvuracaklar. Bu belgeyi de ilçe seçim kuruluna götürüp verecekler.

Kiralık Evde veya Akrabasının Yanında Kalan Üniversite Öğrencileri Nasıl Oy Kullanacak?

Kiralık bir evde kalıyorlarsa, kira sözleşmesi veya elektrik, su, telefon gibi abonelik faturası ile ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru yapmak zorundalar. Şayet bir akrabasının yanının yanında kalıyorsa da, evin sahibi ile ya da o evde ikamet eden birisiyle nüfus müdürlüğüne gitmek zorundadır. Tüm bu işlemlerin sırasında herhangi bir şekilde öğrenci belgesine ihtiyaç duyulmuyor. Daha sonra da öğrenciler, ilçe nüfus müdürlüğünden alacakları belgeyi, seçim kuruluna teslim etmeleri gerekmektedir.

Bu şekilde öğrenciler memleketlerine gitmeden istedikleri gibi oylarını bulundukları yerde kullanabilecekler.

2018-yilinin-en-iyi-dil-öğrenme-uygulamalari

Tüm bu işlemlerin yapılmasının sebebi asıl adres olarak belirlediği adresin yanında bir ikinci adres belirlemesidir. Bu vesile ile ikinci adres olarak belirlenen adreste oy kullanabilecektir. Üniversite öğrencilerinin bu sayede kolaylıkla oy kullanabilmesi sağlanmıştır. Maddi durumu olmayan öğrenciler ilgili kurumlara başvurarak bulunduğu yerde oy kullanabilecekler.