Kapat

Dershanenin Yararları Nelerdir?

Anasayfa
Eğitim Dershanenin Yararları Nelerdir?

Online dershane kavramı ilk olarak David Cormiers ve Bryan Alexandar isimli iki girişimci tarafından ortaya çıkarılmıştır. Ancak bu kavramın uygulayıcıları ise George Siemens ve Stephen Downes’tır. Onlarca değil yüzlerce hatta binlerce insanı kapsayan öğretim platformunun kurulma aşaması tamamen ihtiyaçlardan ortaya çıkmıştır. Kaliteli bir öğretmene neden daha fazla insan erişemesin? Teknolojinin olduğu yerde bu soru cevap bulmaktadır. Öğrenme isteği ve değişik kaynaklara ulaşma talebi dershane temelini oluşturmaktadır. Küreselleşen dünyada böylesine bir öğretim ağının oluşması insanların hayatlarında çok farklı yenilik sağlamıştır.

Eski dönemlerde tek alanda uzmanlaşmanın yeterli görülme fikri artık tarihin tozlu raflarına kaldırılmıştır. Online dershaneler her bireye “yaşam boyu öğrenme” fırsatının kapılarını aralamaktadır. Çok değil, yalnızca birkaç klavye tuşu ve “tık” sesi ile yaşam boyu bilgi edinme kolaylığı bulunmaktadır.

Online dershane zora dayalı bir sistem olmadığı için yüksek motivasyon sahibi kişilerin odak noktasıdır. Özellikle ücretli online dershaneleri talep edenler tamamen öğrenmeye niyetli kişilerdir. Talep olmadan arz olmadığı gibi zorlamayla dershanecilik faaliyetlerinin yürümediği de aşikar sayılabilir.

Ancak her sosyal grupta olduğu gibi online dershanede de pasif kalanlar olacaktır. Kimisi sonradan gruba katıldığı için canlı yayınlarda sorulan sorular yanıtsız kalabilecek kimisi de karakteristik özelliğinden ötürü aktif katılım sağlamayacaktır. Ancak yine de söylemek gerekirse online dershanede başarıyı yakalama şansı sınıf ortamındaki başarı şansından daha yüksektir.