Kapat

Kitap Okuma Alışkanlığı Edinmenin Püf Noktaları

Anasayfa
Eğitim Kitap Okuma Alışkanlığı Edinmenin Püf Noktaları
kitap-okuma-alışkanlığı-nasıl-kazanılır

Kitap okuma alışkanlığı edinmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Bunun için önemli olan ayrıntılara fazla takılmamaktır. Eğitim-öğretim hayatınız boyunca sizlere kitap okumanın faydalarından bahsedip durdular veya hala bahsetmeye devam ediyorlar. Lakin gerçekten kitap okumanın faydası nedir? İnsanlar bilgi edinmek için mi kitap okur? Uzun uzun anlatılan, kurgulanmış, gerçeği yansıtmayan kitapları okumanın ne gibi faydası olacak? Kitap okuma alışkanlığını edinebilmek için öncelikle bu soruların cevaplarına bakalım.

Kitap Okumanın Faydası Nedir? Neden Kitap Okumalıyız?

1-Kelime dağarcığını geliştirir.
2-Her kitap size başka hayatlar, başka insanlar, başka karakterler hakkında yeni bakış açıları kazandıracak. Böylece empati yetiniz gelişecek ve çok daha açık fikirli bir insan olacaksınız.
3-Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli kitap okumanın beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturduğunu gösteriyor. Bu da sizin daha zeki bir insan olmanız demek.
4-Bilgi birikiminiz derinleşecek ve genişleyecek
5-Yaratıcılığınızı arttıracaktır.
6-Odaklanmanızı güçlendirecektir.
7-Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, düzenli olarak kitap okumak hafızayı güçlendiriyor.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

kitap okuma alışkanlığı

Kitap okuma alışkanlığı kazanabilmek, kazandırabilmek için öncelikle kitap okumanın faydalarını bilmek gerekiyor. Kitap okumak başlı başına ayrı bir sanattır. İnsanlar okuduğu çeşitli kitaplar sayesinde kişisel gelişimlerine güç katabilirler. Lakin bu alışkanlığı kazanmak için hobilerinizi gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Aksiyon, bilimkurgu veya sevdiğiniz bir alana yönlenin. Bu tarzda kitaplar seçmeniz okuma isteğinizi arttıracaktır.

Henüz Sinema Filmi Haline Gelmemiş Kitapları Tercih Etmek Okuma İsteğinizi Arttırabilir

Henüz sinemaya uyarlanmamış ilgi odağı olan kitapları seçmeniz, kitap okuma alışkanlığı edinmenizi kolaylaştırabilir. Aynı şekilde edebiyat klasiklerinden özlü, hayata dair tokat gibi sözler içeren kitaplar ilginizi çekebilir. Bunun haricinde bilgi ve kelime dağarcığınızı genişletebilecek kitap türleri, kitap okuma hevesinizi kat kat arttırabilir. Şu bir gerçekki kitap okumanın insan beynine ve kişiliğine oldukça faydası vardır.

Sevmediğiniz Bir Kitabı Okumak için Kendinizi Zorlamayın

Özellikle ilk başlarda ilginizi çeken şeyler hakkındaki kitapları okuyun. Dili basit ve çok kalın olmayan kitaplarla başlamak da mantıklıdır. Okuma alışkanlığı kazandıkça daha farklı şeyler okumaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bir kitaptan hoşlanmadıysanız ısrarla okumaya çalışmayın. O kitabı bırakıp ilginizi çekebilecek başka bir tanesine geçin.

Kitap Okuma Alışkanlığınızı Blogla Pekiştirebilirsiniz

Kendinize bir blog açın, buraya okuduğunuz kitaplarla ilgili notlar yazın. Görüşlerinizi, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz noktaları, ana karakterler hakkındaki görüşlerinizi, yazar hakkındaki yorumunuzu ve çok daha fazlasını buraya ekleyebilirsiniz. Blogu arkadaşlarınızla paylaşabilir, onların da yorumlarıyla blogunuza katılmalarını, eğer onlar da aynı kitabı okudularsa kendi düşüncelerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Kitap Okumanın Önemi Hakkında Söylenmiş Sözler

kitap-okuma-alışkanlığı-kazanmak

+İçinde kitap olmayan bir oda ruhsuz bir beden gibidir – Cicero

+Bilge kişiler hayatın dertlerine çareyi kitaplardan bulurlar – Victor Hugo

+Bir kitap, içimizdeki donmuş denize indirilmiş bir baltadır – Franz Kafka

+Çocuğunuzun ufkunu genişletebileceğiniz bir çok eylem vardır, en önemlisiyse ona kitap sevgisi aşılamaktır – Jacqueline Kennedy Onassis

+Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır – Mustafa Kemal Atatürk

+Yetişen zekaları, kitaplarla beslemeyen milletler hüsrana mahkumdur – H.Flechter

+Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır – Franklin D.Roosevelt

+İyi bir kitap, iyi bir arkadaştır – Bernard de Saint Pierre

2018-yilinin-en-iyi-dil-öğrenme-uygulamalari

+Kitap beni her zaman eğlendiren, avutan bir arkadaş, bana akıl öğreten bir dost olmuştur – Friedrich Nietzsche

+İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılın en seçkin zekalarıyla, önceden tertiplenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir – Rene Descartes

+Birisinin hakkında bir şey okursunuz fakat bu size kendi hayatınızı düşündürür. İşin güzel yanı budur. Kitapları bundan dolayı severim – Oprah Winfrey

+Egzersiz beden için neyse, okumak da zihin için odur – Anonim

+Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir – Lord Byron

+Okuyarak dünyamızı, tarihimizi ve kendimizi keşfederiz – Daniel J.Boorstin