Kapat

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz?

Anasayfa
Dekorasyon Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz?
Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz

Ev dekorasyonunda kararsız kalınan hususlardan birisi yemek masasının nereye konumlandırılacağıdır.

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz sorusuna iki açıdan yanıt arıyoruz:

Birincisi;

  • Yemek masası için hangi oda daha uygundur ?
  • Yemek masası odanın neresinde olmalı ?

Yemek masası için hangi oda daha uygundur ?

Eğer evinizde yeterli sayıda oda var ise yemek odası takımını yerleştirmek için bir odayı ayırmanız uygun olacaktır. Ancak genellikle çoğumuzun bu seçeneği bulunmamaktadır.

Bu nedenle yemek masası salona, oturma odasına veya mutfağa konulmaktadır. Eğer yemek odası takımı koymak için ayrı bir oda yok ise yemek masası genellikle en büyük oda olan salona konulmaktadır.

Bkz. (Salonda yemek masası olmalı mı ? )

Fakat salon her ne kadar evin en geniş odası olsa da en fazla mobilya salona koyulduğundan yemek masası ve ilgili mobilyaların da salona konulması nedeniyle aşırı sıkışık bir görüntü oluşabilmektedir.

Eğer salona yemek masası sığmazsa oturma odasına veya misafir odasına konulabilmektedir. Kullanım alanı 100 metrekarenin altında olan evlerde salon takımı ve oturma grubu gibi mobilya gruplarının tam takım olarak satın alınması halinde yemek masası için evde yer kalmamakta, bunun yerine mutfak masası ile idare edilmektedir.

Yemek odasının nereye konumlandırılacağı seçimi, ailenin gereksinimleri ile ilgili bir konudur. Genellikle yemek masası salona konumlandırılmaktadır.

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz?

Yemek masasını salona koyduğunuzu varsayıyoruz. Bu durumda yemek masası salonun neresine konumlandırılmalıdır ?

Ev dekorasyonu yapılırken dışarıdan eve giren veya salona giren birinin ilk gördüğü manzaranın yemek masası olmaması gerektiği görüşü hakimdir. Bu nedenle yemek masası salon kapısından direk görülecek bir yere değil de kapı hizasına yerleştirilir.

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz

Eğer kapının hizasındaki duvarda televizyon asılı ise televizyonun önüne yemek masası konulamayacağından yemek masası, yine salon dışından direk görülmeyecek şekilde başka bir yere konur.

Bkz. (Yemek masası pencere önüne konur mu ?)

L salonlarda yemek masası yeri belirlemek kolaydır.

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz

Fakat kare salonlarda yer seçimi yapmak zorlaşmaktadır. Salonunuz küçük ise köşenin birine yuvarlak bir yemek masası koyabilirsiniz.

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz

Eğer yemek masanız dikdörtgen ve büyük ise genellikle salona hakim bir konuma yerleştirilir.

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz

Oval veya yuvarlak masaları yerleştirmek ve kullanmak daha kolaydır.

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz

Günümüzde çoğu mobilya firması kataloglarında kare veya dikdörtgen yemek masası modelleri öne çıkmaktadır. Ancak ortalama salon büyüklükleri dikkate alındığında yuvarlak veya oval masalar hem daha kullanışlı, hem de daha kolay yerleştirilmektedirler.

Bkz. 28 metrekare salon nasıl döşenir ?

Amerikan tipi salonlarda yani mutfak ve salonun birleşik olduğu salonlarda yemek masası mutfak ile salonu ayıran noktaya konur. Hem yemek servisinin kolay olması için hem de salon ile mutfağı ayırmak için mutfağa yakın kısımda olmalıdır.

Yemek masasını yerleştirirken duvarla arasında yaklaşık 50-50 cm bir mesafe olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü yemek esnasında insanların kullanabileceği kadar bir alana ihtiyaç vardır.

Yemek masası seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Yemek masası ve sandalyelerin salon takımı ile uyumlu olması esastır. Ancak diğer kriterlere de dikkat etmek gerekir.

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz

Öncelikle bir yemek masasının ortalama olarak 8-10 sene kullanıldığı unutulmamalıdır. Bu yüzden karar verirken senenin trendlerine kapılmak yerine sonraki senelerde gözünüze tuhaf gelmeyecek modellere yönelmelisiniz.

Yani yemek masası seçerken modadan ziyade kullanışlı olmasına dikkat ediniz.

Yemek masası seçerken ayrıca kullanılan malzemenin kalitesi ve mobilya işçiliğinin kalitesine de dikkat etmelisiniz. Kaliteli yemek masaları yere sağlam basan, eklem yerlerinde tutturma, zımbalama, yapıştırma olmadan mobilya işçiliği ile masaya bağlı olan ayakları olan masalardır.

Masif ahşap en pahalı malzemedir. Bundan biraz ucuzu ahşap kaplamadır.

Ancak her durumda masanın altına baktığınızda üstteki ile aynı olması gerekir.

Plastik veya laminant malzemeden yapılma yemek masaları ise salonunuza yakışmazlar.

Yemek masaları metal veya cam malzemeden de yapılmakta ancak ülkemizde fazla tercih edilmemektedir. Eğer salonunuz biraz karanlık ise üzeri cam yemek masası iyi bir seçenek olabilir.

Yemek masası ile sandalyeleri bir takımdır. Yemek masası satın almadan önce sandalyeye oturunuz ve bacaklarınız masanın altında rahat ediyor mu, kullanışlı mı, masa yüksekliği sizin için ideal mi kontrol ediniz.

Yemek masası seçimi yaparken katlamalı seçenekleri de değerlendiriniz. Katlamalı yemek masasını yerleştirmek çok daha kolay olmaktadır.

Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz

Hane halkının giderek azaldığı ve misafir ağırlamanın azaldığı günümüzde katlanabilir yemek masalarına talep giderek artmaktadır.

Sonradan salona yemek masası sığmıyor dememek için yemek masası satın almadan önce salonunuzun boyutlarını ve alacağınız yemek masasını, sandalyelerin geri açılma paylarını da hesaplayarak ölçünüz.

Ayrıza bkz. Küçük salonlar için yemek masası modelleri