Kapat

Kiri belli etmeyen koltuk renkleri

Anasayfa
Dekorasyon Kiri belli etmeyen koltuk renkleri
gri koltuk rengi

Evde vaktimizin hatıra sayılır kısmı evi derleyip toparlayarak ve temizlik yaparak geçmektedir. Kiri belli etmeyen koltuk renkleri tercih edildiğinde evin daha temiz görünmesi sağlanmaktadır.

Bildiğiniz üzere koltuk temizliği periyodu uzundur. Bu nedenle evin silinip süpürülmesi, toz alınması gibi temizlik işleri düzenli olarak yapılsa dahi koltuk takımları üzerinde leke ve kir var ise ev pis görünmektedir.

Kiri belli etmeyen koltuk renkleri

Kiri belli etmeyen koltuk renkleri, ortam kirleri ile kontrast oluşturmayan renklerdir. Koyu renkler kiri çok kolay belli eder. Çok açık renkler de öyle. Parlak olmayan mat renkler, yumuşak renkler ve orta tonlar genellikle kiri göstermezler.

Gri

Kiri göstermeme konusunda oldukça başarılı bir renktir. Grinin neredeyse tüm tonları kiri göstermeme konusunda iyi çıkarırlar.

Örneğin;

 • Gainsboro
 • Koyu gri
 • Dimgray
 • Kayrak grisi
 • Darkslate gray

Gibi gri tonları kiri belli etmezler.

gri koltuk rengi

Gri rengi, mavi, bej ve bir çok rengin pastel tonları ile kolay kombinlenen bir renktir.

Kahverengi

Kahverengi bir baba gibi üzerine yapışan her türlü kir ve lekeye kucak açar ve tolerans tanır. Kahverengi koltuk lekelenince fazla sırıtmaz hatta bazen ışığın yansımasını taklit eden renklere eşlik eder.

kahverengi koltuk

Kahverenginin oldukça zengin renk skalası vardır. Bazı kahverengi tonları kiri belli etmemede daha başarılıdır. Örneğin:

 • Soluk kahverengi
 • Pale taupe
 • Mürekkep balığı rengi
 • Aşı boyası rengi
 • Çiğ ombra
 • Fallow
 • Soluk sarı
 • Tomruk rengi

Gibi renkler kiri gayet iyi saklarlar. Burgonya rengi, yanık siena gibi kahverengi tonları ise kiri belli etmemede o kadar başarılı değildirler.

Bej

Bej açık bir renktir ama özelliği itibariyle ortam tozları ve partiküllerine yakın bir rengi olduğu için tozlandığında fazla belli olmaz.

bej rengi koltuk

Bejin griye yakın tonları, mat tonları ve pastel tonları kiri saklamada oldukça başarılıdır. Bej aynı zamanda modası geçmeyen koltuk renklerindendir.

Bununla birlikte bejin açık tonları leke saklamada çok iyi değildir. Bu nedenle koltuk takımı için bej renginin tonu çok iyi seçilmelidir.

Krem

Pastel ton krem renkleri toz ve kiri belli etmemede çok iyi performans sağlamaktadır.

krem rengi koltuk

Kahverengi, bej ve şampanya rengi gibi renklerle dost olan krem rengi ortamda uçuşan partiküllere yakın bir renk olduğu için tozlandığında, kirlendiğinde pek belli olmaz. Aynı zamanda lekeyi göstermeme konusunda da başarılıdır.

Füme rengi

Griye yakın bir renk olan füme rengi de iyi bir kir saklayıcısıdır. Hatta bu rengin bazı tonları kir belli etmemede griden daha başarılıdır. Koyu füme renkleri kiri bir miktar gösterebilir. Bu nedenle açık veya orta renkleri tercih etmek gerekmektedir.

füme koltuk

Füme rengi dediğimiz renk is ve duman renginden gelmektedir. Bu nedenle ortam kirleri ile yakın bir renktir.

Kum beji, lületaşı rengi ve buz beyazı gibi renklerle kolay kombinlenen füme rengi koltuklar kiri belli etmemelerinin yanında eve asil bir hava da vermektedirler.

Taş, kum, ahşap gibi doğal renkler

Doğada bulunan renkleri koltuklarınızda tercih ettiğinizde leke ve kirler kolay sırıtmayacaktır. Kum ve çakıl renkleri bu konuda oldukça başarılıdır. Ayrıca değişik taş rengi tonları tercih edilebilir.

Son yıllarda antrasit taşının rengi moda olmuştur. Ahşap rengine yakın kahverengi ve sarı tonları da kir belli etmemede başarılıdır.

Sarı, yeşil arası yumuşak tonlar

Son bahar renkleri renk gizleme uzmanıdır. Ancak yine de parlak olmayan tonlar seçilmesine özen gösterilmelidir. Bu renkler dekorasyonda toprak rengi, bakır rengi, bej ve krem rengi ile yüksek uyumdadırlar.

Kiri belli etmemede kısmi başarılı olan renkler

Tuğla rengi, bakır rengi, kiremit rengi, gül kurusu ve vizon renginin nötr tonları leke gizlemede kısmi olarak başarılıdırlar.

Evin temiz görünmesi için birkaç öneri

Beyaz ışık ortamdaki ve mobilyalar üzerindeki toz ve kirleri daha kolay belli etmektedir. Bu nedenle aydınlatmada sarı ışık tonlarını tercih edebilirsiniz.

Duvarlar üzerinde biriken toz evi kirli göstermektedir. Silinebilen duvar boyası tercih ederseniz, duvar temizliğini de periyodik olarak yapabilirsiniz.

Koltuklarınız kiri belli etmesin istiyorsanız koyu renklerden, parlak renklerden kaçınınız.

Yumuşak renkler ve nötr renkler genel olarak koltuktaki kirlerin sırıtmamasında başarılıdırlar.

Koltuk kumaşını leke-kir tutmayan sık dokunmuş mikrofiber kumaştan seçerseniz temizliği de kolay olacaktır.

Koltuklarınızı buharlı temizlik makineleri ile temizleyebilirsiniz veya üzerine örtü örterek veya kullanmadığınız zamanlarda kapısını kapalı tutarak geç kirlenmesini sağlayabilirsiniz.