Kapat

Bambu tuşeli halı ne demek ?

Anasayfa
Dekorasyon Bambu tuşeli halı ne demek ?
bambu halı

Bambu tuşeli halı ne demek, bambu tuşeli halı hangi malzemeden yapılır, özellikleri nelerdir ?

Günümüzde ürün pazarlamasında tüketicinin anlamını pek bilmediği ama satış elemanlarının ürün özelliklerini açıklarken vurgulama yaparak kullandığı teknik kavramlara sıkça rastlamaktayız.

Tuşeli kavramı da bunlardan biridir. Açıkçası günlük hayatta biz bu kelimeyi hiç kullanmayız. Ama her nedense halı satıcılarının dilinden düşmeyen bir kelimedir.

Bambu tuşeli halı ne demek ?

İnternet alışverişlerinizde veya halı mağazasına girdiğinizde bambu tuşeli, ipek tuşeli, yumuşak tuşeli veya yün tuşeli gibi kavramlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Bazen önüne sıfat getirmeden tuşeli kumaş şeklinde kullananlar da bulunmaktadır.

Tuşe kavramı aslen tıbbi bir terimdir. Dokunduğunuzda algıladığınız his anlamına gelmektedir. Örneğin ahşap bir yüzeye dokunduğunuz his ile metal bir yüzeye dokunduğunuz his farklı olacaktır.

Çoğu kez dokunduğumuzda hissettiğimiz algıyı tarif etmemiz neredeyse imkansızdır. Örneğin bir kısrağın kısa tüylerine dokunduğumuz hissi tanımlamak zordur. Ancak dokunanın bilebileceği bir histir.

İşte bu dokunma hissine tuşe denilmektedir. Halı satın alırken yaygın olarak yaptığımız şeylerden birisi halının yüzeyine dokunmaktır. Bazen sadece dokunduğumuzda algıladığımız his bile halıyı satın alıp almamaya karar vermemizi sağlayabilmektedir.

Dolayısıyla bambu tuşeli halı denilince bambu iplikten yapılmış halıya dokunduğumuzda algıladığımız his anlamına gelir.

Mesela halı aslında polyesterden yapılmıştır ama dokununca size hissettirdiği his bambu halı hissidir. Veya bambu iplik ile başka bir malzemenin karışımıyla yapılmıştır, size bambu halı dokunuşu vermektedir.

Bizim burada dikkat etmemiz gereken husus “tuşe” kelimesi geçiyorsa halının hangi malzemeden yapıldığına etiketinden bakmaktır. Çünkü bambu tuşeli halı denince insanlar bambu iplikten yapılmış veya en azından bir miktar bambu iplik kullanılmış halı zannedebilmektedirler. Halbuki bambu tuşeli halı diye tabir edilen halıda hiç bambu ipliği kullanılmamış da olabilir.

Peki bambu ipliğinden üretilen halının özelliği nedir ?

En başta ipeksi bir yumuşaklığa sahip olmasıdır. Dokununca serinlik hissi verir ve hafiftir. Üzerindeki renkleri de çok güzel yansıtır. Bu özellikleri nedeniyle kaşmir kumaşa benzer. Bu nedenle bambu iplikten yapılan halılara bazen kaşmir tuşeli veya ipek tuşeli de derler.

Bambu iplikten halılar bazen ipek halı şeklinde de pazarlanmaktadır. Fiyatının ipekten ucuz olması nedeniyle tüketiciler bunun gerçek ipek halı olmadığını, sadece yumuşaklığı nedeniyle ipek tuşeli diye satıldığını tahmin ederler.

Bambu halı leke tutar mı?

Maalesef bambu halıdan leke çıkarması meşakkatli bir iştir. Yumuşak bir dokuya sahip olması nedeniyle albenili olan bambu halılardan leke çıkarması zordur.

Günümüzde halılar genellikle sentetik malzemelerden yapılmakta ve leke çıkarması çok zor olmamaktadır. Bambu sentetik bir malzeme değildir.

Bambu bitkisinden elde edilir. Bambu bitkisi macun kıvamına getirildikten sonra bundan ipeksi iplikler elde edilir. Maalesef bambu ipliklerin lekeye direnci fazla değildir ve leke tutar.

Bambu halı temizliği nasıl yapılır ?

Bambu halıdan leke çıkarması sentetik halılara göre zordur ancak imkansız değildir. Kullanacağınız bez ıslak değil nemli olmalıdır. Leke üzerine bulaşık deterjanı döküp nemli bezle siliniz.

Bambu halı nazik bir halıdır. Sandalyenin ayağı veya sehpanın tekerleği halı üzerine denk gelirse izi kalır.

Elektrik süpürgesiyle süpürürken de süpürgenin sert fırçasını çıkarmak gerekir. İnatçı toz ve kirleri silmeyle çıkarmak zor olduğundan silmekten ziyade halıyı zaman zaman çırpmak daha faydalı olacaktır.

Bambu halı yıkamaya verilir mi?

Bambu halı yıkamaya verilir, hatta verilse daha iyi olur. Çünkü hangi temizlik ürünüyle ne tür bir temizleme yöntemi uygulanacağını bilmeden bambu halıyı temizlemeye kalkmak halıya zarar verebilir.

Bu yüzden profesyonel bir firmayı tercih etmek gerekir. Bununla birlikte halıyı firmaya temizlik firmasına teslim ederken bambu halı olarak belirtmekte fayda vardır. Eğer firma bambu halıyı diğer sentetik halılar gibi temizlerse halı zarar görecektir.