Kapat

Salonda duvar saati nereye asılmalı ?

Anasayfa
Dekorasyon Salonda duvar saati nereye asılmalı ?
Salonda duvar saati nereye asılmalı

Salon dekorasyonunda duvar saati seçimi, zevkli ve pratik bir dekor şeklidir. Salonda duvar saati nereye asılmalı, hangi yönler saat için uygundur, hangi eşyalarla birlikte dekore edilmeli sorularına cevap arıyorsanız makaleyi okumaya devam ediniz.

Duvar saati asmak için en uygun yön nedir ?

Feng Shui ye göre salona asılan duvar saatinin kuzey, kuzey doğu ve doğu yönlerinden birine bakması daha uygundur.

Feng Shui de bir saatin şekli, yapı malzemesi ve rengi hane sakinlerin hayat enerjilerini etkilemektedir. Feng Shui ye göre salon için en uygun saat kare şeklinde ve fazla büyük ebatlarda olmayan bir saattir.

Feng Shui yi uygulayan Çinliler saat ile ölüm arasında bir bağlantı kurduklarından salonun merkezinde ve büyük ebatlarda bir saat tercih etmemektedirler.

Feng Shui ye göre güney yönüne astığınız saatin rengi ateşi temsil eden kırmızı, mor ve turuncu renklerinden seçilmelidir. Saat doğu veya güneydoğu yönünde olursa yeşil veya cam göbeği renkleri tercih edilmelidir.

Salonda duvar saati nereye asılmalı ?

Salonda duvar saati asmak için uygun olan birkaç lokasyon bulunmaktadır.

Kanepe arkasına

Salonda duvar saati nereye asılmalı

Salonda duvar saati asmak için en uygun yerlerden birisi kanepenin arkasıdır. Gerçi Feng Shui’ye göre kanepenin arkasına duvar saat asmak huzursuzluk getirir. Ancak yaygın olarak duvar saatleri kanepe arkasına asılmaktadır.

Küçük bir masa veya kitaplık arkasına

Salonda duvar saati nereye asılmalı

Küçük bir kitaplığın arkasına büyük ebatlı bir duvar saati asabilirsiniz. İsterseniz dengeleyici unsur olarak saat astığınız duvarı bitki veya sanat tabloları ile süsleyebilirsiniz.

Kapı veya pencere karşısına

Salon kapısının eşiğinde durduğunuz zaman duvar saati görünür bir yerde olmalıdır. Kapıya yakın bir yere duvar saati konulması tavsiye edilmemektedir.

Şömine üzerine

Salonda duvar saati nereye asılmalı

Evinizde şömine varsa şöminenin üzerine duvar saati asabilirsiniz.

Duvar saati yanına ne gider ?

Salonda duvar saati nereye asılmalı

Duvarınızda bir duvar saatini var ve yan taraflarına dekoratif öğeler eklemek istiyorsunuz. Duvar saatiniz fazla büyük değilse yan taraflarına aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi çeşitli öğeler yerleştirebilirsiniz.

Duvar saati yüksekliği ne olmalı ?

Burada kriter duvar saatine genellikle hangi açı ile baktığımızdır. Genelde ayakta iken mi yoksa otururken mi duvar saatine bakıyoruz ?

Bakış açımızın hizası ile saatin bulunduğu yükseklik arasında fazla bir açı farklılığı olmamalıdır.

Genelde duvar saati ayakta dururken omuz veya göz hizasına asılması uygundur. Ancak Türkiye’de duvar saatini biraz daha yükseğe asma eğilimi hakimdir. Bunun sebebi sürekli saat ile göz göze gelmemek, duvar saatine biz istediğimiz zaman bakmak içindir.

Tv nin üstüne saat asılır mı ?

Ülkemizde duvar saatinin televizyonun olduğu duvara asılması (genellikle de üstüne) alışkanlığı bulunmaktadır.

Her ne kadar evde de olsak insanlar zamanı daha iyi yönetebilmek için duvar saatini kolay görebileceği bir yere asmayı tercih etmektedirler.

Salonda iken zamanımızın çoğunu televizyona yönelerek geçirdiğimiz için duvar saati televizyonun üstüne asılmaktadır.

Ancak dekoratörler bu anlayışı benimsememektedirler. Bunun nedeni gözün saate sık sık takılmasının ruh halinde gerginliğe sebep olmasıdır.

Bu nedenle duvar saatini istemsiz olarak görebileceğimiz bir yere değil de biz istediğimiz bir yere asmayı daha uygun bulmaktadırlar.