Kapat

Küçük salonlar için yemek masası modelleri

Anasayfa
Dekorasyon Küçük salonlar için yemek masası modelleri
Küçük salonlar için yemek masası modelleri

Yemek masasının konulacağı yerin seçimi genelde ev dekorasyonunda karşılaşılan yaygın sorunlardan biridir. Eğer evin salonu 28 metrekare veya daha küçük ise yemek odası takımı ile salon takımı aynı odaya sığmamaktadır.

Bu nedenle küçük salonlar için ebatları nispeten küçük yemek masaları tercih edilmektedir. Aşağıda sizlere fikir vermek üzere küçük salonlar için uygun olan bazı yemek masası modelleri verilmektedir.

Dikdörtgen masif ahşap yemek masası

Küçük salonlar için yemek masası modelleri

 

Büyük dikdörtgen yemek masalarını küçük salonlara sığdırmak zordur. Piyasada satılan küçük dikdörtgen masalar genelde mutfaklar için uygundur ancak yeterli araştırma yaparsanız masif ahşaptan yapılma kaliteli yemek masalarına denk gelebilirsiniz.

Yemek masasının sandalyeleri oturma grubuna uygun olmalıdır. Yemek masasının kenarındaki dekoratif ayna ve köşedeki raf ve aydınlatma unsurları küçük salonunuzda şık bir yemek mekanı oluşmasını sağlayacaktır.

Kare salonlar için yuvarlak masa

Küçük salonlar için yemek masası modelleri

 

Kare salonların dekorasyonu zordur. Eğer salonun ebatları da küçük ise köşeli bir yemek masasını sığdırmak zorlaşmaktadır.

Köşenin birine yuvarlak bir yemek masası yerleştirmek oldukça pratik bir fikirdir. Yuvarlak yemek masası köşede itici bir görünüm sergilemeyecek ve işlevsel olacaktır.

Kapı hizasına yuvarlak masa

Küçük salonlar için yemek masası modelleri

 

Yemek masasının kapı hizasına yerleştirilmesi yaygın bir tercihtir. Ancak duvar genişliği yetersiz ise dikdörtgen masayı sığdırmak mümkün olmayabilir.

Yuvarlak masalar dar alanlarda daha işlevseldir. Yemek masasını tamamlamak üzere duvara tablolar ve monteli küçük bir yemek dolabı olmalıdır.

Pencere kenarına yuvarlak masa

Küçük salonlar için yemek masası modelleri

 

 

Yemek masasının pencere kenarına konulması genellikle tercih edilmez. Ancak küçük salonlarda zaruret koşulları hakimdir ve siz dekorasyonu iyi ayarlarsanız yemek masasının pencereye yakın olması sorun teşkil etmez.

Gündüz pencereden gelen ışık, akşamları ise yemek masası hizasındaki avize aydınlatmayı sağlamaktadır. Duvar kenarındaki bank ve üzerindeki kırlentler yemek masasının sadeliğini tamamlıyor. Yemek masasını salon öğelerinden ayırmak için bitki kullanılmış.

Duvar kenarına yuvarlak masa

Küçük salonlar için yemek masası modelleri

 

Duvar kenarında konulan yuvarlak masanın uyumsuz duracağı düşünülür ancak duvar kağıdı seçenekleri bu durumu değiştirebilmektedir.

Yemek masasının altındaki halı ve sandalyelerdeki dayanma yastıkları şıklığı tamamlıyor. Duvara monteli dolapta yemek gereçleri bulunuyor.

Oturma bankı ve yuvarlak masa kombinasyonu

Küçük salonlar için yemek masası modelleri

Bazı evler o kadar küçüktür ki odaların her santimetrekaresini bile değerlendirmek önem taşır. Duvarın köşesine bir oturma bankı yaptırıp yuvarlak yemek masası koyabilirsiniz.

Resimdeki aydınlatma öğelerine dikkat ediniz. Masa gün ışığından yararlanacak şekilde konumlandırılmış ve tam hizasında avize bulunmakta.

Duvar kenarına iki kişilik yuvarlak yemek masası

Küçük salonlar için yemek masası modelleri

Ülkemizde iki kişilik yemek masaları pek tercih edilmemektedir. Ancak bir çok evde bir kişi veya iki kişi yaşamakta ve 6-8 kişilik yemek masasına nadiren ihtiyaç duyulmaktadır.

Bekar yaşayanlar veya yeni evli çiftler için 2 kişilik yemek masası gayet kullanışlıdır. Duvara bir tablo ve yemek masasının altına konulan bir halı yemek masasını tamamlamaktadır.

Pencere kenarına dikdörtgen yemek masası

Küçük salonlar için yemek masası modelleri

Bazı küçük salonlarda yemek masasını konumlandırmak için gayet yaratıcı olmalısınız. Gün ışığından maksimum derece faydalanmak için yemek masası pencere kenarına hizalanmış ve bank kullanılmış.

Duvardaki tablo ve yemek masasının üzerine çekilen şerit bu daracık salona konulan yemek masasını şık hale getirmiş.