Kapat

Modası geçmeyen koltuk renkleri

Anasayfa
Dekorasyon Modası geçmeyen koltuk renkleri
kahverengi koltuk

Modası geçmeyen koltuk renkleri var mıdır, evet vardır. Bazı koltuk renkleri vardır ki, 70’li, 80’li yıllarda tercih edildi, 90’lı yıllarda moda dendi, günümüzde de moda ve sonraki yıllarda da tercih edilmeye devam edilecektir.

Koltuk takımlarının uzun süre kullanıldığı dikkate alınırsa koltuk rengi seçiminde modası geçmeyen renkleri tercih etmenin faydalı olduğu görülmektedir.

Modası geçmeyen koltuk renkleri özellikleri

Neden bazı renkler vazgeçilmezdir biliyor musunuz ? Çünkü dekorasyonda bazı temel koşulları en iyi şekilde karşılaşırlar.

Örneğin:

 • Leke ve kir göstermezler: Ne kadar pahalı olursa olsun üzerine dökülen meyve suyu sırıtıyorsa biz o koltuk takımından soğuruz. Bej, gri ve kahverengi gibi renkler kiri göstermeme konusunda başarılıdırlar. Koyu renklerde kir kolay belli olur. Çok açık renklerde de öyle.

Kir belli etmeyen koltuk renkleri açığa yakın ve iddiasız renklerdir.

 • Duvar boyası ile uyumludurlar: Koltuk grubu rengini seçerken duvar boyası, perde, döşeme renkleri ile uyumlu olmasını isteriz. Genellikle de en büyük uyum duvar boyası ile koltuk takımı rengi uyumudur.

Öyle bir koltuk rengimiz olsun ki duvar boyasını değiştirsek dahi uyumlu olsun. Duvar boyasında sıkça tercih edilen renkler şunlardır:

 • Açık gri
 • Bej
 • Çakıl taşı
 • Kum rengi
 • Buz mavisi
 • Antrasit mavisi
 • Şampanya rengi
 • Mercan
 • Pudra

Dolayısıyla modası geçmeyen koltuk renkleri genellikle yukarıdaki renklere yakın renklerdir.

 • Nötr renkler, pastel tonlar: Koltuk takımı renginde genellikle göz tırmalamaması ve uyumlu olması aranır. Örneğin pes pembe, koyu lacivert veya fıstık yeşili bir koltuk rengi bir süre sonra göze batmaya başlar, diğer mobilyalarla uyum sağlaması zordur.

Gri ve bej gibi renkler nötr renklerdir. Neredeyse her tür renk ile uyum sağlarlar. Ayrıca renklerin pastel tonları uyum sağlamada başarılıdır.

 • Aydınlık renkler: Dekorasyonda evin aydınlık ve geniş görünmesi önemlidir. Koyu koltuk renkleri bu konuda başarısızdır. Işığı yansıtan koltuk renkleri hem güneş ışınları nedeniyle kolay solmaz hem de evi aydınlık gösterir. Dolayısıyla koltuk rengi seçiminde açık renkler (fazla açık olmamak kaydıyla) her zaman avantajlıdır.
 • Desensiz renkler: Desenli renklerin modası kolay geçmektedir. Eski yıllarda (70 li- 80 li yıllarda) koltuk renkleri cıvıl cıvıl ve rengarenk olabiliyordu. Ancak 90’lı yıllardan itibaren mat tonlar, ve desensiz renkler öne çıkmaya başladı. Sonraki yıllarda da deseni olmayan renkler kullanılmaya devam edilecektir.

Modası geçmeyen koltuk renkleri

Aşağıdaki koltuk renklerini seçerseniz 10 sene sonra dahi demode olmayacak bir koltuk renklerine sahip olursunuz. Bu renkler aynı zamanda koltuklarınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlar. Ayrıca diğer dekorasyon renkleri ile kolay uyum sağlarlar.

Krem rengi

Krem rengi koltuk rengi seçiminde aranan birkaç özelliği kendinde barındırır:

 • Açık olduğu için evi ferah, geniş ve aydınlık gösterir
 • Diğer renklerle kolay uyum sağlar
 • Kiri belli etmez

Krem koltuk rengini genellikle kişilik yapısı olarak garantici ve sakin ruh haline sahip, sade bir yaşam tarzını tercih eden kişiler tercih etmektedir. Krem rengi koltuklar sarı, kahverengi gibi sonbahar renkleri ile uyumlu olsa da özensiz bir renk seçimi evinizi kasvetli hale getirebilir.

krem rengi koltuk

Bunun yerine krem rengi koltuk kullanılan bir odada perde, aksesuar, halı gibi öğelerde dengeleme faktörü olarak pembe, yeşil ve mavin bazı tonları tercih edilebilir.

Krem renginin en uyumlu olduğu renklerden birisi de kırık beyazdır.

Bej rengi

Modası geçmeyen koltuk renklerinden biri de bejdir. Pastel ton bej rengi koltuk takımları leke tutmama, diğer renklerle uyumluluk, evi ferah gösterme gibi özellikleri nedeniyle krem renginin en önemli alternatifidir.

bej rengi koltuk

Krem rengini evde sakinlik arayanlar tercih ederken bej rengi daha çok içi kıpır kıpır olanları tercihidir.

Bej rengi kahverengi, gri, pembe renkleri ile çok uyumludur. Fakat kontrast yaratmak için bej rengi koltuk takımı kullanılan bir odada yeşil ve mavinin bazı tonlarına da yer vermek uygun olacaktır.

Kahverengi

Kahve rengini öne çıkaran unsur bu rengin kir göstermeme konusundaki üstün başarısıdır. Bazıları kahverengini yaşlıların rengi olarak düşünse de (Hakikaten de insanların yaş ilerledikçe kahverengine ilgileri artmaktadır) kahve rengi çoğu renk ile uyumlu olduğu için diğer dekorasyon öğelerinde antrasit, pembe, mavi ve yeşil gibi renkler kullanarak gayet güzel dekorasyon kombinleri elde edilebilmektedir.

kahverengi koltuk

Kahverengi bir çok renk ile uyumlu olduğundan sizi tonsürton (hep aynı rengin farklı çeşitlerini kullanmak) dekorasyondan kurtarır.

Antrasit rengi

Antrasit rengi 90’lı yıllardan beri dekorasyonun vazgeçilmez renklerinden biri olmuştur. Daha önceden petrol rengi, kum rengi, çakıl rengi ve kül rengi gibi benzer renkler biraz daha önde iken antrasit rengi dekorasyonda kullanılmaya başlanınca koltuk renklerinin klasiklerinden biri olmuştur.

antrasit koltuk

Antrasit rengi leke tutmaması nedeniyle zorunlu tercih haline gelen krem, kahverengi ve bej gibi renklerin ciddi bir alternatifidir.

Antrasit taşının rengi olduğu için “soğuk” bir renktir. Ancak bej, gri, mavi ve pembe gibi renklerle çok uyumlu olduğu için sadece ve seçkin gösteren bir oda dekorasyonuna zemin hazırlar.

Ayrıca günümüzün moda renklerinden birisidir.

Mavi

Mavi ana renklerden birisidir ve geçmişten günümüze her zaman koltuk rengi denilince akla gelen ilk renklerden biri olmuştur. Ancak mavinin tonlarının tercih edilme oranı yıldan yıla değişmektedir.

Örneğin geçmiş yıllarda buz mavisi, çivit mavisi gibi mavi tonlarının revaçta olduğu zamanlar oldu ancak şimdilerde bu renkler demode. Bununla birlikte her dönemde mavinin en az bir tonu popüler olmuştur.

antrasit mavi

Bir süredir antrasit mavisi moda ve en az 5-10 sene bu renk popülerliğini sürdürecek gibi görünmektedir. Koltuğunuzda antrasit mavi tercih ettiğinizde mavinin yumuşak ve mat tonları ile bej, gri gibi renkler bu renge uyumlu olacaklardır.