Kapat

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Anasayfa
Dekorasyon Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları
Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Küçük yatak odasını daha ferah ve kullanışlı hale getirmek için dekorasyonda dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. Mesela;

  • Karyola yerine baza kullanmak
  • Sürgülü dolap kullanmak
  • Eşyaları odaya göre seçmek
  • Gereksiz aksesuar kullanmamak
  • Aydınlık renkleri tercih etmek

Gibi basit şeyler yatak odanızı dekore ederken size yardımcı olacaktır.

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Mekanın ferah olmasını sağlayan ana unsur bize rahat kullanım alanı veren mobilyalar arası boşluklardır. Ancak biz mobilya seçerken genellikle bunun zıddına bir eğilimde olmaktayız. Yani eve sığdırabildiğimiz kadar fazla eşyayı satın alıp kendi yaşam alanımıza yer bırakmamaktayız.

Mobilya kataloğunda gayet şık ve ferah duran bir yatak odası takımını 6, 10 veya 12 m2 kullanım alanına sahip bir yatak odasına koyarsanız çok sıkışık bir görüntü ortaya çıkacak, hatta takımın bazı parçaları odaya sığmayacaktır.

Peki böyle bir sıkıntı ile karşılaşmamak için neler yapabiliriz ?

Yatak odasını bir takım olarak satın alıp da dilediği gibi kullanamamak üzücü bir durumdadır. Bu nedenle eğer yatak odanız küçük ise yatak odasını takım olarak değil parçalarını ayrı olarak satın almalısınız.

Alışverişten önce kafanızda bir oturum planı oluşturup bunu kağıda dökmeniz, hatta bununla yetinmeyip mobilya oturum yerlerini ölçmeniz faydalı olacaktır.

Karyola pişmanlıktır

Mobilya firmaları yatak odası takımlarında karyola kullanmakta ısrar etmektedirler. Karyola bir yatak odası takımının en önemli parçalarından biridir. Bununla birlikte günümüzde karyola kullanışlı değildir.

Neden karyola pişmanlıktır ?

Birincisi, karyolanın altına yastık, yorgan konamamaktadır. Bu nedenle yastık, yorgan, çarşaf, hurç gibi şeyleri koymak için yatak odanızda size ekstradan bir dolap daha gerekecektir. Halbuki karyola yerine baza kullanırsanız bu tip şeyleri bazanın altına koyabilirsiniz. Bu sayede alandan tasarruf etmiş olursunuz.

İkincisi ise  karyolanın dinamik eylemlere karşı bazaya göre dezavantajlı olmasıdır. Eğer yatağınızı uyumak dışındaki eylemler için de kullanacaksanız (örneğin seks yapmak) yattığınız yerin oldukça stabil ve eklentili parçalardan arınmış olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bir süre sonra yatakta sağdan sola dönerken bile gacırtı sesinden rahatsız olacaksınız.

Gardrop kapıları sürgülü olmalı

Küçük yatak odasında santimetrelerin bile önemi büyüktür. Gardrop kapılı olursa, kapının açıldığı mesafe kadar ekstra alana ihtiyaç duyacaksınız. Halbuki sürgülü olursa takribi olarak yarım metre mesafe tasarruf etmiş olursunuz.

Takım saplantısından kurtulun

Yatak odası takımını genellikle çok uzun süre kullanmaktayız. Dolayısıyla bu konuda mobilyacıların kapısını çok seyrek çalıyoruz. Bu nedenle de firmalar hem ürünlerini “takım” olarak satma eğilimindedirler, hem de parçaları iri olarak imal etmektedirler. Bu sayede tek satışta daha fazla para kazanma imkanı sağlamaktadırlar.

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Yatak odasını “takım” olarak satın almak eğer ev geniş ise şık bir görüntünün garantisidir. Ancak dar bir yatak odanız varsa mobilyalarınızı yerleştirdikten sonra katalogda veya teşhir salonundaki gibi şık durmayacaktır.

Bu nedenle yatak odanızı takım halinde değil de parçaları ayrı satan firmalardan alabilirsiniz veya özel yaptırabilirsiniz. Özel yapım mobilyalar parça başı pahalıya gelir ama hem kullanmayacağınız şeylere para vermemiş olursunuz hem de mobilya ebatlarını yatak odanıza göre belirleyebilirsiniz.

Yatak odasına gereksiz öğeleri doldurmayın

Yatak odanız küçük ise dekorasyonda önceliği zorunlu öğelere vermeniz gerekir. Örneğin bir yatak odasında bulunması gereken klasik mobilyalar;

  • Yatak
  • Gardrop
  • Komodin

Gibi parçalardır. Mobilya alışverişine ilk önce bunlardan başlıyoruz. Bunları satın aldıktan sonra halı ve perde gibi yardımcı öğeleri seçiyoruz.

Yatak odasını özelleştirmek için kullandığımız aksesuarları ise en son seçiyoruz.

Yanlış dekore edilmiş bir yatak odası üzerinden örnek verelim. Aşağıdaki resimde bir adet yatak, bir aydınlatma öğesi, üst üste yığılmış kitaplar, bir adet saksı, iki adet tablo ve bir adet telden imal edilmiş aksesuar bulunmaktadır.

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan dekorasyon örneğinde kişisel bir eşya göremediğimiz gibi kişisel eşyaların konulabileceği bir seçenek de bulunmamaktadır. Üst üste yığılmış kitapların ve üzerinde dokunsanız düşecek gibi duran tel aksesuar öğesinin yer işgal etmek dışında hiçbir fonksiyonu bulunmamaktadır. Halbuki bunların yerine çamaşırlarımızı koyabileceğimiz bir komodin koyabilirdik.

Bitkiler geceleri fotosentez yapmazlar ve oksijen tüketirler. Bu yüzden yatak odasına bitki koymamak gerekir. Ayrıca sabah kalkınca kafanızı çarpabileceğiniz bir aydınlatma elemanı faydadan ziyade zarar verecektir.

Peki küçük yatak odasında aksesuar kullanımı nasıl olmalıydı?

Önce lüzumlu öğeleri yerleştiriyoruz. Faydası olmayan hiçbir şeyi küçük yatak odamıza sokmuyoruz. Ardından kalan boşluklara zevkimize göre aksesuarları yerleştiriyoruz.

Küçük yatak odalarında taban alanı çok değerlidir. Bu nedenle ayak basan yerler yerine duvarları dekore etmeye çalışıyoruz.

Aşağıdaki resimde yatağın arkasındaki duvarın nasıl dekore edildiğine ve tavandaki aydınlatma öğelerinin şıklığına dikkat ediniz.

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Yatağı duvara yaslayın

Klasik yatak odası dekorasyonunda genellikle yatağın her iki tarafında komodin bulunur. Ancak yatak odanız fazla küçük ise bunun yerine yatağı duvara yaslayarak alandan tasarruf edebilirsiniz. Komodin yerine de gardrobun çekmecelerini kullanabilirsiniz.

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Küçük yatak odalarında taban alanı değerlidir. Komidinleri iptal etmek veya yatağı duvara yaslamak tahmininizden fazla alan tasarrufu sağlayacaktır. Yatak başlığını iptal etmek de size ekstra alan açacaktır.

Gerekirse duvarı kaldırın

90-100 m2 kullanım alanlı daireler eğer 3+1 iseler odaları çok dar olmaktadır. Bu tip 3+1 dairelerde ne oturma grubunu oturma odasına sığdırabiliyorsunuz, ne de yatak odası takımını yatak odasına sığdırabiliyorsunuz.

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

100 m2 3+1 daire, aynı yüz ölçüme sahip 2+1 daireden yaklaşık 20-30 bin TL fazlasına satıldığı için müteahhitler kullanışsız olsa da  ederi 2+1 olan daireyi 3+1 olarak inşa etmektedirler. Halbuki 110 m2’nin altındaki dairelerde 2+1 daireler 3+1 dairelerden daha kullanışlı olmaktadır.

Eğer yatak odanız size aşırı dar geliyor ise yan duvarı yıkıp bir odayı feda etmek pahasına daha kullanışlı bir yatak odası elde edebilirsiniz.

Aydınlık renkler tercih edin

Aydınlık renkler ışığı yansıttığı için ortamı ferah göstermektedirler. İsterseniz bunun tam tersini varsayalım. Aşağıda duvarları siyaha boyanmış bir yatak odası örneği yer almaktadırlar.

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Duvarların siyah rengi iç kararttığı gibi her santimetrekaresine de bir şeyler yerleştirilmiş. Bir şizofren hastasının yatak odasına benzemektedir.

Aynaların gücünden yararlanın

Aynaların ortamı daha geniş gösterdiği bilinmektedir. Yatak başlığının olduğu duvara boydan boya ayna döşetirseniz yatak odasına girdiğinizde sanki daha geniş bir mekana giriyormuş gibi algılarsınız.

Eğer yatak odanız küçük ise aynayı ayrı bir parça olarak kullanma lüksünüz olmayabilir.  Bunun yerine gardrop kapaklarına ayna taktırarak ayna alanından tasarruf edebilirsiniz.

İki boyutlu dekorasyona önem verin

Küçük yatak odalarına konabilecek mobilyalar ve aksesuarlar sınırlıdır. Sadece yatak ve gardrobun bulunduğu bir yatak odası hapishane koğuşunu andırabilir. Yatak odasının taban alanı değerlidir. Tabana aksesuar koymak geçişi engelleyeceği için istenen bir durum değildir.

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Yatak odanıza 3 boyutlu aksesuarlar koymak yerine iki boyutlu dekorasyona önem verirseniz yatak odanızı daraltmadan güzelleştirebilirsiniz.

Bunun için duvar kağıdı, aydınlatma elemanları veya tablo seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.