Kapat

Avize aşağı mı bakmalı yukarı mı ?

Anasayfa
Dekorasyon Avize aşağı mı bakmalı yukarı mı ?
Avize aşağı mı bakmalı yukarı mı

Bazı avize modelleri yukarı bakmakta, bazıları ise sarkıt şeklinde aşağı bakmaktadır. Avize seçerken merak edilen sorulardan olan avize aşağı mı bakmalı yukarı mı sorusunun cevabı makalemizde.

Avize aşağı mı bakmalı yukarı mı ?

Oda aydınlatma sistemleri sadece avize üzerine kurulu değildir. Duvar lambaları, tavan lambaları ve aplikler de aydınlatma seçenekleri arasında yer almaktadır.

Aydınlatma sistemleri üç ana gruba ayrılmaktadır:

Genel aydınlatma: Odanın genelini aydınlatmaya yönelik aydınlatma sistemidir. Odayı yumuşak ışıkla doldurmak hedeflenir.

Aksan aydınlatması: Ev dekore edilirken odak noktası seçimlerine 28 metrekare salon nasıl döşenir başlıklı makalemizde değinmiştik. Odak noktası olan nesnelere daha parlak ışık gerekmektedir.

Görev aydınlatması: Yemek masası, çalışma masası gibi bir eylemin icra edildiği nesnelere yönelik aydınlatmadır.

Yukarı bakan avizeler ne sağlar ?

Yukarı bakan avizeler ışığı tavandan yansıttığı için daha genel ve yumuşak bir ortam aydınlatması sağlamaktadır. Bu nedenle geniş odalarda genel aydınlatma için uygundur.

Avize aşağı mı bakmalı yukarı mı

Aşağı bakan avizeler ne sağlar ?

Aşağı bakan avizeler odanın bir bölümüne daha kuvvetli ışık verir. Bu nedenle görev aydınlatması için daha uygundur. Örneğin yemek odası aydınlatmasında yemek masası aşağı bakan avize ile aydınlatılır.

Avize aşağı mı bakmalı yukarı mı nasıl karar vereceğiz ?

Aşağıdaki kriterler bu konuda karar vermenize yardımcı olacaktır:

Odanın ne amaçla kullanıldığı

Oda sadece TV izlemek ve dinlenmek gibi amaçlarla kullanılıyorsa odanın geneline yayılmış yumuşak bir ışık gerekir. Bunu da yukarı bakan avizeler sağlar.

Ofis veya mutfak gibi bir şeylere odaklandığınız ve çalıştığınız yerlerde aşağı bakan avize kullanmalısınız. Aşağı bakan avizeler odanın yoğun olarak kullandığınız kısımlarına daha parlak ışık verir.

Yani yemek odası, çalışma odası, mutfak gibi odalarda aşağı bakan avizeler kullanılır. Salon ve yatak odasında yukarı bakan avizeler kullanılır.

Oda büyüklüğü

Büyük odalarda yukarı bakan avizeler kullanılır. Çünkü aşağı bakan avizeler odanın kenarlarını merkezdeki kadar aydınlatmaz. Küçük odalarda ise aşağı bakan avizeler yeterli olur.

Avizeyi birincil aydınlatma kaynağı olarak mı yoksa dekoratif olarak mı kullanacaksınız ?

Genelde avizeler odadaki birincil aydınlatma kaynağıdır ve yukarı bakan modelleri tercih edilir. Fakat günümüzde farklı avize ve aydınlatma seçenekleri bulunmaktadır.

Odanın ana aydınlatma sistemine ilave olarak dekoratif amaçlı olarak avize düşünüyorsanız aşağı bakan avize modellerini tercih edebilirsiniz.

Avize çapı nasıl hesaplanır ?

Avize satın almadan önce karar vermeniz gereken diğer bir nokta da avizenin çapı, yani büyüklüğüdür. Satın alacağınız avizenin kullanacağınız odaya uygun ebatlarda olması gerekir.

Fazla büyük alırsanız odanızı alçak gösterir, fazla ufak olursa da sevimsiz durur. Bunun basit olarak hesabı şu şekildedir:

Odanızın enini ve boyunu santimetre cinsinden ölçün ve toplayın. Çıkan sayıyı 12’ye bölün.

Elde edeceğiniz sayı satın alacağınız avizenizin yaklaşık çapını belirler.

Örneğin 4 x 5 metre bir odanız var. Ortaya bir adet avize satın almayı düşünüyorsunuz:

Odanızın en boy toplamı 400 cm + 500 cm = 900 cm’dir. Bu sayıyı 12’ye bölersek 75 cm sayısını elde ederiz.

Avize yüksekliği ne olmalı ?

Avize çapı odanın genişliği ile orantılı yüksekliği ise oda yüksekliği ile orantılı olmalıdır. Bunun da formülü oda yüksekliği / 40 şeklindedir.

Örneğin oda yüksekliğiniz 2,5 metre ise 250/40 = 62,5 cm yüksekliğinde yani boyu 62,5 cm olan bir avizeniz olmalıdır.