Kapat

Halıda pvc taban nedir ?

Anasayfa
Dekorasyon Halıda pvc taban nedir ?
Halıda pvc taban nedir

Bazı halıların özelliklerinde “pvc taban” şeklinde bir açıklama olması nedeniyle “halıda pvc taban nedir ?” konusunda bir makale hazırladım.

PVC denilen malzeme kimyasal olarak Polivinil klorür olarak tanımlanır.

Polivinil klorür nedir ?

Polivinil klorür yani PVC denilen şey sert plastiktir. Yağmur borularında, pencerelerde kullanılan PVC de Polivinil klorür’dür. Ama PVC’nin kullanımı sadece pencere imalatı ile sınırlı değildir.

PVC malzemesine değişik kimyasal maddeler eklendiğinde çok fazla değişik başka malzeme elde edilebilmektedir. Tabiri caizse PVC kılıktan kılığa girebilen, çok amaçlı kullanılan bir plastik türüdür.

Aşınmaya karşı dirençli olması, hafif olması ve kolay temizlenebilir olması nedeniyle yapı sektörü başta olmak üzere otomotiv sektörü ve ambalaj sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hafif olmak, aşınmaya karşı dirençli olmak ve kolay temizlenebilir olmak bir halı tabanında da aranılan özelliklerdir ve bu nedenle PVC malzemesi bazı plastikleştiricilerle karıştırılmak suretiyle halı tabanlarında da kullanılmaktadır. Ucuz bir malzeme olması nedeniyle de halı tabanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Halıda pvc taban nedir

PVC taban halı kaymaz mı?

Bir halı tabanının kaymaması için yüzeye tutunma özelliğinin artırılması gerekir. Klasik PVC, pencere, boru yapımında kullanılan sert plastik olup sert plastik kaygandır. Bununla birlikte halı tabanında kullanılan PVC bazı kimyasal işlemlerle yumuşak hale getirilmekte ve bu da daha az kaymasını sağlamaktadır.

PVC tabanın kaymaz hale getirilmesi için sürtünmenin artırılması, dot tabanlı olması gerekir.

Dot taban, halı tabanında nokta şeklinde desenlerin olması demektir. Daha fazla bilgi için bkz: Dot tabanlı halı ne demek ?

PVC keçe kaymaz taban nedir ?

PVC tek başına kaydırmama konusunda yeterince başarılı değildir. Çünkü sürtünmesi düşük bir malzemedir.

PVC ile keçe birleşince halı tabanının kaydırmazlık özelliği artmaktadır. Keçe sürtünmesi yüksek ve dayanıklı bir malzeme olup yumuşak PVC ile gayet iyi uyum sağlamaktadır. Halı tabanı keçeden imal edildikten sonra sıvı PVC ile desteklenir.

İmalat esnasında PVC keçe tabana sürtünmeyi artırıcı pürüzler veya dot taban benzeri nokta desenler eklenir.

PVC taban halı özellikleri

PVC taban halılar temizliği kolay, ömrü uzun, esnekliği yüksek, toz yapmayan ve yumuşak dokulu halılardır. Ezilme ve burkulmalara karşı da dayanıklıdırlar.

Üzerinde toz, kir biriktirmemeleri ve saç, kıl toplamamaları nedeniyle tercih edilirler.

Leke tutmaz özelliktedirler ve kolay temizlenebilirler.

Fiyat olarak da uygundurlar.

Renklerini uzun süre korurlar.

PVC kılıktan kılığa girebilen bir malzeme olup istenilirse suni deri görünümünde karşımıza çıkabilmektedir.