Kapat

Dar yatak odası gardrop modelleri

Anasayfa
Dekorasyon Dar yatak odası gardrop modelleri
Dar yatak odası gardrop modelleri

Yatak odanız ise alanın her bir santimetrekaresini verimli kullanmanız gerekir. Size önereceğimiz dar yatak odası gardrop modelleri seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Dar yatak odasını dekore ederken şunlara dikkat ediniz:

Küçük yatak odalarında karşılaşılan en yaygın sorun satın alınan mobilyanın yatak odasına sığmaması veya odayı kullanışsız hale getirmesidir. Bu tip bir olumsuzluğu önlemek için yatak odanızda gardrop koymayı düşündüğünüz alanı ölçmeniz gerekir.

Gardrop satın alırken yapılan ikinci hata da yatak ile gardrop arasındaki mesafeyi dikkate almamaktır. Gardrobunuz sürgülü ise size bir miktar alan tasarrufu sağlayacaktır. Ancak yine de gardrop ile diğer mobilyalar, kapı ve pencere arasında bir miktar boşluk kalacağı hesap edilmelidir.

Gardrop yatak odasının en iri mobilyasıdır. Bu nedenle yatak odası dekorasyonunda ilk seçimi yapılacak mobilya budur. Önceliğin aksesuarlara verilmesi halinde gardrobun yatak odasına sığmaması riski oluşacaktır.

Dar yatak odası gardrop modelleri

Dar yatak odalarına gardrop seçerken dikkat etmemiz birkaç şey bulunmaktadır:

Dikey alandan maksimum faydalanın

Gardrobun üzerinde ve yanında kalan boşluklar genelde dekoratif olarak değerlendirilemeyen boşluklardır. Bu nedenle mümkünse gardrobu duvardan duvara ve tavandan tabana olacak şekilde yaptırmak gerekir.

Dar yatak odası gardrop modelleri

Yukarıdaki resimde bunun örneği görülmektedir. Duvarı tamamen kaplayan gardrop sayesinde ekstradan komodin ihtiyacımız kalmamaktadır. Gardrobun sürgülü kapısı bize ekstradan mesafe kazandırmaktadır.

Doğru geçiş alanını uygulayın

Yatak odasını dekore ederken yatak ile gardrobun ne kadar mesafede olacağı en çok merak edilen hususlardandır. İdeal mesafe 70-80 santimetre olsa da yatak odanız dar ise 65 santimetre de yeterli olacaktır.

Dar yatak odası gardrop modelleri

Bu mesafeyi ayarlamak için gardrobu ve yatağı özel olarak imal ettirmeyi düşünebilirsiniz. Aşağıdaki resimde sade fakat şık bir gardrop ve yatak modeli yer almaktadır.

Gardrobun tavana sıfır olduğuna ve normalden biraz ince olduğuna dikkat ediniz. Böylece yatak ile arasında 65-70 cm mesafe bırakmak mümkün olmuştur.

Gardrop kapınız sürgülü olsun

Gardrop kapınız sürgülü olduğunda yatak ile mesafesinden tasarruf edersiniz. Aşağıdaki resimdeki gardrobun hemen kenarında duvarda bir boy aynası mevcut.

Dar yatak odası gardrop modelleri

Eğer gardrobun kapıları dışarı açılan cinsten olsaydı bu aynayı kullanamayacaktık. Ayrıca yatağı biraz daha ileriye konumlandırmak zorunda kalacaktık.

Gardrop kapısına ayna monte ettirin

Yatak odası giyindiğimiz bir mekan olduğu için bir aynası şarttır. Ancak dar yatak odalarında boy aynası koymak için ekstra bir yer bulamazsınız.

Dar yatak odası gardrop modelleri

Bunun için en uygun çözüm aynayı duvara monte ettirmek veya gardrop kapılarının aynalı olmasıdır.

Yatak arkasına gardrop

Gardropları klasik olarak yatağın kenarına koyuyoruz. Fakat yatak odası aşırı dar ise baş tarafına özel bir gardrop yaptırabiliriz.

Dar yatak odası gardrop modelleri

Yatak odama gardrop sığmıyor diyenler için yukarıdaki model bir örnek olabilir.