Kapat

Dot taban halı ne demek ?

Anasayfa
Dekorasyon Dot taban halı ne demek ?
Dot taban halı ne demek

Halılarda aradığımız özelliklerden birisi kaydırmaz olmalarıdır. Özellikle paspas ve yolluk gibi küçük ebatlı, hafif ve fazla basılan halılarda halının kaydırmaz olması çok önemlidir.

Çocuklu aileler için kaydırmaz tabanlı halılar oldukça kullanışlı olmaktadır.

Kaydırmaz halıların bir çok çeşidi olup dot tabanlı kaydırmaz halılar bunlardan sadece birisidir. İsterseniz aşağıdaki resimdeki gibi non slip adı verilen bir malzeme kullanarak halının kaymamasını sağlayabilirsiniz.

Dot taban halı ne demek

Dot tabanlı halı bundan farklı bir şeydir fakat aynı amaca hizmet eder.

Dot taban halı ne demek ?

Bir halının kaydırmaz olmasını sağlamanız için sürtünmesini artırmanız gerekir. Eğer sürtünmesini artırırsanız da tabanı hızlı aşınmaktadır.

Buna çözüm olarak halı tabanları dayanıklılığı yüksek malzemeden imal edilmekte ve sürtünmeyi artırmak için de zemine tutunmayı kolaylaştıran noktalar eklenmektedir.

Dot, İngilizcede nokta demek olup. Dot taban halılarda sürtünmeyi artırmak üzere desenler halinde noktalar bulunur.

Dot taban halı ne demek

Yukarıdaki resimde bir dot taban halı görmektesiniz. Sürtünmeyi artırmak için noktalardan oluşan desenlere dikkat ediniz.

 

Aşağıdaki resimde başka bir dot taban halı görmektesiniz.

Dot taban halı ne demek

Doğal malzemelerin maalesef aşınması, yıpranması yüksek olduğu için dot taban halıların tabanı dayanıklılığı yüksek sentetik malzemeden üretilmiştir.

Bazen dot taban halılara dod taban da denilmektedir. İkisi aynı şeydir.

Dot taban halı özellikleri

Halının üst kısmı, polyamid, polipropilen, akrilik, kadife veya farklı malzemelerden olabilmektedir. Dot taban denilince halının üst kısmı değil alt kısmı  kastedilmektedir.

Dot taban, sentetik malzemeden üretilen, dayanıklılığı ve elastikiyeti yüksek, zemine tutunma eğilimi yüksek, toz, kir, mikrop gibi şeylerin fazla yapışmadığı bir halı tabanıdır.

Dot taban daha çok hafif ve küçük ebatlı halılarda oldukça kullanışlı olmaktadır. Çünkü hafif halılarda, kayma sorunu daha fazla yaşanmaktadır.

Dot taban halılar 30 derecede ve sıkma yapmamak koşuluyla çamaşır makinesinde yıkanabilmektedir. (eğer halı yeterince küçük ise)

İlgili yazı:4 metrekare halı makinede yıkanabilir mi ?

Dot taban halı kullanışlı mı ?

Eğer evde çocuk var ise veya gelen giden çok ise yolluk ve paspasların dot taban olması epey kolaylık sağlamaktadır.

Hafif halılar elektrik süpürgesiyle süpürürken süpürge başlığına yapışmaktadır. Halının dot taban olması bu konuda bir miktar fayda sağlamaktadır. Bu konuda dot tabanlı halı, non slip malzemeden faydalıdır.

Dolayısıyla dot taban halı bir çok yönüyle pratik ve kullanışlıdır. Bununla birlikte eksileri de vardır. Mesela ayakların üşümemesi bakımından pamuk dokuma tabanlı halılar ve deri tabanlı halılar daha etkilidir.

İlgili yazı:Dot taban halı dökülür mü ?

Eğer kaymaz tabanlı halı seçeneklerini araştırıyorsanız jel tabanlı halıları, lateks tabanlı halıları ve pvc tabanlı halıları da inceleyiniz.