Kapat

Dekorasyonda Hazeran Trendi

Anasayfa
Dekorasyon Dekorasyonda Hazeran Trendi
Hazeran

Dünün modası bugün de değer görüyor. Geleneksel örme sanatı olan hazeran, son derece dikkat çeken motifleriyle yaşam alanlarınızı süslüyor. Günümüzde alışık olduğumuz dekoratif alanların içinde retro etkisiyle yeni detaycı bir hava yaratıyor bu örgü modeli.

Nefes aldığı ortamlara bir yenilik ve kimlik kazandırmak isteyen herkesin tercih edeceği bu malzemenin havanıza hava katacağından emin olabilirsiniz.

Geleneksel Bir Dokunuş Olan Hazeran’ın Tarihini Öğrenmek İster misiniz?

El işçiliği her zaman geçmişten bugüne kıymet görmüştür. Bu tarihin izlerini modern bir atmosferin içinde kendini göstermeyi başarırken tarihini anlatmamak olmaz. Hazeran, geleneksel el sanatlarının en özel türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Malzemesi hasır olan bu örgüyü sadece uzman ustalar gerçekleştirebiliyor. Bu maharetli eller hazeran panoları birbiri içinden dikkatle ve büyük bir özenle geçirerek simetrik bir görünüş elde ediyorlar.

Adını Hazeran çiçeklerinden alan bu çalışma Osmanlı el sanatlarına kadar dayanan köklü bir hikayesi var. Yapımı hüner ve sabır isteyen iğne oyası gibi ilmek ilmek işlenerek ortaya çıkarılıyor. Türk kültüründe sıklıkla görülen simetrik ve yuvarlak motifler hazeran örgüde de karşımıza çıkıyor.

Tüm zamanların önemli sanat akımlarından biri olan bu sanat emek emek işlendiği için tüm yaşam alanlarında güzelliği ile ışık saçıyor. Tüm mobilya çeşitlerinde kullanılabilen bu örgü ile kıyafet paravanı, koltuk, masa ve puf gibi birçok çalışma yapılabilir. Duvarlarda tablo gibi panolar hazırlanarak asılabilir.

Dekorasyonlarda ve Mobilyada Neden Hazeran?

Hazeran satın almak için herkesin birçok sebebi vardır. Öncelikle dikkat çekici görüntüsünden bahsedebiliriz. Bir ortama ruh ve kimlik kazandırmak için böyle incelik isteyen bir örgü sanatını eklemek oldukça yeterlidir. Her dekoratif eşyaya kolayca uyarlanabiliyor. Tüm dolap kapaklarına, konsollara, yatak başlıklarına ve duvarlara hazeran örgüsü detayı ekleyebilirsiniz.

Yazlık evinizin kışlık evinizden farklı ve daha yaza uygun yaşayan bir havası olsun istiyorsanız hazeran örgü dokusunu dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Tüm kış kapalı kalan evlerin dolaplarının bu malzemeden yapılması hava alması için oldukça büyük bir avantajdır. Kışlık evlerinizde de peteklerin üstünde dekoratif amaçlı kullanarak hem ısı yayılımına engel olmazsınız hem de peteklerinize farklı bir hava katabilirsiniz.

Geleneksel yapısıyla modernleşme rüzgârı estirmiştir. Thonet Sandalye adı verilen bir mobilya ile bütünleşerek yeni bir akımın öncüsü olmuştur. Dünyaca ünlü markalar organizasyonlarında bu sandalyeleri kullanmayı tercih etmiştir. Modern bir üslupla bu örgü modelini dekorasyonda kullanılmaya başlaması da orta uzak bir geçmişte başlamıştır.

Hem güzel görüntüsü hem de işlevi bakımından bu malzemeyi hayatınızın bir parçası olarak kabul edilebilirsiniz. İlle de hazeran!

Hazeran örgüsünün çeşitlerine ve kullanıldığı mobilyaları incelemek için Altın İş Mobilya’nın bu linkine https://www.altinisagac.com/ tıklayarak ulaşabilirsiniz.