Kapat

Salon aydınlatması nasıl olmalı ?

Anasayfa
Dekorasyon Salon aydınlatması nasıl olmalı ?

Salon aydınlatması nasıl olmalı merak edenler için farklı dekorasyon tarzlarına uygun farklı aydınlatma seçeneklerini değerlendirdik.

Salon aydınlatması nasıl olmalı ?

Evin salonu genelde en büyük odası ve en fazla kullanılan yeridir. Salonda dinlenmek, kitap okumak, TV izlemek, yemek yemek gibi birbirinden farklı aktiviteler gerçekleştirilir. Bu nedenle salon aydınlatması bu aktivitelere de uygun olmalıdır.

İyi aydınlatılmış salon hoş bir atmosfer hazırlayan ve herhangi bir tarafın fazla karanlık/aydınlık olmadığı, dengeli bir aydınlatmanın olduğu bir salondur.

Ancak iyi aydınlatılmış salon salonun her noktasının eşit aydınlandığı salon anlamına gelmez, salondaki odak noktalarına vurgunun iyi şekilde yapılması için bazı noktalar biraz daha aydınlık, bazı noktalar biraz daha karanlık olabilir.

Salon aydınlatmasını en iyi şekilde gerçekleştirmek için avize, aplik, masa lambası, gömme lambalar ve mum gibi seçeneklerin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kemerli lamba

Salonunuzda kitap, gazete kumayı seviyorsanız koltuğunuzu aydınlatmak üzere kemerli lamba kullanabilirsiniz. Bilindiği üzere okumak için fazlaca aydınlık gerekir. Salonun fazla aydınlık olması göz yoracaktır.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Bu nedenle genel salon aydınlatmasını orta seviyede tutup okurken aydınlatmayı artırmak için kemerli lamba kullanabilirsiniz.

Delikli metal avize

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Bu tür avizeler Fas’ta yaygındır. Delikli metal avizeler salonda büyülü gölgeler yaratıyor. Kesinlikle salonun atmosferini değiştirecek bir seçenektir.

Duvar ışığı

Salon aydınlatmasında duvar ışıklarından fazla yararlanmıyoruz. Fakat aşağıdaki resimde olduğu gibi bir duvar aydınlatması tercih edebilirsiniz.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Salonunuzda film izlemeyi seviyorsanız kanepenin arkasından gelen hafif bir aydınlık yeterli olacaktır. Bu tür bir aydınlatma ile hem bir sinema atmosferi yaratıyoruz hem de duvar dekorasyonu sağlıyoruz.

Aplik kullanımı

Salonda aplikleri doğru şekilde kullanırsanız hem odak noktalarını vurgulamış hem de salon aydınlığını farklı noktalara dağıtmış olursunuz.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Yukarıdaki resimde şömineyi yandaki iki aplik vurgulamaktadır.

Renkli ışıklar

Genellikle salon aydınlatması tercihlerini gün ışığı veya beyaz ışıktan yana kullanıyoruz. Fakat salon dekorasyonu “renkli” mobilyalarla olursa ışıkların da renkli olması hoş olabilir.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Yukarıdaki şekilde salonlara ülkemizde pek rastlamıyoruz ama romantizmi sevenlerin ve renkli yaşayanların ajandasında olması gereken bir seçenek.

Metal aksamlı lambalar

Salon dekorasyonunuzda metalik eşyalar var ise aydınlatma unsurlarında da metal olması şık olacaktır.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere avize ve kenar lambalarının metalleri mobilyaları tamamlamaktadır.

Uyumsuz ama şık

Salon dekorasyonunda renk ve tarz uyumuna dikkat ediyoruz. Bazen uyumsuzlukta bir uyum yaratmak şık olabilir.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Örneğin yukarıdaki resimde masa lambası ve armatürler uyumsuz gibi görünüyor ama her ikisinde bulunan pirinç yüzeyler, ortadaki sehpa ile birlikte mükemmel bir uyum sağlıyor.

Şeffaf avizeler

Şeffaf avizelerin modası geçeli çok oldu. Ancak bazıları şeffaf avizeleri bir aydınlatma klasiği olarak kabul etmektedir.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Gün ışığını yoğun olarak alan salonlarda şeffaf avizeler şık durmaktadır.

Dahili aydınlatma

Led lambaların yaygınlaşması ile birlikte dahili aydınlatma trendi yaygınlaşmıştır. Günümüzün aydınlatma modası dahili aydınlatmayı içermektedir.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Ancak dahili aydınlatmanın ne şekilde yapılacağı sanatsal bakış açısı ve profesyonellik gerektirmektedir.

Mimariye vurgu yapan aydınlatma seçenekleri

Bazıları antika sever. Eğer salonunuz eski zamanlardan esintiler taşıyorsa aydınlatmayı da mutlaka mobilyaların dönemine uygun aydınlatma seçeneklerini kullanmalısınız.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Yukarıdaki resimdeki avize normal bir salonda demode duracaktır. Fakat salonda ahşap işçilik ürünü bir sehpa, duvarda antika bir sanat çalışması ve tavan köşelerinde el işçiliği bulunduğu için buna uygun olarak eski zamanların avizelerinden tercih edilmiştir.

Mum ışığı

Salon aydınlatmasında mum ışığı kullanmak giderek yaygınlaşmaktadır.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Yukarıdaki resimde bunun güzel bir örneği görülmektedir.

Şömineli ev aydınlatması

Eğer eviniz şömineli ise mutlaka bunu vurgulamak istersiniz.

Salon aydınlatması nasıl olmalı

Koltuklar şömineye dönük olur ve arkanızdaki duvarlarda aplikler ve merkezi konumda avize bulunur.