Kapat

3w LED ampul ne kadar ışık verir ?

Anasayfa
Dekorasyon 3w LED ampul ne kadar ışık verir ?
3w LED ampul ne kadar ışık verir

3w LED ampul ne kadar ışık verir, 3w’lık bir LED ampul ile ne kadarlık bir alan aydınlatılır ?

Günümüzde ampullerin en tasarruflusu LED teknolojisi ile yapılanlardır. LED ampuller aynı zamanda uzun ömürlü olmalarıyla bilinirler.

Bununla birlikte sadece 3 watt gücünde olan bir ampulün tek başına herhangi bir yeri aydınlatması zordur. Aydınlatma birimi olarak lümen kullanılmaktadır. Bazı LED ampullerde ambalajında lümen cinsinden ne kadarlık bir parlaklık vereceği yazmaktadır.

Maalesef bazı LED ampullerin ambalajında bu konuda bir bilgi yer almamaktadır. LED ampulün markasına göre kaç watt’lık ampulden ne kadar lümen parlaklık oluşacağı değişebilmektedir.

Dolayısıyla eğer 3 wattlık ampulün ambalajında ne kadar lümenlik bir parlaklık vereceği yazmıyorsa sadece tahmin yürütebiliriz.

3w LED ampul ne kadar ışık verir ?

3 wattlık LED ampuller ortalama olarak 200 ila 250 arası lümen bir parlaklık verir. 300 lümen verenleri de olsa, tahmin yürütürken düşük değeri baz almak daha doğru olacaktır. Bu nedenle 3 watt’lık bir LED ampulün 200 lümen civarı bir parlaklık verdiğini kabul etmek daha doğru olacaktır.

Peki 200 lümen tam olarak neye tekabül eder ?

Herhangi bir ışık kaynağının 1 metre mesafede 1 metrekarelik yüzeye dik olarak gönderdiği ışık miktarına lümen denir.

Watt ile lümen arasında bir ilişki kurmaya çalışmak yanlış sonuçlar verir. Çünkü watt bir güç birimidir ve aydınlatma teknolojisinin farklılığına göre akkor lambalar, halojen lambalar, floresan lambalar ve LED lambalar birim watt değerine göre farklı lümen değerlerine sahiptirler.

Hatta LED lambalar markasına göre farklı watt/lümen değerlerine sahip olabilir. Ayrıca bir LED kullanıldıkça bir süre aynı watt değere göre daha az lümen parlaklık vermeye başlar.

Ancak yine de 3 wattlık bir LED lambanın ne kadarlık bir alanı aydınlatabildiğine somut örnek vermeye çalışacağım:

Evin koridorunun ortalama bir şekilde aydınlık olabilmesi için metrekareye 50 ila 100 lümenlik bir parlaklık gerekir. Dolayısıyla 3 watt’lık bir LED ampul 2 ila 4 metrekarelik bir alanı aydınlatmaya yetecektir.

Eğer oturma odasını aydınlatmak istiyorsak, oturma odası koridordan daha aydınlık olmalıdır. Metrekareye 100-200 lümen gerekir. Dolayısıyla siz 3 wattlık bir LED ampul ile oturma odasının ancak 1 ila 2 metrekarelik bir kısmını aydınlatabilirsiniz.

İsterseniz somut bir örnek verelim:

30 m2’lik bir salonumuz var. Metrekareye150 lümen bir parlaklık olsun istiyoruz. Salonumuzu tamamen LED lambalarla aydınlatacağız. Bu takdirde bize kaç tane 3 watt’lık LED ampul gerekecektir?

Toplam 30 m2 x 150 lümen =  4500 lümen bir parlaklığa ihtiyacımız olacaktır. Her bir 3 wattlık LED ampul bize 200 lümen sağladığına göre 4500/200 = 22,5 yani bize 22 veya 23 adet ampul gerekecektir.

Bu hesaplamalar yaklaşık hesaplamalardır ve pek çok kriterden etkilenirler. Lambaların konumundan, açısından, mobilyaların konumundan, ortam renginden ve daha bir çok şeysen etkilenirler.

Örneğin biz bu hesaba göre 30 m2’lik bir salon için 22 ampullük bir LED avize satın alırız ama uygulayınca ortam loş gelebilir, lamba sayısını 30’a çıkarabiliriz. Ama en azından 50-100 taneye gerek olmadığını veya 5-10 tane 3 watt’lık LED ampulün 30 metrekarelik bir salona yeterli olmayacağını kabaca öğrenmiş oluruz.

LED lambalarla ilgili olarak çok merak edilen “Dim edilebilir” konusunu da sonraki makalede işledik. Bu konu ile alakalı olarak Avize aşağı mı bakmalı yukarı mı ? konulu makaleye göz atmanızı tavsiye ederim.

9 watt LED ampul kaç watt ışık verir ?

Elinizde 9 watt gücünde bir LED ampul var ve ne kadarlık bir parlaklık oluşacağını merak ediyorsunuz. Aşağıdaki tablo size bu konuda yardımcı olacaktır.

Watt lümen tablosu

Eğer elinizde 9 wattlık bir LED ampul var ise bu eskinin tasarrufsuz 60 mumluk ampulleri kadar bir ışık sağlayacaktır.