Kapat

WordPress Postviews Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

Anasayfa
Wordpress Eklentileri WordPress Postviews Eklentisi Kurulumu ve Ayarları
WordPress-Postviews-Eklentisi-Kurulumu-ve-Ayarları

WordPress Postviews eklentisi sitenizde yayınlamış olduğunuz yazıların ziyaretçileriniz tarafından ne kadar görüntülendiğini göstermeye yarar. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu wordpress postviews eklentisini tercih etmektedir. WordPress postviews eklentisi sayesinde yayınladığınız yazıları kaç kişi ziyaret etmiş görebileceksiniz. Üstelik bununlada sınırlı kalmayarak en çok gösterim alan yazılarınızı da wordpress postviews sayesinde sıralayabileceksiniz. Oldukça kullanışlı ve vazgeçilmez eklentiler arasında yer alan postviews sizi kod deryasından kurtaracak. Kod cümbüşüyle uğraşmak istemeyip pratik yöntemlere yönelenler için vazgeçilmez wordpress eklentilerindendir.

WordPress Postviews Eklentisi Kurulumu

Postviews eklentisini sitenize kurabilmek için herhangi bir şart aranmıyor. Üstelik eklenti ücretsiz olarak kullanılmaktadır. WordPress postviews eklentisini https://tr.wordpress.org/plugins/wp-postviews/ adresinden indirebilirsiniz.

FTP Programı ile Postviews Eklentisi Kurulumu

Eklentiyi indirdikten sonra ftp programı aracılığıyla hostunuza bağlanarak gerekli dosyaları /wp-content/plugins yoluna yüklemeniz gerekiyor. Dosyalarınızı hostunuza yükledikten sonra admin panelinde bulunan eklentiler kısmından wordpress postviews eklentisini etkinleştirin.

WordPress Admin Paneli ile Postviews Eklentisi Kurulumu

Postviews eklentisini wordpress admin panelinden kurmak daha pratiktir. Bu kurulumda ftp programıyla hostunuza bağlanmanız gerekmez. WordPress admin panelinize giriş yapın ardından sol menüde bulunan [mavi]Eklentiler[/mavi] ibaresine tıklayın. Burada [mavi]Yeni Ekle[/mavi] butonuna yıklayarak arama alanına [sari]WP-PostViews[/sari] yazın. Göz işareti olan bir eklenti karşınıza çıkacaktır. [yesil]Hemen Yükle[/yesil] butonuna tıklayın ve kurulumu gerçekleştirin.

WordPress Postviews Ayarları

Postviews eklentisinin öyle ahım şahım ayarları bulunmamaktadır. Dilerseniz ayarları aşağıdaki resimde olduğu gibi yapabilirsiniz. Postviews eklentisinin ayarları ne işe yarıyor biz yinede ufaktan bahsedelim.

[mavi]Count Views From:[/mavi] Kısmında Guests Only, Registered User gibi seçenekler bulunuyor. Burada bize ziyaretçilerin gösterimlerini mi yoksa üyelerin gösterimlerini mi listelememi istersin diye soruyor. Guests only işaretleyin.

[mavi]Exclude Bot Views:[/mavi] Sitenize gelen google ve benzeri arama motoru botlarının sayılıp sayılmayacağını soruyor. Eğer sitenize gelen ziyaretçilerin net rakamlarını görmek istiyorsanız bu seçeneği yes olarak işaretleyin.

wordpress postviews
Wordpress postviews ayarlarında bulunan diğer alandaki kısımları olduğu gibi bırakabilirsiniz. Şayet burada bulunan ayarlar pek işinize yaramayacaktır. Postviews eklentisinin kurulumu ve ayarları bu kadar.

Postviews Eklentisi Bileşeni ile Popüler Konuları Gösterme

Postviews eklentisi kurulumunu yaptıktan sonra yazılarınızın kaç kişi tarafından görüntülendiğini konu içerisinde veya başka bir alanda göstermek için ufak bir kod kullanarak gösterebilirsiniz. Aşağıdaki kodu temanızın uygun yerine ekleyerek yazılarınızda veya sayfalarınızda gösterim alanının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

[pembe]Örneğin:[/pembe] Gösterim: 1 şeklinde

<?php if(function_exists('the_views')) { the_views(); } ?>

Ben koddan moddan anlamam bana pratik yol lazım diyorsanız. WordPress admin paneline giriş yapın ardından sol menüde bulunan [mavi]Görünüm > Bileşenler[/mavi] yolunu izleyin. Burada [mavi]Views[/mavi] adında bir bileşen olduğunu göreceksiniz. Bileşenin nerede gözükmesini istiyorsanız oraya sürükleyin ve ayarlarınızı kendinize göre düzenleyin.

wordpress-postviews-bilesen