Kapat

Bütün Linkleri Nofollow Yapma Eklentisi (external link)

Anasayfa
Wordpress Eklentileri Bütün Linkleri Nofollow Yapma Eklentisi (external link)

Bütün linkleri nofollow yapma eklentisi sayesinde linklere otomatik olarak rel=”nofollow” etiketi eklenir. Nofollow etiketine sahip olan bütün linkler arama motoru tarafından dikkate alınmaz. Bu şekilde siteniz arama motorları gözünde yükselir. WordPress yazılarınızda, yorum alanlarında veya sitenizin bütün bölgelerinde siteniz haricinde dışa açılan linklere rel=”nofollow” etiketi eklenir.

Nofollow Nedir ?

Web sitenizden harici sitelere verdiğiniz bağlantılar her zaman güvenilir olmayabilir. Sitenizden bağlantı verdiğiniz sayfaların güvenirliğinden emin olamadığınız durumlarda bağlantılara Nofollow etiketi eklemeniz gerekir. Böylece spam gönderenlerin sitenizden uzak durmasını sağlayabilir ve sitenizin diğer web sitelerine istek dışı PageRank aktarmasını engelleyebilirsiniz.
Türkçe’de “Takip Etme” anlamına gelen “Nofollow” etiketi arama motorlarını web sitenizde verdiğiniz bağlantıları takip edip etmeyeceği konusunda bilgilendirir. Nofollow etiketi eklediğinizde arama motorları ilgili bağlantıya bir değer belirlemez ve onu görmezden gelir.

Noopener ve Noreferrer Ne işe Yarıyor ?

Aslında bir güvenlik önlemi olarak bu özellikler ekleniyor. Bir web sayfasında target=”_blank” özelliğine sahip bağlantılara tıkladığınızda ya da bir bağlantı window.open() ile açıldığında, bağlantı, bulunduğunuz sekmede/sayfada değil, otomatik olarak yeni bir sayfada açılır. Açılan bu yeni sayfa, kendisini açan sayfanın bazı bilgilerine erişebilir ve kısmi olarak kontrol edebilir. Bu da potansiyel olarak bir güvenlik açığı oluşturuyor.

wordpress-eklentileri

Noopener özelliği tarayıcıya yeni açılan sayfanın kendisini açan sayfaya ait değişkeni sıfırlamasını bildiriyor. Bu sayede açılan yeni sayfa, önceki sayfa hakkında bilgi sahibi olamıyor.
Benzer şekilde noreferrer özelliği de, yeni açılan sayfanın referer değerinin sıfırlanmasını sağlayarak, yeni sayfanın bir önceki sayfanın adres bilgisine ulaşmasını engelliyor.

Bütün Linkleri Nofollow Yapma Eklentisi ‘’Nofollow for external link’’

WordPress bütün linkleri nofollow yapma eklentisi olan ‘’nofollow for external link’’ oldukça basit ve kullanışlı bir eklentidir. Eklenti sayesinde sitenizde bulunan tüm dış linkler rel=”nofollow” etiketi sahip olur. Eklenti oldukça basit olduğundan dolayı sisteminizi yormaz.

Yeni açılan sitelerde bu tarz eklentilere ihtiyaç duyulmayabilir. Çünkü yazılara veya sitenizin herhangi bir alanına eklediğiniz dış bağlantılara manuel olarak rel=”nofollow” etiketi ekleyebilirsiniz. Ancak içeriği fazla olup elle tek tek uğraşmak istemeyenler için Nofollow for external link eklentisi devreye giriyor.

‘’Nofollow for external link’’ Eklentisinin Kurulumu

WordPress admin paneline giriş yapın. Ardından eklentiler kısmından ‘’Yeni Ekle’’ butonuna tıklayın. Arama alanına ‘’Nofollow for external link’’ yazın ve eklentiyi kurup etkinleştirin.
Eklenti ayarlarına girmek için admin sayfasından Ayarlar > NoFollow Extlink yolunu izleyin. Daha sonra karşınıza gelen ayarlar sayfasından ‘’Apply nofollow to Menu’’ kutucuğunu işaretleyip ‘’Exclude Domains’’ kısmına web site adresinizi yazın.

Bütün Linkleri Nofollow Yapma

İşlemleri yaptığınızda bütün dış linkleriniz rel=”nofollow” ve target=”_blank” etiketine sahip olacaktır. Dilerseniz manuel olarak bazı linkleri dofollow yapabilirsiniz.