Kapat

Oyun Taşımak! Takımınızı Sırtlayacağınız Kilit Şampiyonlar

Anasayfa
Oyun Oyun Taşımak! Takımınızı Sırtlayacağınız Kilit Şampiyonlar
Oyun-Taşımak!-Takımınızı-Sırtlayacağınız-Kilit-Şampiyonlar

League of legends’te oyun taşımak için şampiyonlar (hero) serisine göz gezdirerek dereceli oyunlarda üst sıralara gelme şansınızı arttırın. Lol şüphesiz Türkiye’de en çok oynanan online oyunlar listesinin başında yer alıyor. Haliyle 7’den 70’e her yaş gurubunda insan bulunuyor. Oyuncular dereceli maçlar atarak bronz liginden şampiyonluk ligine doğru kıyasıya bir mücadelenin içerisine giriyor. Tabi burada en önemli faktör oyunları kazanabilmek.

LOL’de oyun taşımanızı kolaylaştıracak şampiyonlar var. Bakın dikkatinizi rica ediyoruz ‘’oyun taşımanızı kolaylaştıracak şampiyonlar’’ diyoruz. Burada %100 oyunu taşıyacaksınız, sırtlayıp götüreceksiniz demiyoruz. Türkiye’de çok fazla oyuncu kitlesine sahip olan lol oldukça eğlenceli bir oyun türü fakat dereceli oyunlarda oyuncuların kabusu feederler var.

LOL-Dereceli-Oyun-Nasıl-Taşınır-Lig-veya-Küme-Atlama-Rehberi

Feeder oyunu sabote eden, oyunun mantığını bilmeyen, sürekli rakibe ölüp duran kişilere deniliyor. Dereceli oyunlarda lig atlamak için saatlerce uğraşan kişilerin emeğini hiçe sayarak telef eden kişiler var. Hal böyle olunca oyuncular dereceli oyunlarda oyunu taşıyabilmek için alternatif ve etkili yollar arıyor.

Oyun Taşımak İstiyorsanız

Oyun taşımak, dereceli oyunlarda üstünlük sağlamak için yapmanız gereken bazı etkenler var. Dikkat etmeniz, odaklanmanız gereken şeylerde diyebiliriz. Şampiyon seçimi bu etkenler arasında en önemlilerinden birisidir. Çünkü lol metasına uygun şampiyonları seçmeniz kazanmanıza fayda sağlayacaktır. Mekanizmleriyle rakibe oyunu dar edecek şampiyon seçtiğinizi düşünün oyunu sırtlamak için başka yapmanız gereken pek bir şey kalmaz.

Bu cümlemizi bir örnekle daha fazla açalım. Orta Koridor (mid) oynuyorsunuz diyelim. Orta koridora alınabilecek bir sürü şampiyon var. Lakin öyle bir şampiyon seçmeliyiz ki oyunu taşıyabilelim.

Mesela orta koridor (mid)  için ‘’fizz’’ aldık.

oyun taşımak

 1. E yeteneği sayesinde ormancıdan gelecek baskınlardan kurtulmanız kolay olur.
 2. E yeteneği sayesinde duvarlardan atlayabilir diğer koridorlara baskı kurabilirsiniz.
 3. E yeteneği sayesinde rakibinizden gelecek olan yetenek atışlarını engelleyebilirsiniz. Örneğin rakibinizin sizi yerinize sabitlemeye yarayan bir skili var ve bu sıkıntıdan kurtulmanız gerekebilir. İşte bu yeteneği boşa çıkartmak için e yeteneğinizi kullanabilirsiniz.
 4. Yüksek hasara sahip bir şampiyondur. 1-2 şampiyon öldürmeniz ve güçlenmeniz halinde kesinlikle oyunu kazanma ihtimaliniz çok yüksek.
 5. Şampiyonun mekanikleri oldukça iyi olduğundan rakip takımda bulunan saldırı gücü taşıyıcısını kolaylıkla öldürüp çıkabilirsiniz.
 6. Tabi şampiyonun mekanikleri sizlere bunları sağlayabiliyor fakat sizin de mekaniklerinizin iyi olması gerekiyor.
 7. Ultisi alan etkili olduğu için takım savaşlarında oldukça büyük bir etkiye sahip oluyor.
 8. Kendi koridorunu kazanıp diğer koridorların güçlenmesine yardımcı olması kaçınılmaz oluyor.

Orta koridor için fizz örneğinde gördüğünüz gibi oyunu taşımanızı sağlayabilecek şampiyonlara yönelmeniz kazanma yüzdenizi arttıracaktır. Mobilitesi yüksek şampiyonlar seçtiğinizde oyun taşımak sizler için daha kolay olacaktır. Oyun taşımak için ultisi alan etkili hasar veren şampiyonlar seçmeye özen göstermelisiniz. Çünkü oyun sadece sizin koridorunuzdan ibaret değil. Takım savaşlarında alan etkili ultinizle oyunun gidişatını büyük oranda değiştirebilirsiniz.

Orta koridor (mid lane) için oyun taşıyan şampiyonlar (herolar)

 1. Fizz
 2. Malhazar
 3. Yasuo
 4. Zed
 5. Kassadin
 6. LeBlanc
 7. Cassiopeia
 8. Orianna

Üst koridor (top lane) için oyun taşıyan şampiyonlar (herolar)

 1. Fiora
 2. Riven
 3. Darius
 4. Kennen
 5. Jax

Orman (jungle) için oyun taşıyan şampiyonlar (herolar)

 1. Zac
 2. Lee Sin
 3. Jarvan IV
 4. Warwick
 5. Elise
 6. Kha’Zix
 7. Hecarim

Alt koridor (adc) için oyun taşıyan şampiyonlar (herolar)

 1. Tristana
 2. Vayne
 3. Caitlyn
 4. Twitch
 5. Kalista

Alt koridor (support) için oyun taşıyan şampiyonlar (herolar)

 1. Blitzcrank
 2. Janna
 3. Soraka
 4. Thresh
 5. Rakan
 6. Braum

Tüm koridorlar için lol’de oyun taşımanızı kolaylaştıracak şampiyonları sıraladık. Burada metaya uygun değil, her zaman iş yapacak olan şampiyonları sıralamaya özen gösterdik. Bu şampiyonlarda kendinizi geliştirmeniz ve şampiyona tam olarak hakim olmanız durumunda dereceli ligde oyun taşımanız daha da kolaylaşacaktır. Takımınıza liderlik edip yol göstermeniz ile zafere ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Biliyoruz oyun taşımak TR serverinde hiçte kolay değil fakat umudunuzu kaybetmeyin sakin olun ve kendinizi geliştirin.