Kapat

Güncel Anlatımla WordPress Contact Form 7 Eklentisi Kurulumu

Anasayfa
Wordpress Eklentileri Güncel Anlatımla WordPress Contact Form 7 Eklentisi Kurulumu
Contact-Form-7-Eklentisi-Kurulumu

WordPress Contact Form 7 gelişmiş iletişim formu eklentisidir. WordPress için kendi oluşturduğunuz form kodlarınıda kullanabilirsiniz. Fakat kullanacağınız kodların güvenlik açısından doğru kodlanmış olduğuna dikkat etmenizde fayda var. Contact Form 7 eklentisi sitenize iletişim formu özelliği kalmakla kalmaz spam yorumları engellemeniz için ReCAPTCHA özelliği de barındırmaktadır.

ReCAPTCHA Nedir ?

Spamları engellemek için geliştirilmiş bir testtir. ReCAPTCHA, üzerinde karışık harfler bulunan, botlar tarafından taranması oldukça zor olan görsellerdir. Kısaca bir spam denetleyicidir.
Hızla gelişen bu uygulama dünyanın en iyi avcısı, şirketler devi Google tarafından 16 Eylül 2009′da satın alınmış ve dünya genelinde gelişimini sürdürmüştür.

ReCAPTCHA aşağıda gördüğünüz gibi WordPress Contact Form 7 ile birlikte uyum içinde çalışmaktadır. İletişim formlarınızda mutlaka kullanmanız gereken bir özelliktir. Kullanmadığınız taktirde mail adresleriniz spam yiyebilir.

recaptcha-turkce

WordPress Contact Form 7 Kurulumu

WordPress admin paneline giriş yapın. Sol tarafta bulunan menüden Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine tıklayın.

iletisim-formu-eklentisi1

Açılan eklentiler sayfasında arama bölümüne Contact Form 7 yazın. Eklenti karşınıza geldiğinde hemen yükle butonuna ve ardından etkinleştir butonuna tıklayın.

iletisim-formu-eklentisi2

Şimdi Contact Form 7 ile birlikte ReCAPTCHA olayını kullanmak için yapmanız gereken ufak ayarlar var. Admin panelinde bulunan sol taraftaki menüden iletişim > bütünleştirme yolunu takip edin.

iletisim-formu-eklentisi6

Bütünleştirme ibaresine tıkladıktan sonra google yönlendirme yapacaktır. Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra sizden istenilen yerleri doldurun. Contact Form 7 eklentisi sizden site key ve secret key anahtarlarınızı isteyecektir. Bu anahtarları sırasıyla kopyalayıp bütünleştirme alanında gerekli yerlere yapıştırın.

Daha sonra <div class=”g-recaptcha”> adında bir sınıf atandığını göreceksiniz. Bu sınıfın adını kopyalayın.

recaptcha1

 

Contact Form 7 eklentisini etkinleştirdikten sonra sol taraftaki menüden iletişim > iletişim formları yolunu takip edin.

iletisim-formu-eklentisi3

Karşınıza gelen sayfada iletişim formu 1 adında form bulunduğunu göreceksiniz. Bu formu düzenlemek için düzenle ibaresine tıklayın.

iletisim-formu-eklentisi4

Karşınıza açılan sayfada öncelikle reCAPTCHA özelliğini iletişim formuna ekleyemek için reCAPTCHA butonuna tıklayın.

iletisim-formu-eklentisi5

Açılan pencerede sınıf özniteliği alanına google’dan aldığımız sınıf kodunu (g-recaptcha) ekleyin. Sonra etiket ekle butonuna basın.

iletisim-formu-eklentisi7

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra Contact Form 7 eklentisinin vermiş olduğu kodu iletişim sayfanıza yapıştırın ve eklentinizi kullanmaya başlayın.

wordpress-contact-form-7

 

Not: Eğer eklenti stabil bir şekilde çalışmazsa WordPress Smtp Mail eklentisini kullanmanız gerekmektedir. WordPress Smtp Mail eklentisini nasıl kuracağınızı ve nasıl ayarlayacağınızı bilmiyorsanız. Resimli Anlatımla WordPress Smtp Mail Kurulumu ve Smtp Mail Ayarları konusunu inceleyebilirsiniz.