Kapat

En İyi ve En Önemli WordPress Eklentileri

Anasayfa
Wordpress Eklentileri En İyi ve En Önemli WordPress Eklentileri
En İyi ve En Önemli WordPress Eklentileri

Önemli WordPress Eklentileri

Önemli wordpress eklentileri içeriği sitenizin güvenliğini, arama motoru optimizasyonunu ve benzeri birçok özelliğini otomatik olarak sizin yerinize halletmiş oluyor. WordPress dünya genelinde en çok tercih edilen bir cms sistemidir. WordPress güvenli ve kolay kullanımıyla tercih sebebi olmaktadır. Kullanıcıların her türlü ihtiyacına cevap veren wordpress, eklentileri ile birlikte tüm ihtiyaçları karşılıyor. WordPress tabanlı web siteniz için gerek seo açısından, gerek güvenlik açısından önem teşkil eden, olmazsa olmaz denilen cinsten en iyi ve en önemli wordpress eklentileriyle web sitenizi daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

wordpress-kurulumu

WordPress eklentileri her ne kadar kullanışlı olsada çok eklenti yüklemek sitenizi yorabilir. Bunun için kullanılması gereken önemli ve gerçekten işinize yarayacak eklentileri seçmeniz yerinde bir karar olacaktır. En önemli wordpress eklentileri seo, güvenlik ve hız kategorilerini içerecektir. WordPress eklentileriyle birlikte web sitenize sağlam bir optimizasyon yapmış olacaksınız. Çoğunluğun kullanımıyla kanıtlanmış, alanında en iyi eklentileri sizlere tüm detayıyla sunuyoruz.

1- Akismet

enonemliwordpresseklentileri

WordPress kurulumundan sonra gelen bir eklentidir. Akismet wordpress eklentisi spam yorumları engelleme aracıdır. Siteniz için başlarda önem teşkil etmesede ilerleyen ve hit almaya başladığınız zaman oldukça elzem olacaktır. Akistmet eklentisi sitenize gelen spam yorumları engelleyerek kalıcı bir düzen sağlamaktadır. Akismet eklentisini kullanmadığınız zaman 150-200 belkide daha fazla gereksiz ve zararlı yorumları temizlemekle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. WordPress için bu eklentiyi kullanmanızda fayda var.

Eklenti Linki : https://tr.wordpress.org/plugins/akismet/

2- WP Fastest Cache (Türkçe)

wordpress-cache-eklentisi

Geliştiricisi Türk olan bu wordpress eklentisi yine wordpress siteniz için oldukça önemlidir. Eklenti, dinamik olan wordpress sitesini static html dosya haline çevirir. Bir sayfa oluşturulurken php mve mysql kullanılır. Bu yüzden RAM ve CPU kullanımı yükselir. Eğer sayfaya çok ziyaretçi gelirse RAM ve CPU kullanımı çok yükselir ve bu yüzden sayfa yavaş oluşturulur. Bu durumda sayfayı tekrar tekrar oluşturmamak için bir cache eklentisine ihtiyacınız var. Cache sistemi statik html dosya oluşturur ve kaydeder. Sonraki kullanıcılar direk statik html dosyaya ulaşır.

Yani bu eklenti sitemizin hızlanmasına yardımcı olacaktır. Eklenti içerisinde birçok özellik barındırıyor. Dosyalarınızı sıkıştırarak minik hale getirip boyutlarını düşürüyor. Sitenizi hızlandırmanız için bu eklentiyi kullanmanız gerekir.

Özellikler

-Bu eklentide en hızlı yöntem olan Mod_Rewrite kullanılmıştır
-Yeni yazı ya da sayfa yayımlandıktan sonra tüm cache siliniyor
-Yönetici tüm cache’i ayarlar sayfasından silebilir
-Yönetici küçültülmüş css ve js dosyalarını ayarlar sayfasından silebilir
-Eklenen short code ile cache durdurulabilir
-Cache Zaman Aşımı – Tüm cache belirlenen zamanlarda silinebilir
-Belirli sayfaları için önbellek zaman aşımı
-Aç/Kapat cache mobil aygıtlar için
-Aç/Kapar cache giriş yapan kullanıcılar için
-SSL desteği
-CDN desteği
-Preload Cache – Create the cache of all the site automatically
-Exclude pages and user-agents

Performans Optimizasyonu

-Statik html dosya oluşturma
-HTML Küçültme – Sayfanın boyutunu küçültebilirsiniz
-CSS Küçültme – CSS dosyalarının boyutunu küçültebilirsiniz
-Gzip Sıkıştırma – Dosya transferini hızlandırmak için dosya boyutunu küçültebilirsiniz
-Leverage Tarayıcı Cache – Tekrar gelen kullanıcılar için sayfa açılış hızını küçültmek
-CSS Birleştirme – CSS kaynaklarını birleştirmek
-JS Birleştirme

Eklenti Linki: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

3- Yoast SEO WordPress SEO Eklentisi

wordpressseoeklentisi

Yoast seo eklentisi wordpress sitenizin seo ayarlarını en iyi şekilde ayarlar. Bu eklenti ile birlikte arama motorları optimizasyonu ayarlarını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

yoast-seo-wordpress-seo

Yoast seo eklentisinde sitenizin seo kalitesini arttıracak birçok ayar ve özellik mevcuttur. Seo için önem arz eden meta taglarınızı ayarlayabilir, site haritanızı oluşturabilir ve sosyal medya hesaplarınızla sitenizi senkronize edebilirsiniz. Bunun gibi özellikleri barındıran wordpress yoast seo eklentisini kullanmanız sitenizin arama motorlarındaki konumu için faydalı olacaktır. Böylelikle google, yandex ve bing gibi arama motorlarında yer edinmenizi bir nebze kolaylaştırabilirsiniz.

Eklenti Linki: https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

4- WP-Optimize

wordpress-optimize-eklentisi

WP-Optimize wordpress veritabanı temizleme eklentisidir. Oldukça başarılı olan eklenti veritabanınızda bulunan fazlalıkları temizleyerek sitenizin rahatlamasına yardımcı olur. Eğer manuel olarak veritabanı temizleme işlemini bilmiyorsanız eklentiyi kullanmanızda fayda var. Eklenti ayarlarında otomatik temizleme seçeneği bulunuyor. Bu şekilde size sadece arkanıza yaslanmak kalıyor.

Eklenti Linki: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-optimize/

5- External Links

wordpress-external-links-eklentisi

WordPress external links eklentisi sitenize eklenen dış bağlantı linklerine otomatik olarak ”nofollow” etiketi ekler. Bu şekilde google botları ”nofollow” eklenen dış linkleri dikkate almaz. SEO açısından önemli bir yere sahip olan bu etiketi kullanmanız faydalı olacaktır. External Links eklentisi sayesinde yorum alanlarında veya sitenizin diğer bölümlerinde eklenen linklere ”nofollow” etiketi otomatik olarak eklenecektir.

Eklenti Linki: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-external-links/

6- Easy WP SMTP

Easy-WP-SMTP-eklentisi

Easy WP SMTP wordpress eklentisi mail gönderme sorunlarını ortadan kaldırmak için kullanılır. SMTP kısaltması, internet üzerinden e-posta akışı arkasındaki prosedür olan Simple Mail Transfer Protocol (Basit Posta Aktarım Protokolü) anlamına gelir. Günümüzde çoğu wordpress kullanıcısı bu tür sorunları çözmek için WP Mail SMTP by WPForms eklentisini kullanıyor. Yalnız bu eklentiyi kullanan birçok kişi mail sorununu çözmüş değil. Easy WP SMTP eklentisini kullanarak wordpress mail gönderme sorununuzu çözebilirsiniz.

Eklenti Linki: https://tr.wordpress.org/plugins/easy-wp-smtp/

7- WP-PostRatings

wordpress-postratings-google-aramalarinda-yildizli-cikma

WP-PostRatings wordpress eklentisi google aramalarında yıldızlı çıkmanızı sağlayacak olan kullanışlı bir eklentidir. Yıldızlı veya çeşitli puan sistemini sitenize entegre etmenizi sağlar. Bu şekilde ziyaretçiler yazılarınıza puan verebilir. Eklenti sayesinde google aramalarında sitenizin yanında yıldız işaretleri çıkartabilir ve etkileşimi arttırabilirsiniz.

Eklenti Linki: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-postratings/

Önemli wordpress eklentileri maddeler halinde sizlere sunuldu. Fazla eklenti kullanmak sitenizin güvenliğini, hızını ve performansını ciddi bir şekilde etkileyecektir. Mümkün oldukça az eklenti kullanmaya özen göstermelisiniz.