Kapat

Hosting Nedir? Barındırma Hizmeti Alırken Dikkat Edilecekler

Anasayfa
Web Tasarım Hosting Nedir? Barındırma Hizmeti Alırken Dikkat Edilecekler

Hosting kelimesinin Türkçe’si ”barındırma” anlamına gelmektedir. İnternet sitesi kurarken veya oluştururken domain ve hosting alınması gerekmektedir. Domain sitenizin alan adını oluştururken, hosting ise sitenizin dosyalarını içerisinde toplar. Hosting adından da anlaşılacağı gibi web sitenizin dosyalarını barındırıp 7/24 aktif olan bir hizmet türüdür. Barındırma hizmeti sağlayan birçok firma bulunmaktadır. Bilgisayarlardan daha iyi olan makinalar tarafından hizmet verilmektedir.

Hosting Neden Kullanılır?

hosting

Hosting bir web sitesinin ziyaretçilere 7/24 açık olmasını sağlamak için olmazsa olmaz bir hizmet türüdür. Ziyaretçileriniz gece saat 04:00’da bile sitenize erişim sağlayabilir olacaktır. Eğer internet sitesi kurmak gibi bir düşünceniz varsa barındırma hizmeti almanız gerekir.

Barındırma Hizmeti Ücretli midir?

Barındırma hizmeti ücretlidir. Günümüzde birçok yerli firma bu hizmeti sağlamaktadır. Aylık ve yıllık olarak fiyatlar mevcuttur. Eğer siteniz ufak çaplı, sadece tanıtım amaçlıysa düşük bütçeli barındırma hizmeti alabilirsiniz. Her bütçeye uygun barındırma hizmetleri vardır. Fakat barındırma hizmeti alırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Hosting Barındırma Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Maalesef bu işi amacı sadece para kazanmak olan insanlarda yapmaktadır. Barındırma hizmeti alırken ilk dikkat etmeniz gereken husus hız olmalıdır. Sitenizin erişiminin hızlı olması ziyaretçi potansiyelinizi arttıracaktır. Tanınmış, kendini kanıtlamış ve bilinmiş firmalardan barındırma hizmeti almanız gerekir. Bu hizmeti almadan önce mutlaka ön araştırma yapın. Diğer sitelerin hangi barındırma firmalarıyla çalıştığına bakın. Sitenizin sağlığı için bu tarz yöntemlere başvurmanız oldukça elzemdir.

Müşteri Memnuniyeti ve Teknik Destek

Barındırma hizmeti alacağınız firmanın mutlaka müşteri odaklı olması gerekir. İnternet sitenizde sunucuyla alakalı bir problem olduğunda müşteri hizmetlerine de 7/24 ulaşabilmeniz önemlidir. Bu hususlara dikkat etmeniz arama motorları açısından da oldukça önem arz etmektedir. Teknik desteği ve müşteri ile ilişkilerinde tam performans sergileyen firmaları tercih etmek sizleri bir kademe daha yukarı çıkaracaktır.

Bu denli kaliteli barındırma hizmeti sağlayan firmalarla çalıştığınızda zaten nadiren problem yaşarsınız. Barındırma hizmeti aldığınızda web sitenizin dosyalarını buraya yükleyebilirsiniz. Bu işlemle birlikte kullanıcılara göstermek istediğiniz her şey 24 saat boyunca sürekli olarak yayında kalır. Bilgisayarınızın kesintisiz olarak ömür boyu açık kaldığını düşünün. Barındırma hizmeti tam olarak buna tekabül etmektedir. Barındırma hizmeti aldığınız yerde oldukça hızlı internet, klima ve benzeri araçlarda kullanılır.