Kapat

Tiktok baklava kaç TL ?

Anasayfa
Sosyal Ağlar Tiktok baklava kaç TL ?
tiktok'ta baklava ne kadar

Tiktok’ta canlı yayında gönderilen popüler hediyelerden birisi de baklavadır. Hem gönderen için pek bir maliyet oluşturmaz hem de alıcıya yüklü anlamlar iletir.

Tiktok daha çok gençlerin tercih ettiği bir platform ve canlı yayınının beğenilmesi gençlerimizin doğal olarak hoşuna gidiyor.

Canlı yayının gayet keyifli ve kaliteli geçtiğini ifade edebilmek veya sırf canlı yayın sahibinin sempatik ve tatlı olduğuna vurgu yapmak için gül, baklava ve çay gibi hediyeler gönderilmektedir.

Bu hediyelerin maddi anlamda ele gelir bir karşılığı yoktur, bunların ancak binlercesi hediye alan için dişe dokunur bir para demektir. Manevi anlamı ise daha büyüktür.

Ancak yine de hem hediye göndermeyi düşünenler, hem de canlı yayından üç beş kuruş para kazananlar Tiktok baklava kaç TL bunu merak etmektedirler.

Tiktok baklava kaç TL ?

Tiktok canlı yayınında birine hediye göndermek istediğinizde eğer jetonunuz yok ise gönderemiyorsunuz. Önce jeton yüklemeniz gerekmektedir.

Jeton yüklerken de sadece baklavaya yeter kadar jeton alayım diye bir şey söz konusu olmamakta en az 70 jeton yüklemeniz gerekmektedir.

70 jeton 6,69 TL’ye satın alınmaktadır. Birine baklava göndermenin maliyeti 2 jetondur. Yani 70 jetona 35 tane baklava gönderebilirsiniz.

tiktok'ta baklava ne kadar

Eğer basit bir hesap yaparsak 2 jetonun (6,69 x 2) 70 = 19 kuruş olduğu, yani baklavanın 19 kuruş olduğu görülmektedir.

Tiktok’taki jeton fiyatları dolara göre sürekli değişmektedir. Bir iki ay sonra bir baklava hediyesi tahminen 23-25 kuruş civarı maliyete sahip olacaktır.

Peki ya alıcı için ?

Diyelim ki bir canlı yayın açtınız ve size birisi baklava gönderdi, sizin kazancınız 19 kuruş mu olur ? Hayır 19 kuruş olmaz.

Tiktok size gelen hediyelerin yaklaşık %65’lik bir miktarını kendine alır, size %35 kalır. Yani diyelim ki size biri baklava hediyesi gönderdi, 19 kuruşluk bir maliyete katlandı, size gelecek para 19 x 0,35 = 6,65 kuruştur. Yani 7 kuruşun bile altında bir rakamdır.

Size gelen baklava hediyesi cüzdanınızda elmas olarak birikir. Her ne kadar adı elmas olsa da Tiktok’ta elmas kuruş kadar değersiz bir birimdir. 200 elmas ancak 1 dolar eder.

Dolayısıyla baklava size hediyesi 2 elmas kazandırır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus elmas ile jetonun aynı para olmadığıdır. 70 jeton 1 ila 1,29 dolar arasına satılırken, 200 elması bozdurursanız 1 dolar eder. Yani takribi olarak jeton, elmasın 3 katı para etmektedir.

Daha başka bir ifadeyle gönderen 3 lira gönderir, alıcıya 1 lirası gider. Baklava hediyesi gönderene 19 kuruş maliyetlidir, hediye alana 6,65 kuruş gelir.

Bu konuyla ilgili olarak ayrıca Tiktok hediye puanı hesaplama başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.