Kapat

Tiktok yat ne kadar ?

Anasayfa
Sosyal Ağlar Tiktok yat ne kadar ?
Tiktok yat ne kadar

Tiktok canlı yayınında birine yat hediye etmek isteseniz kaç TL ödemeniz gerekir ? Bu makalemizin konusunu sadece buna ayırdık.

Tiktok hediyelerinin kaç jetona mal olduğu değişmiyor. Örneğin gül bugün bir jeton ise seneye de bir jeton. İyi geceler sembolünü bugün 10 jetona gönderebiliyorsanız, geçen ay da 10 jetona gönderebilirdiniz.

Fakat jeton fiyatları sabit değil. Örneğin bugün 100 jetonu 9 TL’ye alıyorsanız, birkaç ay önce 6-7 TL’ye alabilirdiniz, birkaç ay sonra da belki 100 jetonu 10-11 TL’ye göre alacaksınız.

Dolayısıyla dolardaki değişime göre Tiktok hediye fiyatları da değişmektedir. Eğer bir hediyenin takribi fiyatını öğrenmek isterseniz evvela onun kaç jeton olduğunu öğreneceksiniz, sonrasında da bir jetonun kaç lira öğreneceksiniz. Ve son olarak bu ikisini çarpacaksınız.

İsterseniz yat üzerinden hesaplama yapalım:

Tiktok yat ne kadar ?

Yat hediyesi gönderene 7499 jetona mal olmaktadır. Peki biz 7499 jetonu kaç TL’ye satın alırız ?

tiktok yat gönderme ne kadar

Jeton satın almak istediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere 70 jeton 6,69 TL’ye satılmaktadır.

Tiktok yat ne kadar

7499 jetonu ise (6,69/70)*7499 = 717 TL’ye satın alabiliriz. Demek ki Tiktok’ta yat hediyesinin satın alana maliyeti 717 TL’dir. Hediye alana ise bu paranın yalnızca %65’i gider. Yani canlı yayın açan kişi sizin yat hediyenizden 465 TL kazanır.

Öte yandan jeton fiyatları sürekli değişmektedir. Tiktok zaman zaman jeton fiyatlarını dolara göre güncellemektedir. Bu nedenle yat hediyesinin TL üzerinden karşılığı da güncellenmektedir.

İsterseniz sizlere bu konuda pratik bir formül vereyim. Tam sonuç vermese de sizlere daha kolay ve doğru hesap yapmanızı sağlayacaktır.

İnternette Tiktok yat ne kadar yazdığınızda karşınıza çıkan sitelerdeki rakamların hepsi yanlıştır. Çünkü hesaplamalar eski dolar kuru üzerinden yapılmış ve jeton fiyatları dolar kuruna göre güncellendiği için Tiktok yat fiyatı da değişmiştir.

Bu nedenle biz bu sefer Tiktok yat hediyesi fiyatını hesaplarken direk dolar kuruyla hesaplayacağız.

Formül şöyle:

100 jeton 1,29 dolara karşılık gelen TL üzerinden satılmaktadır. Yat hediyesi de 7499 dolar olduğuna göre bir yat hediyesi (7499 x 1,29)/100 = 96,7 dolar etmektedir.

Dolar kuru 7,41 TL iken jeton satın aldığınızda yatın maliyeti size 717 TL olur. Tiktok jeton fiyatlarını dolar 8,3 e göre güncellediğinde ise 96,7 x 8,3 = 802 TL olur.

Burada sizin bilmeniz gereken şey yat hediyesinin hediye gönderen için 96,7 dolarlık bir maliyet oluşturduğudur. Bunu bilirseniz hangi yılın hangi senesinde olursanız olun güncel 96,7 doları güncel dolar kuru ile  çarparak Tiktok yat hediyesinin size olan maliyetini hesaplayabilirsiniz. Bu formül size tam rakamı vermez ama yaklaşık da olsa doğru bir fiyat verir.

Bu konuyla ilgili olarak ayrıca Tiktok hediye puanı hesaplama başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.