Kapat

Zararlı Backlink Temizleme ile Faydasız Bağlantılardan Kurtulun

Anasayfa
SEO Zararlı Backlink Temizleme ile Faydasız Bağlantılardan Kurtulun
zararlı-bağlantıları-silme

Zararlı backlink temizleme işlemiyle faydasız seo adına sizlere hiçbir getirisi olmayacak sitelerden kurtulabilirsiniz. Teknolojinin ve sektörlerin çeşitliliğinden dolayı, botlarla milyonlarca siteyi tarayarak onlardan veri çekmek mümkün. Bu botlar sitenizi tarayarak çeşitli konuları, görselleri ve içerikleri başka bir platformda yayınlanmasını sağlayabilir. Bu durum sitenizi Google gözünde kötü bir duruma sokabilir. Çünkü ne tür sitelerden, ne derece uygun veri çekildiğini bilemezsiniz. Hal böyle olunca bu tarz zararlı backlink sağlayan siteleri engellemeniz gerekir.

Zararlı Backlink Temizleme Nedir ? Bu Tür Backlinkler Nasıl Tespit Edilir ?

Zararlı backlink temizleme işlemini ‘’Google search console’’ aracılığıyla veya çeşitli seo analiz araçlarıyla tespit ederek gerçekleştirebilirsiniz. Seo araçları yerine search console kullanmak daha mantıklı ve kolay olacaktır. Çünkü bu tarz zararlı backlinkleri Google aracılığıyla temizleyebilirsiniz.

+Bu tarzda zararlı ve faydasız backlinkleri tespit etmek için öncelikle ‘’Google search console’’ hesabınıza giriş yapın.

+Ardından site mülkünüzü seçin.

+Sol tarafta bulunan menüden ‘’Arama Trafiği’’ > ‘’Sitenize Bağlantılar’’ yolunu takip edin.

google-search-console-sitenize-bağlantılar

+Sitenize bağlantılar kısmında backlinklerinizin listelendiğini göreceksiniz. Buradaki backlink listesini inceleyerek hangi sitenin faydalı, hangi sitenin zararlı olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Zararlı Backlink Temizleme Nasıl Yapılır ?

Zararlı backlink temizleme işlemini yine Google aracılığıyla gerçekleştirebileceksiniz. Google arama motorunda sitenizin değerini azaltacak olan bu tarz zararlı etmenlerden kurtulmuş olacaksınız.

+Öncelikle https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main Google bağlantı engelleme linkine tıklayın.

+Karşınıza bağlantıları reddetme adında bir pencere gelecektir. Burada sitenizi seçerek ‘’Bağlantıları Reddetme’’ butonuna tıklayın.

zararlı backlink temizleme

+Açılan sayfada sizleri uyaran bilgi mesajına yer veriliyor. Doğru bağlantıları engellemiş olduğunuzdan emin olmanız gerektiğini söyleyerek, yanlış bir işlemin sitenize zarar verebileceğini ifade ediyor. Ne yaptığınızdan eminseniz ‘’Bağlantıları Reddet’’ butonuna tıklayın.

link-temizleme

+Uyarı mesajının ardından karşınıza engellemek istediğiniz bağlantıları .txt formatında metin dosyasıyla yüklemeniz gerektiğini ifade eden bir pencere gelecektir. Hazırladığınız dosyayı ‘’Dosya Seç’’ butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan yükleyin ve ‘’Gönder’’ butonuna basın.

zararlı-backlink-temizleme

+Engellemek istediğiniz bağlantıları aşağıda gördüğünüz şekilde bir metin editörü içerisine yazıp kayıt edin. Bu dosyayı yukarıda anlatıldığı gibi Google göndererek engelleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz bu dosyayı güncelleyebilir veyahut silebilirsiniz.

google-bağlantı-engelleme

Yukarıda örnek olarak engellenen bağlantılara yer verilmiştir. Bu tarz bağlantıların akıbeti belirsiz olduğu için engellemeniz de fayda vardır.