Kapat

SEO Çalışması ve Web Tasarım İlişkisi (Resimli Anlatım)

Anasayfa
SEO SEO Çalışması ve Web Tasarım İlişkisi (Resimli Anlatım)
seo-calismasi

SEO çalışması internet sitesi sahipleri için oldukça elzemdir. SEO (Search Engine Optimization) kelimesinin Türkçe karşılığı ‘’Arama Motoru Optimizasyonu’’ olarak tanımlanmaktadır. Web sitelerinizin Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında daha üst sıralara gelmesi için yapılan çalışmalara SEO adı verilmektedir.

Daha üst sıralardan kastımız örneğin sitenizde ‘’Türkçe WordPress Eklentileri’’ diye bir yazı yayımladınız. Bu yazı Google’da ‘’Wordpress Eklentileri’’ şeklinde araştırıldığında sizin yazınızın üst sıralarda çıkması için SEO kriterlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

seo çalışması

SEO çalışması nasıl yapılır ? Web Tasarım ile ilişiği nedir ?

Web Tasarım alanında çalışma yaparken artık SEO kriterlerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çalışmalarınızda SEO açısından oldukça önem arz eden HTML kodlamalarınıza ve meta tag dizaynınıza dikkat etmelisiniz.

Arama Motoru Botlarına HTML ile Yol Gösterin

Arama motoru botları sitenizin HTML yapısını inceler. Bu inceleme sırasında arama motoru botlarına yol göstermeniz gerekir. İyide bota ben nasıl göstereyim ? diyebilirsiniz. HTML5 sürümü ile yeni kod terimleri türedi. Yeni gelen bu kod terimleriyle arama motoru botlarına yol gösterebileceksiniz.

[mavi]Örneğin;[/mavi]

HTML5 etiketlerinden olan

<section></section> : bölüm belirtmek için kullanılır.

<article></article> : yazılarınızın bu bölümde içerdiğini belirtmek için kullanılır.

<sidebar></sidebar> : sitenizin yan bloğunun alanını belirtir.

<aside></aside> : sitenizin yan bloğunda bulunan elemanları belirtir.

<nav></nav> : navigasyon yani menü çubuğunuzu belirtir.

<footer></footer> : sitenizin alt kısmında kalan footer alanını belirtir.

Gibi etiketlerle arama motoru botlarına yol gösterebiliyorsunuz. SEO çalışması açısından oldukça önemli bir etkendir. HTML5 etiketlerinden sadece bir kısmına değindik. Bunun haricinde resimlerinizi ve resimlerinizin açıklamalarını belirten kodlar bulunmaktadır.

SEO’nun Web Tasarım ile ilişkisi bu yüzden önem arz ediyor. Sitenize özel kodlama yaptırırken veya kodlama yaparken düzgün ve güncel kodlama yapılmasına dikkat etmenizde fayda vardır.

H1,H2,H3,H4,H5,H6 Etiketlerini Kullanın

Yazılarınızı oluştururken başlıklarda H1,H2,H3,H4,H5,H6 etiketleri kullanmaya özen gösterin. Bu etiketlerin kullanımı SEO açısından oldukça önemlidir. Etiketleri hiyerarşi bir şekilde kullanmanız gerekir. Özellikle H1 etiketini tekrarlanan başlıklarda kullanmamalısınız. Seo çalışması yaptırdığınızda muhakkak web tasarım ile odaklı olmasına önem verin. Web tasarım iç seo temellerini oluşturmaktadır. Bu sebepten seo çalışması kriterlerinde web tasarım yer almalıdır.