Kapat

Google RankBrain Yepyeni Yapay Zeka Algoritması

Anasayfa
SEO Google RankBrain Yepyeni Yapay Zeka Algoritması

Google RankBrain yapay zekaya sahip olan bir makinedir. Dünyanın en çok kullanılan aram motoru olan Google, RankBrain sayesinde sıralamaları daha net ve doğru şekillendirebiliyor. 2018 yılında en önemli seo kriterlerinin içerisinde yer alacağa benziyor. Buradan anlayacağınız gibi RankBrain Google için oldukça önemli bir algoritmadır. Sıralamalarda yükselmek için kesinlikle dikkate alınması gerekir.

Google RankBrain Arama Sonuçlarına Nasıl Etki Ediyor?

RankBrain arama sonuçlarının şekillenmesi, sıralamaların oynaması adına oldukça önemli bir araçtır. Google bu araç sayesinde sıralamalarda değişimlere gidebiliyor. Bir A sitesi sıralamada 5. Sıradayken, RankBrain testinden geçtikten sonra 2. Hatta 1. Sıraya gelebiliyor.

google rankbrain

RankBrain’i bir insan olarak düşünün. Google’da herhangi bir kelime aradığınızı varsayalım. Öneğin; seo nedir? Sonuçlar karşınıza geldi. En tepedeki siteye girdiniz. İçeriğe baktınız fakat sizi tatmin etmedi veya site çok yavaştı direk olarak çıktınız. İşte burada RankBrain devreye giriyor. Kullanıcının o sitede aradığını bulamadığını ve çok az bir zaman geçirdiğini rapor ediyor. Sunduğu içerikle kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamayan ve en tepede olan bu site mutlaka sıralamalarda geriye düşecektir.

Tıklama Oranınızı Yüksek Tutun

RankBrain için ikinci önemli faktör ise tıklayan kişi sayısıdır. Tıklama oranınızın iyi bir değere sahip olması gerekir. Google’da üst sıralarda değilim tıklama oranımı nasıl arttırabilirim? Bu soruyu sormanız gayet normal ve haklılık payınız da var. Bunun için seo çalışması yapmanız gerekir. Sosyal medya ve tanıtım yazısı aracılığıyla tıkanmaları arttırarak yol kat etmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde RankBrain sizi fark edip sıralamalarda yükselmeye başlayabilirsiniz. Mantıklı bir şekilde düşünüldüğünde Google gibi arama motorlarının gerçekte ne istediğini anlayarak, sitenizi bu yönde şekillendirmelisiniz. Gerçekten işinizi severek yapın. Belli bir kategoride internet siteniz varsa kullanıcılara o kategoride alabilecekleri en iyi bilgiyi vermeye çalışın. Kullanıcıyı sitede daha fazla tutmak için birçok faktör vardır. Hız, içerik kalitesi, site dizaynı vb. gibi faktörlere önem vermelisiniz. RankBrain 2018 yılında önemli bir konuma sahip. Faktörlere dikkat etmeniz, adım adım yükselmenizi sağlayacaktır.

zararlı-bağlantıları-silme

Bir sayfada uzun süre harcarsanız, muhtemelen o sayfadaki içeriği beğenirsiniz ve/veya içerik aradığınız bilgileri içeriyordur. Yeterli sayıda kişi aynı şekilde davranıyorsa Google, kullanıcılara aradığı içeriği bulmalarını kolaylaştırmak için bu sayfalara öncelik vermeye başlar.