Kapat

Trosyd krem kaşıntıya iyi gelir mi ?

Anasayfa
Sağlık Trosyd krem kaşıntıya iyi gelir mi ?
Trosyd krem kaşıntıya iyi gelir mi

Ciltte yaşanan enfeksiyonlar kaşıntı, döküntü, pullanma, kuruma veya çatlama gibi şikayetlere yol açmaktadır. Trosyd krem mantar kaynaklı kaşıntıyı geçirmektedir. Ancak ya kaşıntının sebebi başkaysa ?

Kaşıntı neden olur ?

Mantar hastalıklarının yaygın belirtilerinden birisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı şu şekilde tarif edilir:

Önce karşı konulamaz bir kaşıntı hissi duyulur. Kaşıdıkça kaşımayı teşvik eden bir haz gelmeye devam eder. Sonrasında acı hissine rağmen derinin tahriş edilmesine aldırmaksızın kaşıma isteği vardır…

Mantar enfeksiyonuna maruz kalan bölgeyi bir kere kaşımaya başladığınızda durmanız zordur. Ancak mantar vakaları kaşımayla düzelmez. Hatta enfeksiyonlu bölgenin kaşınması mantarın da yayılmasına sebep olmaktadır.

Deride kaşıntı mantar hastalığı haricinde de meydana gelmektedir. Egzama gibi cilt hastalıkları, alerji, böcek sokması, stres, şeker hastalığı, uyuz hastalığı, kan hastalıkları ve daha bir çok sebeple deride kaşıntı meydana gelebilir.

Yukarıda sayılan sorunların her birinin çözümü farklıdır. Trosyd krem sadece mantar kaynaklı kaşıntının giderilmesinde etkilidir.

Trosyd krem kaşıntıya iyi gelir mi ?

Trosyd krem kısaca mantar olarak adlandırdığımız bir çok maya ve dermofit türünün yol açtığı enfeksiyonu tedavide kullanılmaktadır. Mantar enfeksiyonu tedavi edilince enfeksiyona nedeniyle meydana gelen kaşıntı da ortadan kalkacaktır.

Bununla birlikte mantar tedavisi uzun sürebilmektedir. Yani mantarlı bölgeye Trosyd kremi bir veya iki kere sürmeyle kaşıntı ortadan kalkmayacak, kaşıntının azalması veya ortadan kalkması için en az bir hafta Trosyd kremi kullanmak gerekecektir.

Ayak mantarı, vücut mantarından daha dirençli olduğu için ayak parmakları arasındaki mantarın tedavi edilmesi ve kaşıntının ortadan kaldırılması 6 haftayı bulabilmektedir.

Kaşıntının sebebi mantar hastalığı değilse, muhtemelen Trosyd kremin kaşıntının giderilmesine bir faydası olmayacaktır.

Kaşıntının sebebinin mantar olduğu nasıl anlaşılır ?

Ayak mantarı gibi mantar türlerini egzama veya parmak arasında meydana gelen basit pişiklerden ayırmak zor değildir. Ancak yine de kesin tanı için doktora müracaat etmek gerekmektedir.

Ayak mantarının kızarıklık, içi su toplamış yaralar, tırnakta renk değişikliği, deri dökülmeleri gibi klasik belirtileri vardır. Bu belirtilere bakarak hasta büyük ölçüde ayak mantarını anlayabilir.

Ancak vücudun diğer yerlerinde ve genital bölgedeki kaşıntının mantar sebebiyle olup olmadığını teşhis etmek daha zordur.

Vücut mantarı kızarıklık, kaşıntı, kepek oluşumu gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilere başka cilt sorunlarının da yol açması mümkündür. Deneyimli bir dermatolog gözle vücut mantarını ayırabilmektedir. Çünkü vücut mantarının birkaç çeşidi vardır ve bunlar ciltte kendine özgü kızarıklıklar, lekeler meydana getirmektedir.

Ancak hastaların vücut mantarını veya kasık mantarını benzer şikayetlere neden olan başka cilt sorunlardan ayırmaları zordur.

Kaşıntıya iyi gelen kremler

Eğer kaşıntı şikayetleri uzun süredir devam ediyorsa, kaşıntıya sebep olan hastalığın tespiti ve buna yönelik tedavi uygulanması gerekir. Kaşıntı bir hastalık değil, bir hastalığın yol açtığı şikayettir.

Derideki kaşıntı, egzama, sedef hastalığı, alerji, demir eksikliği, tiroit bezi fonksiyonlarının bozukluğu, ender görülen bazı hastalıklar ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilmekte yapılan tahlil ve tetkikler ile kaşıntıya sebep olan sorun ortaya çıkabilmektedir. Sorun çözüldüğünde kaşıntı şikayeti de kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Eğer kaşıntı şikayetlerini bir krem ile sonlandırmak istiyorsanız aşağıdaki kremlerden birini tercih edebilirsiniz.

Sudocrem

Çinko oksit bazlı bir bakım kremidir. Reçete ile satılan kremlerden değildir. Kaşıntının sebebi ne olursa olsun kaşıntı şikayetlerini azaltan, neredeyse hiçbir yan etkisi olmayan bir kremdir.

Özetle Trosyd krem, eğer kaşıntının sebebi mantar ise kaşıntıyı geçirir, kaşıntının sebebi başka ise farklı bir tedavi uygulamak gerekmektedir.

Bepanthol sensiderm

Egzama ve alerji kaynaklı kaşıntı şikayetlerini gidermede oldukça başarılı bir kremdir. Reçetesiz satılmaktadır.

Dermovate krem

Kortizonlu ve yukarıdaki ilk iki kreme göre kaşıntı şikayetlerini gidermede daha etkili bir kremdir. Bu krem reçeteyle satılır ve doktor bilgisi dahilinde kullanılması gerekir.