Kapat

Theraflu adet geciktirir mi ?

Anasayfa
Sağlık Theraflu adet geciktirir mi ?
Theraflu adet geciktirir mi

Theraflu grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı üretilmiş etkili bir ilaçtır. Peki Theraflu adet geciktirir mi ?

Kadınların adet dönemlerinde hormonal değişimler görülür. Bu dönemlerde kullanılan bazı ilaçlar adet düzenine etki edebilmektedir. Adet süresinin uzaması, kısalması veya kaymasının kullanılan ilaçlar dışında da sebepleri vardır. Hamilelik durumunda adet görmeme olabildiği gibi seyahat etme, stres, heyecan gibi unsurlar nedeniyle de adet bir miktar gecikebilir.

Theraflu ne ilacıdır ?

Theraflu üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ve grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar nedeniyle meydana gelen, ateş, ağrı, kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma şikayetlerini gideren bir ilaçtır.

6,09 TL gibi gayet ucuz bir fiyatla satılmasına rağmen gayet etkili bir tıbbi üründür. Baş etken maddedi Parasetamol olmakla birlikte içerisinde Fenilefrin hidroklorür ve Klorfeniramin maleat  etken maddelerini ihtiva eder.

Theraflu kullanılırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Örneğin antihistaminik ve antidepresanların etkisini artırdığı için hasta bu türden ilaçlar kullanıyorsa bunu Theraflu yu reçete eden doktora söylemesi gerekir. Theraflu alkolün de etkisini artırdığı için alkolle birlikte alınmamalıdır.

Theraflu  yüksek dozlarda alındığında hepatik nekroza yol açabilmektedir. Ayrıca kalp, şeker, tansiyon,tiroid, glokom ve kronik akciğer hastalığı olan kişiler dikkatli olunmalıdır.

Theraflu  nun 3-4 günden daha fazla uzun süre kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çocuklarda aşırı etki yapabileceğinden dozu iyi ayarlanmallıdır.

Yan etkileri

  • Deri döküntüsü
  • Baş dönmesi
  • İshal
  • Ağız kuruluğu
  • Bulanık görme
  • Gerginlik
  • Taşikardi

Theraflu kullanım dozu

Yetişkinlerde 6 saatte bir veya şiddetli grip için 4 saatte bir bir draje kullanılır. Maksimum kullanım dozu günde 6 draje, normal kullanım dozu ise günde bir veya iki drajedir. Theraflu sadece 3 gün veya 4 gün kullanılır.

Theraflu adet geciktirir mi ?

Prospektüsünde Theraflu kullanmanın adet döngüsüne bir etkisi olduğu yer almamaktadır. Daha doğrusu adeti geciktirip geciktirmeyeceğine yer verilmemiştir.

Genele olarak grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların adet gecikmesine yol açabileceği bilinmektedir. Bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar da adet gecikmesi yapabilir. Dolayısıyla Theraflu kullandıktan sonra adet gecikmesi yaşadıysanız bu ilaçtan da olabilir hastalık kaynaklı da olabilir.

Theraflu nun prospektüsünde yan etkileri bölümünde adet gecikmesi yer almadığı için yaşanan adet gecikmesinin sebebinin Theraflu kullanmaktan ziyade grip, nezle veya soğuk algınlığı hastalıklarından kaynaklanmış olabileceği düşünülmektedir.

Üşütmek adet düzensizliği yapar mı ?   

Evet yapabilir. Grip, ortam koşullarının değişmesi ve stres gibi faktörler adeti geciktirebilir.