Kapat

Vücut Yağlarını Yakmak için En iyi 10 Egzersiz – En iyi Yağ Yakma Egzersizleri

Anasayfa
Sağlık Vücut Yağlarını Yakmak için En iyi 10 Egzersiz – En iyi Yağ Yakma Egzersizleri
yağ yakmak

Fitness hedefiniz vücut yağlarını yakmak mı? Bir çok insan şu anda kaya gibi bir vücuda sahip olmak istiyor. Ama diyetinizi planlamadan önce, vücudunuzda neler olduğunu anlamak, neden kilo ve vücut yağı aldığınızı anlamak önemlidir.

Vücut yağları kazanmak farklı faktörlerin bir kombinasyonudur. Diyetiniz, genetikleriniz ve hatta fiziksel aktiviteleriniz olmayabilir. Vücudunuz aldığınız tüm kalorileri yakmıyorsa, vücudunuzun vücut yağlarını depolayarak kilo almasını bekleyin.

Aşırı vücut yağlarına sahip olmak, diyabetten, hipertansiyona kadar çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Kalorileri yakmak için uygun bir antrenmana sahip olmak önemlidir. İşte vücut yağları kaybetmek için en iyi 10 egzersiz, En iyi on yağ yakma egzersizleri.

10- Koşmak

yağ yakma

Kilo vermek ve vücut yağlarını kaybetmek istiyorsanız koşmak önemli bir egzersizdir. Yakılan kalori miktarı koştuğunuz süreye, mesafeye ve kilonuza bağlıdır. Araştırmalara göre, koşu yapmak bir saat içinde 398 kalori yakabiliyor.

Bu yağları kaybetmek için koşuyu popüler bir egzersiz yapan nedir? Birincisi, gerçekten fazla bir şeye ihtiyacın yok. Sadece koşu ayakkabılarına ve açık havaya ihtiyacın var. Ayrıca öğrenmesi kolay bir şeydir. Ancak, bazı kişilerin koşu yapmaya dair bazı endişeleri var.

Dizlerini kötü bir şekilde çalıştırmaktan rahatsız ettikleri durumlar var. Ayrıca ayakları için yanlış ayakkabı kullanmaları, plantar fasiit gibi yaralanmalara neden olmaları da mümkündür.

9- Dans

dans-etmek-kalori-yakmasına-sebep-oluyor

Eğer vücut yağlarını eğlenceli bir şekilde kaybetmek için bir yol arıyorsanız, dans sizin için mükemmel bir alternatiftir. Vücudun tüm alanlarını kolayca hareket ettiren vücut egzersizidir. Aerobik dans bir saatte 443 kalori yakabilir. Şimdi, özellikle de bir Cuma gecesi partiye katılmayı seviyorsanız yapabileceğiniz bir şeydir.

Salsa, Zumba ve hip hop dansı, dans ayakkabılarınızı giymeyi ve kalori yakmayı seviyorsanız deneyebileceğiniz en yaygın dans seçeneklerden sadece birkaçıdır.

8- Box

box-yapmak-kalori-yakmak

Eğer egzersizlerin biraz sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, boks yapmayı denemelisiniz. Sadece gerçek yaşam senaryolarında kendinizi savunmak için kullanışlı olabilecek bir sanat değildir; ayrıca yağ yakmanıza yardımcı olan bir ilaçtır. Hiç boksörlerin nasıl böyle kaya gibi bir vücuda sahip olduğunu merak ettin mi? Çünkü boks, bacaklarınıza ve kollarınıza odaklanan bir egzersiz olarak kabul edilir. Farklı boks hareketleri ile vücudunuzun ağrıdığını kesinlikle hissedersiniz.

Eldivenleri bağlama ve yumruk atma bir saat içinde sadece bir saat içinde 727 kalori yakabilirsiniz. Şimdi, siz de yumrukları atmanız gerektiğini düşünürseniz gözünüzü korkutmayın. Boks antrenmanları yumruklardan fazlasıdır. Koşu, ip atlama ve benzeri antrenmanlarla hızlıca yağ yakabilirsiniz.

7- Brezilya Jiujitsusu

Brezilya Jiujitsusu

Tüm vücudu kapsayan başka bir egzersiz Brezilya Jiu Jitsu veya BJJ’dir. BJJ, rakibin ağırlığını ona karşı kullanma prensibine dayanan bir dövüş sanatıdır. Daha büyük rakipleri yenmek için teknik, zamanlama ve kaldıraç kullanımını öğretir.

Modern zamanlarda, Brezilya Jiu Jitsu veya BJJ, Karışık Dövüş Sanatları’nda popüler hale geldi. Aynı zamanda bir çok kişi tarafından bir hobi ve bir egzersiz olarak kullanılmıştır. Bu sadece iyi bir fiziksel egzersiz değildir; Ancak farklı pozisyonları keşfedebileceğiniz gibi beyin için de iyi bir zihinsel egzersiz olabilir.

Yaktığınız kalori miktarı egzersizinizin yoğunluğuna bağlıdır. Tipik olarak, bir ay boyunca sürekli olarak BJJ yaparak 4 kilo kaybetmek kolaydır.

6- Burpees

Burpees-antremanı

Burpees bugün farklı bireyler tarafından kullanılabilecek harika bir egzersiz olarak kabul edilir. Bir saat boyunca kesintisiz burpees yapmak, 70 kiloluk bir kişi için 563 kalori yakabilmesini sağlayabilir. Ama tabi ki burpeeyi doğru yaptığından emin olmalıdır.

Bunu tam olarak nasıl yapmalısınız? Antrenmanı icat eden Amerikalı bir psikolog olan Royal H. Burpee’den sonra, bu bir çömelme, itme ve atlamadan oluşan bir kombinasyon. Bu tam bir vücut egzersizidir. Aslında, M100 (burpees, squats, jump jacks, dağcı) gibi bugün de en popüler antrenmanlardan bazılarına dahildir.

Vücut yağlarını kaybetmenin bir yolu dışında, burpeların en önemli faydalarından biri dayanıklılıktır. Bu nedenle basketbolculardan futbolculara profesyonel sporcuların farklı dayanıklılık antrenmanlarında kullanılır.

5- Yüzmek

yüzmek-kalori-yakıyor

Kalorileri yakmanın ve vücut yağlarını terlemeden kaybetmenin en iyi yollarından biri yüzmekten geçer. Yüzme çok fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Kullandığınız tekniğin türüne bağlı olarak, vücudunuz farklı miktarlarda kalori yakar. Serbest bir şekilde saatlerce yoğun bir şekilde yüzme yapan 70 kilolu biri, 704 kalori yakabilir.

Ama elbette, bu özel egzersizin dezavantajları var. Bu egzersizi gerçekleştirmek için ya bir havuza ya da büyük bir su kütlesine ihtiyacınız olacak. Ve ayrıca, herkes yüzmeyi bilmiyor. Düşük sıcaklıklarda bazı bölgelerde yüzmek de tavsiye edilmez.

4- Duvar Tırmanmak

duvar-tırmanmak

Aşırı kilolu olan bir duvar tırmanıcısını nadiren görüyorsunuz. Bunun nedeni, vücut yağlarını azaltmanızı ve kollarınız üzerinde çalışmanızı sağlayan toplam vücut egzersizidir.

Bu aktivite genellikle güvenlik için bir partner ile yapılır. Tırmanırken, saatte 450 kalori yakarken, saatte 280 kalori yakar. Sadece kollarınızda değil, sırt kaslarınızda ve bacaklarınızda da çalışır.

Yeni başlayanlar için, sadece güçlü kolları olan insanlar için değil. Kolları sadece kavramak ve tutmak için kullanıyorsunuz, ancak enerjinizi korumak için daha büyük kas gruplarını içerecek ve bu süreçte daha fazla kalori yakabilecek teknikler var.

3- Bisiklet Sürmek

bisiklet-sürmek

Yağ yakmak için başka bir harika yol bisiklet. Bisiklete binmek, formda kalmak için yapabileceğiniz eğlenceli bir aktivitedir. Dizler için biraz stresli olabilen koşulardan farklı olarak bisiklet, basit makineler konseptini kullanarak eklemleriniz üzerindeki etkiyi hafifletir.

81 kiloluk bir kişi saatte ortalama 650 kalori yakabilir. Bu elbette kaba bir tahmin. Bisikletinize daha fazla kalori yakmak istiyorsanız dikkate almanız gereken birçok faktör vardır. Araziye bakmanız gerekecek. Eğimli tepeler daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, hızınızı değiştirmek daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Bu antrenmanı yapmak istiyorsanız dikkatli olmalısınız. Birincisi, tüm ülkeler bisiklet ve yaya dostu değildir. Bisikletçilerin kaza geçirme riski olmadan dolaşabilecekleri yeri seçmelisiniz. Ayrıca, bu egzersiz bir bisiklet ve güvenlik ekipmanına yatırım yapmanızı gerektirir. Koşmadan farklı olarak, bu pahalı bir antremandır.

Alternatif olarak, kapalı bisiklet kullanmayı deneyebilirsiniz. Kapalı bisiklet, farklı spor salonlarında popüler bir egzersiz haline geliyor.

2- CrossFit

crossfit

Crossfit, Amerika’da Grek Glassman tarafından geliştirilen ve 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefleyen bir antrenman programıdır. Bunlar; kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge, vücut kontrolü olarak sıralanır.

7’den 70’e her yaş grubuna uygundur. Ne var ki belli bir fiziki yeterlilik gerektirir. Antremanlara tam anlamıyla başlayabilmeniz için vücudunuzu alıştırmanız ve güçlenmeniz gerekebilir.

Genellikle grup halinde yapılır ve bir devre 5-20 dakika arasında tamamlanır. Grup halinde yapıldığı için crossfit arkadaşlarınızla yaptığınız sosyal bir aktivite haline gelecektir ve rekabet duygusunu yaşatabilir. Kendi başınıza yapmanız için belli bir fiziki yeterlilik gerekir.

Antremanlarda genellikle şu ekipmanlar kullanılır; Halter, sağlık topu, dambıl, kettle bell, traktör lastikleri, balyozlar, kızaklar, tırmanış halatları, barfiks demirleri, jimnastik halkalar ve kürek makinaları.

1- Vücut Yağlarını Yakmak için Calisthenics Egzersizleri

Calisthenics-egzersizleri

Hiç jimnastikçilerin nasıl antrenman yaptığını merak ettiniz mi? Yaptıkları şey, calisthenics denilen bir dizi vücut ağırlığı egzersizleri. Sadece vücut ağırlığınızı içeren itme, çekme ve diğer dinamik hareketleri içerir. Vücudu yorduğu için çok fazla kalori yakabilme özelliğine sahiptir.

Bir seansta yakılan kalori miktarı antrenmanınızın yoğunluğuna bağlıdır. Orta derecede calisthenics egzersizinin on dakikası, 79 kiloluk bir kişi için 61 kalori kadar yakabilir. Calisthenics ile ilgili tek sorun, aşırı kilolu olan biri için biraz zor olabilir. İleri calisthenics egzersizlerini tamamlayabilmeniz için önce diğer yöntemleri kullanarak kilo vermeniz zorunludur.

Eğer etkili bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, günlük rejiminize entegre edebileceğiniz farklı antrenman çeşitlerini kontrol etmek önemlidir. Doğru antrenmanı doğru beslenme ile birleştirdikten sonra, istediğiniz vücuda ulaşmak mümkündür.