Kapat

Meteospasmyl kullanım süresi

Anasayfa
Sağlık Meteospasmyl kullanım süresi
meteospasmyl

Meteospasmyl anispazmodik yani spazm çözücü grubu ilaçlardandır. Bağırsaklardaki gaz ve şişkinlik şikayetlerinin giderilmesi için kullanılır. Prospektüsünde bilgi verilmediği için hastalar Meteospasmyl kullanım süresini merak etmektedirler.

Meteospasmyl kullanım süresi rahatsızlığın türüne ve şiddetine göre doktor tarafından belirlenir. Meteospasmyl’in doktora danışılmadan bir gaz giderici olarak kullanması doğru değildir.

Bununla birlikte yabancı medikal kaynaklarda yer alan bilgiler doğrultusunda Meteospasmyl kullanım süresi hakkında bilgi vereceğim. (Kaynak makalenin sonunda belirtilmiştir.)

Meteospasmyl hangi rahatsızlıklar için kullanılır ?

Meteospasmyl bağırsaklardaki gaz birikmesine bağlı şişkinlik, kramp ve karın ağrısı şikayetlerini gidermek için kullanılır. Meteospasmyl semptomatik tedavi ilacıdır. Yani şikayetleri giderir fakat şikayete neden olan ana hastalığı tedavi etmez.

İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklarda meydana gelen sorunların ana nedenini tespit etmek bazen çok zor hatta imkansız olabilir. Tanısı zor konulan vakalarda olası sebepler beslenme, bağırsak fonksiyonlarını etkileyen organ hasarları veya psikolojik sebepler olabilmektedir.

Bu konuda sıkça rastladığımız kavramlardan birisi huzursuz bağırsak sendromudur. Huzursuz bağırsak sendromu bağırsaklardaki enfeksiyon, bakteri dengesinin bozulması gibi tespiti kolay sebeplerle oluşabileceği gibi bağırsak kaslarının anormal kasılması veya sinir sisteminin anormal şekilde çalışması gibi altta yatan sebebin kolay anlaşılamayacağı nedenlerle de oluşabilir.

Fakat huzursuz bağırsak sendromunun sebebi ne olursa olsun doktor bu rahatsızlığa bağlı şikayetler için Meteospasmyl reçete eder.

Huzursuz bağırsak sendromunun belirtileri sadece gaz değildir, bazen ishal, kabızlık, hazımsızlık veya kramp şeklinde de şikayetlere yol açabilir.

Doktor Meteospasmyl kullanım süresini belirlerken hastanın rahatsızlığının ne derece şiddetli olduğuna ve hangi sebeplerle meydana gelmiş olduğuna dikkat eder.

Meteospasmyl kullanım süresi

Meteospasmyl kutusunda 40 adet kapsül bulunur ve günde 2 veya 3 kere bir kapsül alınır. Doktor Meteospasmyl kullanım süresi hakkında bilgi vermediyse kutu bitene kadar kullanılır. Yani günde 2 kapsül alınırsa 20 gün, 3 kapsül alınırsa 13 gün kullanılır.

Bu sürenin sonunda şikayetler kaybolmazsa doktora gitmek gerekir. Genelde Meteospasmyl’in tam olarak işe yarayıp yaramadığını görmek için 2 haftalık bir tedavi gerekir. Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi ise genellikle 3-4 hafta sürmektedir.

Meteospasmyl ne kadar sürede etki eder ?

Bazen Meteospasmyl kullanan hastaların, şikayetleri kısa süre içinde geçirmesi beklentisi olmaktadır. Halbuki Meteospasmyl ağrı kesici gibi içince hemen etki eden bir ilaç değildir, birkaç haftalık tedavi ilacıdır.

Meteospasmyl’in iki etken maddesi bulunmaktadır:

İçerdiği Alverdin sitrat bağırsaklardaki beyaz kas hücrelerinin gevşemesini sağlayarak krampları önler, biriken gazın ve dışkının dışarı kolay atılmasını sağlar.

Diğer etken maddesi simetikon ise gaz önleyicidir. Meteospasmyl’i ağız yoluyla aldıktan birkaç saat sonrası etkileri görülmektedir. Ancak etkisinin tam olarak görülmesi için tedavi süresine riayet etmek gerekir.

Meteospasmyl aç mı yok mu kullanılır ?

Meteospasmyl aç veya tok kullanabilirsiniz. Ancak aç karna kullanmanız halinde etkisini daha iyi göstermektedir. Meteospasmyl kapsülü yemeklerden takribi yarım saat önce bir bardak su ile birlikte yutunuz. Çiğnemeyiniz, ezmeyiniz, suya karıştırmayınız, doğrudan yutunuz.

 

Kaynak