Kapat

Tiroid ameliyatı sonrası halsizlik

Anasayfa
Sağlık Tiroid ameliyatı sonrası halsizlik

Tiroid ameliyatı sonrası halsizlik görülmesi çoğu hastada görülen ve tedavisi olan bir durumdur. Ameliyat esnasında tiroid bezinin tamamen veya kısmen çıkarılması nedeniyle hasta tiroid bezinin ürettiği hormonları ömrü boyunca ilaç şeklinde almak zorundadır. Doğru doz ilaç alınsa dahi ilaçların etki gösterip tioid hormonlarının yerini alması için birkaç hafta geçmesi gerekebilir.

Bu yüzden ameliyat sonrasındaki ilk birkaç haftada hastada ciddi derecede halsizlik görülecek, hasta bir süre kolunu bile kaldıracak derecede dermanı olmayacaktır. Eğer ilaç doğru doz ayarlanmışsa ameliyattan bir ay geçtikten sonra halsizlik şikayetleri ortadan kalkabilir.

Tiroid ameliyatı sonrasında doktor ile hastanın ilişkisinin devam etmesi ve gerekli bilgi alışverişinin uzun süre devam etmesi gerekir. Öncelikle tiroid ameliyatının diğer ameliyatlardan önemli bir farkı olduğunu hasta bilmelidir. Başka ameliyatlar hormon üretimini etkilemezken tiroid ameliyatı olan birisi tiroid bezini aldırmış olduğu için ara vermeden ve düzenli şekilde hormon ilaçları kullanmaya mecburdur.

Ameliyat sonrası halsizliğin nedeni de tiroid bezinin alınmasıdır. İlk başlarda doktorun verdiği ilaçlar hormonal dengeyi tam olarak sağlayamayabilir. Hasta kendinde görülen şikayetleri doktoruna aktararak doktorun doz ayarlamasına yardımcı olmalıdır.

Tiroid ameliyatı sonrası halsizlik ne zaman geçer

Eğer ilaçların dozu uygun şekilde ayarlanır ve hasta da ilaçları talimatlara göre kullanırsa ameliyat sonrasındaki 3. ve 4. haftalarda belirgin bir düzelme olacaktır. Hastanın ilaçlarını her gün tam saatinde alması ve başka ilaçları tiroid ilaçları ile birlikte almaması gerekir.

Düzenli ilaç kullanma mecburiyeti olan hastanın bu durumu doktoruna iletmesi ve ilaç kullanma zamanlarını ayarlatması gerekir.

Bazı hastalar ameliyat öncesi durumlarına hiç dönemeyebilir, kilo olma ve halsizlik şikayetleri süreklilik arz edebilir.

Tiroid ameliyatı olan kişiler doğru beslenme stratejilerini uygulayarak halsizlik şikayetlerini azaltabilirler. Bununla birlikte bazı multivitamin takviyeleriyle veya besin takviyeleriyle halsizlik sorunlarına çözüm aramak yarardan çok zarar getirebilir.